Jakie materiały powinienem otrzymać
od projektanta wnętrz?

1. Ustalenia początkowe

Zakres pracy projektanta powinien być omówiony i ustalony przed rozpoczęciem współpracy. Zakres materiałów może być ustalony indywidualnie. W ramach każdego pomieszczenia może on wyglądać inaczej.  W ramach najważniejszych kwestii ustalone powinno zostać:

 • Jaki jest zakres prac? Czyli przykładowo projekt koncepcyjny 2D, wizualizacje 3D, projekty techniczne wszystkich elementów, rysunki techniczne mebli, rzuty techniczne ścian (dla łazienki i kuchni)
 • Ilość dostępnych poprawek w ramach umówionej ceny
 • Cena za poprawki po zakończeniu projektu (tak, po kilku miesiącach patrzenia na projekt będziesz chciał wprowadzić pewne zmiany) 
 • Możliwość oraz warunki odstąpienia od umowy w przypadku niezadowolenia z wyników pracy
 • Harmonogram wykonania prac

Jeśli współpracujemy z projektantem, który świadczy usługę nadzoru nad realizowaną inwestycją warto jest też porozumieć się odnośnie częstotliwości odwiedzania przez niego inwestycji, pamiętaj również że każda wizyta związana jest z kosztem, upewnij się jaka to kwota.

Projektowanie-Wnętrz.-Ustalenia-początkowe

2. Inwentaryzacja wnętrza

Inwestycja w budowie – W przypadku inwestycji, które są w trakcie budowy naturalnie inwentaryzacja nie jest możliwa, ani potrzebna. Plany od dewelopera zazwyczaj posiadają dokładne wymiarowanie każdego pomieszczenia i na tej podstawie projektant może rozpocząć projektowanie wnętrza. 

W sytuacji gdy mieszkanie lub dom jest już wybudowany (ale nie zamieszkały) i nie zostały wprowadzone żadne zmiany sytuacja wygląda analogicznie, jednak dla pewności warto sprawdzić kilka wymiarów w rzeczywistości z danymi z projektu. Jeśli na etapie współpracy z deweloperem wprowadziłeś zmiany do projektu konieczne jest wymierzenie ścian i naniesienie ich na projekt deweloperski lub jeśli zmiany są istotne wykonanie ponownie inwentaryzacji. 

Remont inwestycji – jeśli inwestycja, którą posiadasz została wybudowana wiele tal wcześniej i wymaga gruntownego remontu zazwyczaj brakuje do niej dokumentacji lub jest ona niekompletna. W takiej sytuacji przy bezpośredniej współpracy z projektantem zacznie on pracę od inwentaryzacji wnętrza. Jeśli współpracujesz z projektantem na odległość potrzebujesz samodzielnie dokonać inwentaryzacji oraz wykonać dokumentacje w postaci zdjęć. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić przejdź do tego artykułu. Inwentaryzacja wnętrza >>

3. Projekt koncepcyjny

Projektant powinien zaproponować kilka wariantów projektu koncepcyjnego 2D. Często zdarza się, że klient przed otrzymaniem propozycji był zdecydowany na określony wariant realizacji, a po otrzymaniu rzutów zmienia zdanie i wybiera inne bardziej optymalny rozwiązanie.

Na bazie przesłanych propozycji może powstać kolejna, która zawiera najlepsze rozwiązania z proponowanych.

Wariant I

Projekt mieszkania dotyczy salonu z jadalnią. Strefę kuchenną oddzielają tu szafki kuchenne z wysuniętym blatem śniadaniowym. W salonie znajdziemy kanapę w kształcie litery L i fotel zwrócone w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej został urządzony na wymiar. W przedpokoju umieszczona zabudowana szafa z półkami. W sypialni przy łóżku umieszczono dwie szafy ubraniowe w zabudowie z wnęką na szafkę nocną. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę (komoda i biurko przy oknie). W projekcie ujęto osobno łazienkę i pralnię. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką, dodatkowe półki pod blatem, wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

3-Projekt-Koncepcyjny-mieszkanie-Projektowanie-Wnetrz-Online
2-Projekt-Koncepcyjny-mieszkanie-Projektowanie-Wnetrz-Online

Wariant II

Projekt mieszkania dotyczy salonu. Strefę kuchenną oddziela tu wyspa z płytą indukcyjna i okalający ją bar. W salonie kanapa w kształcie litery L zwrócona w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej na wymiar. W przedpokoju umieszczona zabudowana szafa z siedziskiem i wieszakiem na okrycia wierzchnie. W sypialni przy łóżku stoliki nocne oraz szafa w zabudowie. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę (biurko przy oknie). W projekcie ujęto osobno łazienkę i pralnię. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką,  wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

Wariant III

Projekt mieszkania dotyczy salonu z  jadalnią. Strefę kuchenną oddziela tu wysunięty z wyspy bar. W salonie kanapa i fotel zwrócone w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej na wymiar. W przedpokoju szafa w zabudowie z pawlaczem. W sypialni przy łóżku stoliki nocne, szafa w zabudowie oraz stanowisko komputerowe. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę. W projekcie ujęto osobno łazienkę i dodatkowo WC. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką, wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

4. Wizualizacje 3D

Kolejny etap to wizualizacja 3D wybranego układu koncepcyjnego. Projektant wizualizuje projekt zgodnie z wcześniej omówionymi preferencjami klienta. Na tym etapie można zgłaszać poprawki do przygotowanych projektów wnętrz. Dzięki wizualizacjom mamy okazję zapoznać się z naszym pomysłem na wnętrza i przyjrzeć, czy faktycznie odpowiada on naszym preferencjom.

5. Przygotowanie projektów technicznych

Następny etap to przygotowanie projektów technicznych elementów znajdujących w projekcie. Każdy z projektów powinien zawierać jedną wybraną instalacje lub element taki jak:

 • Instalacje elektryczne
 • Instalacje hydrauliczne
 • Projekty techniczne kuchni (wymiary szafek)
 • Rysunek techniczny podwieszanych sufitów
 • Kolorystyka ścian i elementy wykończeniowe ścian
 • Projekt układu podłóg
 • Szczegółowy projekt łazienki
 • Projekt mebli na wymiar

Projekt Kuchni

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 1

Projekt zabudowy meblowej

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 2

Projekt podwieszanych sufitów

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 3

Projekt łazienki

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 4

Projekt podłóg

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 5

Projekt wykończenia ścian

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 6

Projekt instalacji hydraulicznych

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 7

Projekt instalacji elektrycznych

6. Szczegółowy kosztorys

Ostatni etap to przesłanie szczegółowego kosztorysu zawierającego wszystkie elementy użyte przy tworzonych wnętrzach. Kosztorys powinien zawierać takie pozycje jak:

 • Nazwa produktu
 • Ilość
 • Cena
 • Informacja gdzie można kupić dany produkt
Projektowanie-wnetrz-online-kosztorys-remontu-mieszkania

Powyżej przedstawiliśmy przykład pełnego projektu realizowanego online, natomiast możliwa jest również realizacja w mniejszym zakresie np. bez projektów technicznych lub wizualizacji.