Jak powinna wyglądać współpraca z projektantem?
Jakie materiały powinienEŚ otrzymać jako wynik pracy?

1. Ustalenia początkowe

Zakres pracy projektanta powinien być omówiony i ustalony przed rozpoczęciem współpracy. W ramach najważniejszych kwestii ustalone powinno zostać:

 • Jaki jest zakres prac? Czyli przykładowo projekt koncepcyjny 2D, wizualizacje 3D, projekty techniczne wszystkich elementów.
 • Ilość dostępnych poprawek w ramach umówionej ceny.
 • Możliwość oraz warunki odstąpienia od umowy w przypadku niezadowolenia z wyników pracy.
 • Harmonogram wykonania prac.

Jeśli współpracujemy z projektantem, który świadczy usługę nadzoru nad realizowaną inwestycją warto jest też porozumieć się odnośnie częstotliwości odwiedzania przez niego inwestycji, a także kosztów z tym związanych.

2. Współpraca bezpośrednia

W przypadku bezpośredniej współpracy z projektantem przyjeżdża on do projektowanego pomieszczenia i dokonuje inwentaryzacji. Jeśli decydujesz się na współpracę z projektantem online, potrzebujesz zrobić pomiary wszystkich pomieszczeń i przenieść je na kartkę papieru w postaci rysunku technicznego.

Ważne jest szczegółowe omówienie potrzeb, tak aby możliwie najdokładniej dopasować projekt wnętrza, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

3. Projekt koncepcyjny

Projektant powinien zaproponować kilka wariantów projektu koncepcyjnego 2D. Często zdarza się, że klient przed otrzymaniem propozycji był zdecydowany na określony wariant realizacji, a po otrzymaniu rzutów zmienia zdanie i wybiera inne bardziej optymalny rozwiązanie.

Na bazie przesłanych propozycji może powstać kolejna, która zawiera najlepsze rozwiązania z proponowanych.

Wariant I

Projekt mieszkania dotyczy salonu z jadalnią. Strefę kuchenną oddzielają tu szafki kuchenne z wysuniętym blatem śniadaniowym. W salonie znajdziemy kanapę w kształcie litery L i fotel zwrócone w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej został urządzony na wymiar. W przedpokoju umieszczona zabudowana szafa z półkami. W sypialni przy łóżku umieszczono dwie szafy ubraniowe w zabudowie z wnęką na szafkę nocną. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę (komoda i biurko przy oknie). W projekcie ujęto osobno łazienkę i pralnię. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką, dodatkowe półki pod blatem, wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

Wariant II

Projekt mieszkania dotyczy salonu. Strefę kuchenną oddziela tu wyspa z płytą indukcyjna i okalający ją bar. W salonie kanapa w kształcie litery L zwrócona w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej na wymiar. W przedpokoju umieszczona zabudowana szafa z siedziskiem i wieszakiem na okrycia wierzchnie. W sypialni przy łóżku stoliki nocne oraz szafa w zabudowie. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę (biurko przy oknie). W projekcie ujęto osobno łazienkę i pralnię. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką,  wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

Wariant III

Projekt mieszkania dotyczy salonu z  jadalnią. Strefę kuchenną oddziela tu wysunięty z wyspy bar. W salonie kanapa i fotel zwrócone w stronę kina domowego. Aneks kuchenny w zabudowie meblowej na wymiar. W przedpokoju szafa w zabudowie z pawlaczem. W sypialni przy łóżku stoliki nocne, szafa w zabudowie oraz stanowisko komputerowe. Pokój dziecięcy z przestrzenią na zabawę oraz naukę. W projekcie ujęto osobno łazienkę i dodatkowo WC. W łazience umieszczona została umywalka nadblatowa wraz z szafką, wanna oraz funkcjonalny bidet i misa WC.

4. Wizualizacje 3D

Kolejny etap to wizualizacja 3D wybranego układu koncepcyjnego. Projektant wizualizuje projekt zgodnie z wcześniej omówionymi preferencjami klienta. Na tym etapie można zgłaszać poprawki do przygotowanych projektów wnętrz. Dzięki wizualizacjom mamy okazję zapoznać się z naszym pomysłem na wnętrza i przyjrzeć, czy faktycznie odpowiada on naszym preferencjom.

5. Przygotowanie projektów technicznych

Następny etap to przygotowanie projektów technicznych elementów znajdujących w projekcie. Każdy z projektów powinien zawierać jedną wybraną instalacje lub element taki jak:

 • Instalacje elektryczne
 • Instalacje hydrauliczne
 • Projekty techniczne kuchni (wymiary szafek)
 • Rysunek techniczny podwieszanych sufitów
 • Kolorystyka ścian i elementy wykończeniowe ścian
 • Projekt układu podłóg
 • Szczegółowy projekt łazienki
 • Projekt mebli na wymiar

Projekt Kuchni

Projekt zabudowy meblowej

Projekt podwieszanych sufitów

Projekt łazienki

Projekt podłóg

Projekt wykończenia ścian

Projekt instalacji hydraulicznych

Projekt instalacji elektrycznych

6. Szczegółowy kosztorys

Ostatni etap to przesłanie szczegółowego kosztorysu zawierającego wszystkie elementy użyte przy tworzonych wnętrzach. Kosztorys powinien zawierać takie pozycje jak:

 • Nazwa produktu
 • Ilość
 • Cena
 • Informacja gdzie można kupić dany produkt
Jakie materiały powinienem otrzymać od projektanta wnetrz 29

Powyżej przedstawiliśmy przykład pełnego projektu realizowanego online, natomiast możliwa jest również realizacja w mniejszym zakresie np. bez projektów technicznych lub wizualizacji. 

Chciałbyś zlecić wykonanie projektu wnętrz projektantowi?

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: Projektowanie Ewa Sitkowska, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 5432078388 tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.