Jak niewielkim kosztem zaprojektować mieszkanie?
Planując remont trzeba uzbroić się w solidny budżet, dobrą ekipę oraz sporo czasu, jednak czy zawsze? Co możemy zrobić kiedy mamy ograniczony budżet?
Ogranicz koszty korzystając z mniej kosztownych i łatwiejszych do wykonania rozwiązań:
1. Wykonanie prac własnoręcznie
Masz trochę czasu? W takim razie zastanów się nad wykonaniem podstawowych prac samodzielnie. Koszt wynajęcia ekipy budowlanej może wynieść nawet 40% całkowitego budżetu na remont, dlatego wykonanie niektórych prac samodzielnie potrafi istotnie obniżyć całkowity koszt remontu. Obecnie wszystkie prace remontowe pokazane zostały w rozbiciu na najdrobniejsze szczegóły na filmach instruktarzowych zamieszczonych na youtube. Możemy więc w łatwy sposób krok po kroku nauczyć się wykonywania rzeczy, które wcześniej były dla nas całkowicie obce.
2. Glazura w łazience
Czy na pewno potrzebujesz wykładać całą łazienkę pod sufit płytkami? Obecnie nie tylko modne, ale również znacznie tańsze jest pozostawienie ścian, które nie mają bezpośredniej styczności z wodą bez glazury. Możemy użyć farby odpornej na wodę i ścieranie, która świetnie sprawdzi się w tych warunkach lub położyć w tym miejscu wodoodporną tapetę, np. winylową. W ten sposób oszczędzimy nie tylko na płytkach, ale również na wykonaniu takiej pracy, a czas remontu zostanie skrócony.
3. Podwieszane sufity
Podwieszane sufity wciąż są w modzie i z całą pewnością zapewniają efekt „woow”, jednak przy ograniczonym budżecie warto z nich zrezygnować lub ograniczyć ich obecność do koniecznego minimum. Koszt wykonania podwieszanego sufitu składa się z:
- kosztów poszczególnych elementów,
- kosztu pracy.
Rezygnując z tego elementu oszczędzimy zarówno środki jak i czas. Wykonanie podwieszanych sufitów jest bardzo pracochłonne
4. Zmiany instalacji w kuchni i łazience
Jeśli priorytetem jest ograniczenie kosztów pamiętajmy o tym, że przeniesienie każdego punktu instalacji to:
- dodatkowa praca,
- potrzebne materiały
- dłuższy czas oczekiwania,
- dodatkowe koszty.
Zatem o ile nie jest to absolutnie konieczne, pozostawmy przyłącza wodnokanalizacyjne, wyciągi powietrza oraz instalacje elektryczne bez zmian. Dzięki temu oszczędzimy czas i pieniądze.
5. Zrezygnuj z rozwiązań dedykowanych
Większość elementów wnętrza, które odbiegają od standardowych rozwiązań stanowi dodatkowy koszt. Przykładem mogą być meble w zabudowie wykonywane przez stolarza lub kuchnia na zamówienie. Korzystając ze standardowych rozwiązań dostępnych w nisko budżetowych sklepach można oszczędzić sporo pieniędzy.
6. Podłogi
Zamiast ułożenia deski podłogowej, która wymaga nie tylko grubego portfela, ale również stosownych umiejętności, pomyśl nad panelem podłogowym. Będzie on znacznie tańszy, a ułożenie go nie zajmuje dużo czasu i można to zrobić samodzielnie. Pamiętaj również o tym, że położenie panelu będzie znacznie tańsze niż położenie terakoty, dlatego jeśli priorytetem jest optymalizacja kosztowa – korzystaj z panelu.
7. Dobry plan
Ostatnim, a zarazem najważniejszym punktem jest dobry plan remontu. W tym zakresie możemy skorzystać z pomocy projektanta online, który jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż projektant bezpośrednio z biura projektowego, który miałby przyjechać na konsultacje na miejscu.
Jeśli chcielibyśmy ograniczyć koszty możemy zdecydować się na sam projekt koncepcyjny, który nie nadwyręży naszego budżetu, a umożliwi nam nie tylko dobranie najbardziej optymalnego rozmieszczenia elementów w mieszkaniu, ale także omówienie wszystkich nurtujących nas kwestii z doświadczonym projektantem wnętrz. Nasz plan powinien zawierać kosztorys oraz harmonogram prac, abyśmy mogli zaplanować budżet oraz kolejność wykonywania prac. Pamiętajmy jednak przy tym, że budżet rzeczywisty zazwyczaj jest znacznie wyższy niż budżet planowany.