Jakie materiały powinienem otrzymać
od projektanta wnętrz?

1. Ustalenia początkowe

Zakres pracy projektanta powinien być omówiony i ustalony przed rozpoczęciem współpracy. Zakres materiałów może być ustalony indywidualnie. W ramach każdego pomieszczenia może on wyglądać inaczej.  W ramach najważniejszych kwestii ustalone powinno zostać:

 • Jaki jest zakres prac? Czyli przykładowo projekt koncepcyjny 2D, wizualizacje 3D, projekty techniczne wszystkich elementów, rysunki techniczne mebli, rzuty techniczne ścian (dla łazienki i kuchni)
 • Ilość dostępnych poprawek w ramach umówionej ceny
 • Cena za poprawki po zakończeniu projektu (tak, po kilku miesiącach patrzenia na projekt będziesz chciał wprowadzić pewne zmiany) 
 • Możliwość oraz warunki odstąpienia od umowy w przypadku niezadowolenia z wyników pracy
 • Harmonogram wykonania prac

Jeśli współpracujemy z projektantem, który świadczy usługę nadzoru nad realizowaną inwestycją warto jest też porozumieć się odnośnie częstotliwości odwiedzania przez niego inwestycji, pamiętaj również że każda wizyta związana jest z kosztem, upewnij się jaka to kwota.

Projektowanie-Wnętrz.-Ustalenia-początkowe

2. Inwentaryzacja wnętrza

Inwestycja w budowie – W przypadku inwestycji, które są w trakcie budowy naturalnie inwentaryzacja nie jest możliwa, ani potrzebna. Plany od dewelopera zazwyczaj posiadają dokładne wymiarowanie każdego pomieszczenia i na tej podstawie projektant może rozpocząć projektowanie wnętrza. 

W sytuacji gdy mieszkanie lub dom jest już wybudowany (ale nie zamieszkały) i nie zostały wprowadzone żadne zmiany sytuacja wygląda analogicznie, jednak dla pewności warto sprawdzić kilka wymiarów w rzeczywistości z danymi z projektu. Jeśli na etapie współpracy z deweloperem wprowadziłeś zmiany do projektu konieczne jest wymierzenie ścian i naniesienie ich na projekt deweloperski lub jeśli zmiany są istotne wykonanie ponownie inwentaryzacji. 

Remont inwestycji – jeśli inwestycja, którą posiadasz została wybudowana wiele tal wcześniej i wymaga gruntownego remontu zazwyczaj brakuje do niej dokumentacji lub jest ona niekompletna. W takiej sytuacji przy bezpośredniej współpracy z projektantem zacznie on pracę od inwentaryzacji wnętrza. Jeśli współpracujesz z projektantem na odległość potrzebujesz samodzielnie dokonać inwentaryzacji oraz wykonać dokumentacje w postaci zdjęć. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić przejdź do tego artykułu. Inwentaryzacja wnętrza >>

3. Projekt koncepcyjny

Projektant powinien zaproponować kilka wariantów projektu koncepcyjnego 2D. Często zdarza się, że klient przed otrzymaniem propozycji był zdecydowany na określony wariant realizacji, a po otrzymaniu rzutów zmienia zdanie i wybiera inne bardziej optymalny rozwiązanie.

Na bazie przesłanych propozycji może powstać kolejna, która zawiera najlepsze rozwiązania z proponowanych.

Wariant I

Projekt mieszkania dotyczy salonu z jadalnią. Strefę kuchenną oddzielają tu szafki kuchenne z wysuniętym blatem śniadaniowym. W salonie znajdziemy kanapę w kształcie litery L i fotel zwrócone w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej został urządzony na wymiar. W przedpokoju umieszczona zabudowana szafa z półkami. W sypialni przy łóżku umieszczono dwie szafy ubraniowe w zabudowie z wnęką na szafkę nocną. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę (komoda i biurko przy oknie). W projekcie ujęto osobno łazienkę i pralnię. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką, dodatkowe półki pod blatem, wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 1
Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 2

Wariant II

Projekt mieszkania dotyczy salonu. Strefę kuchenną oddziela tu wyspa z płytą indukcyjna i okalający ją bar. W salonie kanapa w kształcie litery L zwrócona w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej na wymiar. W przedpokoju umieszczona zabudowana szafa z siedziskiem i wieszakiem na okrycia wierzchnie. W sypialni przy łóżku stoliki nocne oraz szafa w zabudowie. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę (biurko przy oknie). W projekcie ujęto osobno łazienkę i pralnię. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką,  wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

Wariant III

Projekt mieszkania dotyczy salonu z  jadalnią. Strefę kuchenną oddziela tu wysunięty z wyspy bar. W salonie kanapa i fotel zwrócone w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej na wymiar. W przedpokoju szafa w zabudowie z pawlaczem. W sypialni przy łóżku stoliki nocne, szafa w zabudowie oraz stanowisko komputerowe. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę. W projekcie ujęto osobno łazienkę i dodatkowo WC. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką, wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

4. Wizualizacje 3D

Kolejny etap to wizualizacja 3D wybranego układu koncepcyjnego. Projektant wizualizuje projekt zgodnie z wcześniej omówionymi preferencjami klienta. Na tym etapie można zgłaszać poprawki do przygotowanych projektów wnętrz. Dzięki wizualizacjom mamy okazję zapoznać się z naszym pomysłem na wnętrza i przyjrzeć, czy faktycznie odpowiada on naszym preferencjom.

5. Przygotowanie projektów technicznych

Następny etap to przygotowanie projektów technicznych elementów znajdujących w projekcie. Każdy z projektów powinien zawierać jedną wybraną instalacje lub element taki jak:

 • Instalacje elektryczne
 • Instalacje hydrauliczne
 • Projekty techniczne kuchni (wymiary szafek)
 • Rysunek techniczny podwieszanych sufitów
 • Kolorystyka ścian i elementy wykończeniowe ścian
 • Projekt układu podłóg
 • Szczegółowy projekt łazienki
 • Projekt mebli na wymiar

Projekt Kuchni

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 4

Projekt zabudowy meblowej

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 5

Projekt podwieszanych sufitów

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 6

Projekt łazienki

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 7

Projekt podłóg

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 8

Projekt wykończenia ścian

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 9

Projekt instalacji hydraulicznych

Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 10

Projekt instalacji elektrycznych

6. Szczegółowy kosztorys

Ostatni etap to przesłanie szczegółowego kosztorysu zawierającego wszystkie elementy użyte przy tworzonych wnętrzach. Kosztorys powinien zawierać takie pozycje jak:

 • Nazwa produktu
 • Ilość
 • Cena
 • Informacja gdzie można kupić dany produkt
Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 12

Powyżej przedstawiliśmy przykład pełnego projektu realizowanego online, natomiast możliwa jest również realizacja w mniejszym zakresie np. bez projektów technicznych lub wizualizacji. 

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.