projektowanie powierzchni biurowych

Aranżacja powierzchni biurowych rządzi się nieco innymi prawami niż projektowanie wnętrz domów czy mieszkań. Wystrój biura musi bowiem pełnić wiele funkcji – nie tylko zapewniać komfort pracy swoim pracownikom, ale również dbać o wizerunek firmy, budować korzystny PR i pełnić funkcje biznesowe.

projektowanie przestrzeni biurowych

W każdym biurze rządzi się prosta zasada – jak cię widzą, tak cię piszą. Aranżacja powierzchni biurowych musi więc być wykonana na najwyższym poziomie. Ma to ogromne znaczenie dla celów wizerunkowych. Biuro jest niejako wizytówką firmy, pierwszą rzeczą, jaką już na wejściu widzą klienci. Wystój wnętrza powinien więc wyglądać tak, by od początku klienci czy kontrahenci mieli pewność, że mają do czynienia z profesjonalną i rzetelną firmą świadczącą usługi na wysokim poziomie. Ta zasada działa również w drugą stronę – jeśli nie zadbamy o wystrój firmowych wnętrz, a aranżacja będzie nieprzemyślana i przypadkowa, biuro będzie sprawiało wrażenie chaotycznego i nieprofesjonalnego, co może mieć działanie odstraszające.

Bez względu na to, czy planujemy urządzić niewielkie pomieszczenia biurowe czy potężną przestrzeń dla kilkudziesięciu pracowników, warto to zadanie oddać w ręce profesjonalistów. Doświadczony projektant wnętrz zadba o to, by biuro było wygodnym i komfortowym miejscem pracy dla pracowników, a jednocześnie doskonale się prezentowało osobom przychodzącym z zewnątrz.

Projektowanie Powierzchni Biurowych 1

projektowanie biur

To jedno z najważniejszych pytań, jakie stawiają sobie użytkownicy przyszłej łazienki. W zależności od potrzeb możemy dostosować funkcjonalność danej łazienki. I tak w skrócie poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy łazienki, biorąc pod uwagę różne rozwiązania:

aranżacja biura

Warto zadbać o to, aby rodzaj działalności miał przełożenie na sposób wystroju wnętrza. To szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń, do których dostęp mają klienci czy kontrahenci. Gabinety pracowników przyjmujących klientów, sale konferencyjne czy przestrzeń open space powinny choćby w niewielkim stopniu nawiązywać do branży, w jakiej działa firma. 

Może to być zrealizowane za pomocą konkretnej kolorystyki, fototapet czy plakatów znajdujących się na ścianach, a także stylistyki wnętrza. W niektórych branżach wymagana jest klasyczna elegancja, podczas gdy w innych o wiele lepiej sprawdzi się wyszukany czy bardzo niecodzienny design. Dla przykładu – zupełnie innego wystroju potrzebuje duża kancelaria prawna, a innego agencja reklamowa czy interaktywna. W tej pierwszej należy postawić na stonowaną klasykę, a w tej drugiej na dynamikę i odrobinę szalonej kreatywności.

Projektowanie Powierzchni Biurowych 2
Podział przestrzeni
Projektowanie Powierzchni Biurowych 3
Wnętrza biurowe

W aranżacji biura najczęściej dominują dwa trendy – oddzielne pomieszczenia dla pracowników lub grup pracowników bądź tak zwany open space, czyli duża przestrzeń, pełna ścianek działowych, tworzących niewielkie pomieszczenia, a jednocześnie umożliwiających bezproblemowy kontakt pomiędzy pracownikami. 

Przestrzeń open space to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że umożliwia późniejsze przeorganizowanie wnętrza bez ponoszenia dużych nakładów na prace remontowe. Wystarczy w razie potrzeby nieco przestawić ścianki działowe czy biurka, aby na przykład dostosować przestrzeń do większej ilości pracowników.

meble biurowe

W tej kwestii należy postawić przede wszystkim na zasady ergonomii. Biurka i krzesła dla pracowników muszą być przede wszystkim komfortowe i wygodne – nie zapominajmy, że osoby przy nich pracujące spędzają w tym miejscu kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Powierzchnia biurka musi być tak dopasowana, by bez problemu zmieścił się na nim komputer oraz inne urządzenia biurowe. W przypadku krzeseł, najlepsze będą typowe krzesła biurowe z regulowaną wysokością siedziska i regulowanymi oparciami.

 Niektórzy właściciele firm decydują się na meble designerskie, które zachwycają ciekawym i niepowtarzalnym wyglądem. Okazuje się jednak, że wygląd nie idzie w parze z funkcjonalnością i wygodą. A zmuszanie pracowników do siedzenia przez kilka godzin na niewygodnych krzesłach z pewnością nie przełoży się na efektywność w pracy. Nawet najbardziej designerskie krzesło może sprawdzić się jedynie jako dekoracja, jeśli nie będzie wygodne podczas kilku godzin siedzenia.

Projektowanie Powierzchni Biurowych 4
Kolorystyka

Kolory w biurze mają znaczenie nie tylko dla wyglądu przestrzeni, ale również dla jakości pracy. W tej kwestii najpopularniejsze jest minimalistyczne podejście do tematu. W przestrzeniach biurowych najczęściej dominują jednolite ściany w stonowanych barwach, niekiedy przełamane kontrastującymi elementami. W tym przełamywaniu warto jednak zachować umiar – zbyt dużo kolorowych elementów na ścianach bądź też ściany w ostrych, jaskrawych kolorach mogą działać rozpraszająco, drażniąco i nie sprzyjać efektownej pracy. Z drugiej strony – nieumiejętne zestawienie barw może powodować senność i znużenie.

Projektowanie Powierzchni Biurowych 5
Recepcja

Nie można o niej zapomnieć bez względu na to, w jakiej branży działa firma. Jest to pierwszy element, jaki widzi klient czy kontrahent po wejściu do biura. Powinna więc być ona tak urządzona, aby na pierwszy rzut oka kojarzyła się z elegancją i wysokim poziomem, a jednocześnie warto zadbać o to, by nawiązywała do identyfikacji wizualnej firmy czy branży, w jakiej działa. Recepcja powinna być również spójna z wystrojem innych pomieszczeń biurowych. Oczywiście, nie należy zapominać o wygodzie i komforcie pracy osób, które na co dzień recepcję obsługują. W tej kwestii również powinny obowiązywać zasady ergonomii, jeśli chodzi o biurko i krzesła.


Aranżując przestrzeń biurową warto zadbać o to, by pozostawić choć część wystroju pracownikom. Każdy ma nieco inne potrzeby, jeśli chodzi o miejsce codziennie wykonywanej pracy. Warto więc pozwolić pracownikom na udekorowanie własnego miejsca pracy, przyniesienie kwiatów czy innych drobnych dodatków, które sprawią, że będzie im się lepiej pracowało. Takie drobne elementy nie powinny wpłynąć na odbiór przestrzeni biurowej jako całości, natomiast mogą mieć wpływ na komfort pracowników i jakość ich codziennej pracy.

Projektowanie Powierzchni Biurowych 6
Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.