Jak znaleźć dobrą ekipę remontową?

1. Założenia

Dobra ekipa powinna wykonać remont w zaplanowanym czasie, dokładnie i zgodnie z ustalonym budżetem. A jak jest w praktyce? Bywa różnie… klienci, którzy nie wybiorą dobrej ekipy mogę opowiedzieć historie z życia wzięte, które często zbliżone są do anegdoty lub żartu. Sytuacje, w których płytki zakupione na podłogę wylądowały na ścianie nie są odosobnione. Po drugiej stronie medalu są ekipy budowlane, które wykonują swoją pracę rzetelnie i są chwalone, mają jednak dwie wady. Po pierwsze nie mają wolnych terminów, a jeśli mają to zazwyczaj oczekują słonej zapłaty.

2. Jak znaleźć dobrą ekipę remontową?

 • Spytaj Twoich nowych sąsiadów, którzy są w trakcie remontu lub dopiero co go skończyli, będziesz mógł na bieżąco zobaczyć wykonaną przez nich pracę i poznać ich osobiście.
 • Spytaj znajomych w social media o rekomendacje, z pewnością otrzymasz kilka poleconych firm.
 • Zastanów się czy ktoś z Twoich znajomych lub rodziny zakupił ostatnio mieszkanie lub dom, tym samym na pewno będą mogli również wypowiedzieć się w temacie.
 • Jeśli szukasz firmę spoza polecenia grona znajomych koniecznie sprawdź opinie na temat danej ekipy na forach internetowych oraz na serwisach o tematyce prac wykończeniowych.
 • Zachowaj szczególną ostrożność jeśli ekipa remontowa ma wolne terminy na już. Na dobrą ekipę remontową trzeba poczekać. Możesz też zapytać ekipę, gdzie ostatnio wykonywali prace remontowe i czy jest szansa obejrzeć efekty ich prac.
 • Zdobądź podstawową wiedzę na tematy, o których będziesz rozmawiał z ekipą remontową, dzięki temu będziesz lepiej wiedział, jak rozmawiać z ekipą, czego wymagać i jakich szczegółów dopilnować.
 • Zrób wycenę u kilku ekip, aby mieć rozeznanie odnośnie widełek cenowych.

3. O czym rozmawiać na spotkaniu?

Dobry fachowiec nie podejmie się wyceny bez wizji lokalnej, a nawet po wizji często potrzebuje na spokojnie policzyć w koszty remontu, aby przedstawić cenę. O czym rozmawiać na spotkaniu?

 • Spytaj o referencje oraz zdjęcia z poprzednich mieszkań. Zapytaj o możliwość rozmowy z ostatnim klientem. 
 • Spytaj od kiedy firma istnieje na rynku, lub od kiedy ekipa zajmuje się remontami.
 • Spytaj o dostępne terminy.
 • Potwierdź, że ekipa ma odpowiedni sprzęt i kwalifikacje do wykonania zadania. Niektóre prace specjalistyczne takie jak wykonanie kominka lub obsadzenie drzwi lepiej jest zlecić osobno, aby mieć pewność dobrego wykonania.
 • Spisz zakres prac do wykonania na papierze i poproś o stosowną wycenę, aby mieć pewność, że każda ekipa wycenia dokładnie ten sam zestaw prac.
 • Pamiętaj, aby omówić płatności. Nigdy nie płać z góry, za wykonanie pracy. Płatności powinny być zgodne z postępami pracy i umówione wcześniej. Jeśli wykonawca domaga się zaliczki powinna ona być niska w stosunku do wartości zlecenia.
 • Z wybraną ekipą sporządź umowę z uwzględnieniem konkretnych terminów, kosztów i konsekwencji niewywiązania się z zawartych postanowień.
 • Pamiętaj, że nawet jeśli ekipa zapewni Cię, że zrobią wszystko warto część prac zachować dla specjalistów w danym zakresie.

Pamiętaj o tym, że im więcej rzeczy zostanie omówione, a następnie spisane w postaci umowy tym mniej możliwości późniejszej różnej interpretacji przez strony. Dobrze jest również mieć wykonane projekty wnętrz wtedy nie ma mowy o nieporozumieniach związanych z różną interpretacją przedmiotu pracy. W tym zakresie najlepiej posiadać nie tylko projekt koncepcyjny oraz wizualizacje, ale również projekty techniczne. Projekty mogą stanowić załącznik do umowy.

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.