Najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu remontu

Brak projektu wnętrza

Gdy wybierasz się w podróż zabierasz ze sobą mapę lub GPS, który zaprowadzi Cię bezpiecznie do miejsca docelowego. Jest to naturalne i oczywiste. Obecnie mało kto zdecydowałby się na kilkugodzinną podróż bez planu podróży, no chyba że byłaby to utarta ścieżka. Dlaczego więc decydujemy się zainwestować kilkadziesiąt tys, a często nawet ponad sto tys zł w remont mieszkania lub domu bez dokładnego planu działania w postaci projektu wnętrz? Zazwyczaj głównym powodem takiej decyzji jest koszt realizacji projektu. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z faktu, iż remont bez dokładnej wizji efektu końcowego przełożonej na plan może skończyć się chaosem i niepotrzebnymi kosztami. Zazwyczaj nie musimy daleko szukać, wystarczy spytać naszych znajomych jakie spotkali trudności przy remoncie. Historie zaczynające się od pomalowania niewłaściwym kolorem ścian, a kończąc na postawieniu ściany w niewłaściwym miejscu, należą do codzienności. Jak więc się przed tym uchronić? Zaplanuj dokładnie swój remont z projektantem stosownie wcześniej, a oszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.

Najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu remontu 1

Optymistyczne planowanie budżetu i czasu remontu

Nawet jeśli nie korzystamy z profesjonalnego projektu wnętrza tworzonego przez projektanta powinniśmy oszacować budżet zaplanowany na remont, aby nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci braku środków w trakcie remontu na drzwi lub zapłatę dla ekipy remontowej. Niezależnie od tego czy mamy profesjonalny kosztorys, czy zrobiony pośpiesznie całkowity koszt remontu może wynieść nawet dwa razy więcej. W dużej mierze zależy to od dwóch czynników. Od tego jak skrupulatnie rozpisaliśmy wszystkie elementy, natomiast nie mając wcześniej doświadczenia remontowego będzie wiele elementów o których nie będziemy wiedzieli, takich jak kleje, cement, profile, krzyżaki i wiele innych. 

Drugim czynnikiem jest trzymanie się założeń budżetowych. Gdy stoimy już przed dylematem zakupu tańszego elementu zaplanowanego w budżecie, a tym pięknym designerskim i z 25 letnią gwarancją gadżetem nasz mózg często nie może się opanować i podejmuje emocjonalnie droższą decyzje. W końcu jest to zakup na lata prawda?

Czas remontu w dużej mierze zależy to od ekipy remontowej, jednak jak to zwykle bywa w przypadku współpracy z ludźmi, często pojawiają się nieprzewidziane wcześniej okoliczności. Nawet jeśli nasza ekipa jest solidna i sumienna zdarzają się sytuacje losowe gdzie u poprzedniego klienta okazało się że chciałby jeszcze dodatkowo pomalować wnętrza lub nagła awaria. W takiej sytuacji przesunięcia terminów rozpoczęcia remontu o tydzień lub dwa nie należą do rzadkości. Sam czas remontu zależy od tego czy współpracujemy z doświadczoną ekipą, czy też remont przeprowadzany jest przez znajomego, który pracuje razem z wujkiem. 

Profesjonalna ekipa powinna oszacować czas remontu w sposób bliski faktycznemu, natomiast nawet w sytuacji gdy prace będą postępowały sprawnie mogą też wystąpić sytuacje losowe takie jak brak prądu, czy wody bez których prace nie pójdą do przodu. W drugim przypadki, czyli gdy remont jest przeprowadzany przez osoby dorywczo zajmujące się tematem znamy przypadki że remont 75 m2 zajął nawet 8 miesięcy. 

Jeśli chciałbyś wypowiedzieć umowę wynajmowanego mieszkania i przeprowadzić się dokładnie w terminie planowanego zakończenia remontu lepiej załóż od razu plan awaryjny lub weź pod uwagę fakt że całość może opóźnić się o miesiąc lub dwa.

Położenie podłogi w mieszkaniu na innym poziomie

Zazwyczaj stosujemy dwa rodzaje wykończenia podług w pomieszczeniach, czyli:

 • deska,
 • panel, 
 • płytka. 

Wszystkie rozwiązania wykonuje się zupełnie inaczej dlatego pamiętajmy, aby skonsultować z wykonawcą wykonanie całości na takim samym poziomie i dopasowali zakup poszczególnych elementów, aby finalnie nie było dużego uskoku między pomieszczeniami.

Zatrudnianie osób które nie zajmują się zawodowo remontem

W przypadku doświadczonych ekip zapłacimy za wykonanie remontu zazwyczaj znacznie więcej, natomiast płacimy za pewność że remont zostanie wykonany szybko, sprawnie i bez większych niespodzianek. 

Jeśli z uwagi na ograniczenia budżetowe zdecydujemy się na remont z osobą dorywczo zajmującą się wykończeniówką lub weźmiemy osobę z rodziny ponieważ sama wykańczała sobie mieszkanie koniecznie sprawdźmy najpierw wykonane przez nią prace. Za brakiem doświadczenia idzie brak precyzji w wykonaniu i liczne niedoróbki. Efekt finalny może zatem nas niemile rozczarować.

Wybór armatury w łazience

Podczas wyboru odpowiedniej muszli, umywalki oraz wanny dowiemy się że kolor biały nie zawsze oznacza to samo, a tak naprawdę biały do białego bywa nie podobny. Każda marka armatury łazienkowej posiada zupełnie inny odcień koloru białego przez co jeśli wybierzemy elementy różnych marek będziemy mieli niektóre elementy w kolorze białym, a inne w szarym białym. 

Przy wyborze armatury warto zdecydować się na jedną firmę wtedy mamy dużo większa pewność że odcień będzie ten sam, natomiast dobrze jest przed udaniem się do kasy jeszcze mimo wszystko to potwierdzić.

Zakup płytek i paneli

Podobnie jak w przypadku wyboru armatury tutaj również mamy całą masę odcieni i tak przykładowo przekonamy się o tym jak kolor szary dumnie nazwany jest przez producenta „Super White”. Jeśli kupujemy daną płytkę upewnijmy się dwa razy że na zamówieniu jest dokładnie ten model, który wybraliśmy. Warto zwrócić uwagę również na dwa dodatkowe tematy. 

Jeśli chcemy kupić płytki na wyprzedaży zazwyczaj jest to końcówka serii, dlatego jeśli okazałoby się że w trakcie remontu zabraknie nam jednego opakowania możemy mieć problem, aby dobrać dokładnie taką płytkę. 

Zdarzają się sytuacje gdy ten sam model płytki z nowej kolekcji również może mieć inny odcień, dlatego warto zakupić od razu płytki z zapasem 10% niż później dokupować.

Niedopowiedzenia z ekipą remontową

Ten problem pojawia się nad wyraz często. Jeśli nie ustalimy szczegółów realizacji zazwyczaj ekipa wykona prace zgodnie z tym jak będzie im najłatwiej. Niektórzy fachowcy skrupulatnie będą pytali o poszczególne elementy, a inni będą pracowali zgodnie z ich przekonaniem. Dobrze jest przed rozpoczęciem pracy poruszyć tą kwestie i ustalić jak będą podejmowane te decyzje. Równie ważna jest nasza częstotliwość z jaką bywamy w miejscu realizowanego remontu. Najlepiej byłoby bywać na miejscu dwa razy w tygodniu, jednak zależy to również od wielkości ekipy. Jeśli remont przeprowadza więcej niż dwie osoby to nasza obecność może być wskazana nawet częściej.

Brak harmonogramu prac

Przed rozpoczęciem prac remontowych dobrze jest zaplanować dokładnie jaka jest kolejność poszczególnych etapów. Dlaczego? Otóż niektóre prace powinny następować po sobie i rozpoczęcie w niewłaściwej kolejności nie tylko skomplikuje wykonanie remontu, ale także może narazić nas na straty. 

Jeśli planujemy dokonywać zmian w instalacjach elektryczny lub hydraulicznych warto zaplanować ich realizacje na początku. Jeśli zaplanowalibyśmy je pod koniec część prac trzeba by wtedy wykonać podwójnie. Kolejną rzeczą będzie wykonanie podwieszanych sufitów i gładzi na ścianach, a następnie można przejść do wykonania podług. 

Na sam koniec po wykonaniu prac remontowych powinniśmy zostawić obsadzenie drzwi, wykonanie kuchni lub szaf wnękowych. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji w której nastąpi uszkodzenie delikatnych frontów szafek lub drzwi. Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji gdzie drzwi już są obsadzone, a remont cały czas trwa pamiętajmy, aby bardzo dobrze zabezpieczyć wszystkie elementy które mogą ulec uszkodzeniu. Poniżej zamieszczam listę z właściwa kolejnością wykonywania prac:

 • opróżnienie wszystkich pomieszczeń;
 • osuszanie murów, odgrzybianie i odbudowa izolacji wodochronnych. nie możemy rozpocząć remontu jeśli w środku pomieszczeń jest wilgoć;
 • wyburzanie ścianlub dostawianie ścianek działowych;
 • wykonanie pracy przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej;
 • wymiana parapetów wewnętrznych;
 • układanie instalacji ogrzewania podłogowego;
 • naprawa, układanie lub wyrównywanie podkładów podłogowych;
 • odnawianie ścian – tynkowanie, zabudowa płytami g-k;
 • remont łazienki;
 • wykonanie podłóg;
 • wstawianie drzwi wewnętrznych;
 • wstawienie zabudowy kuchennej;
 • wstawienie pozostałych mebli.

Brak umowy z firmą wykonującą remont

W pośpiechu załatwiania tematów związanych z remontem może zdarzyć się że nie podpiszemy umowy zaraz po ustaleniu warunków. Jeśli wykonanie remontu przebiegnie bez rozbieżności zdań wszystko zakończy się szczęśliwie. Często jednak strony mają rozbieżne zdanie odnośnie zakresu realizacji zlecenia, dlatego warto spisać jest wszystkie warunki w formie papierowej. 

Spisując umowę w formie papierowej warto zadbać, aby zawierała takie informacje jak:

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.