Styl
Art deco

STYL ART DECO

Styl art deco pochodzi z okresu międzywojennego nawiązuje do minionych epok, jednocześnie wykorzystuje nowe, funkcjonalne rozwiązania. Styl art deco przywodzi na myśl połączenie luksusowych dzieł artystów z produktami pochodzącymi z fabryk. Dziś króluje we wnętrzach osób, które wymagają od aranżacji elegancji, dobrego smaku z funkcjonalnością na najwyższym poziomie.

Styl Art Deco 1

Spis Treści

HISTORIA STYLU
ART DECO

Nazwa stylu art deco pochodzi z języka francuskiego „arts décoratifs” co oznacza w dosłownym tłumaczeniu „sztuka dekoracyjna”.  Za rozkwit stylu art deco szacuje się lata 20. XX wieku. Styl był zrodził się z potrzeby przeobrażenia bardzo popularnej na przełomie XX wieku sztuki secesyjnej. Nowa estetyka była zgodna z powojennym postępem społecznym i gospodarczym. Art deco łączył w sobie funkcjonalność z nawiązaniem do przeszłości.

Styl Art Deco 2
Styl Art Deco 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU ART DECO

Geometria

We wnętrzu w stylu art deco możemy zauważyć mocny akcent geometrii. Kształty takie jak koła, kwadraty, czy romby pojawiają się w postaci dodatków oraz mebli. Widoczne są także na ścianach lub podłogach.

 

Luksus i elegancja

Wzrok przykuwają również wysokiej klasy materiały, które charakteryzują się estetyką oraz precyzją wykonania.

 

Piękno i funkcjonalność

Cechą charakterystyczną art deco jest zestawienie ogólnodostępnych produktów z wyjątkowymi i niepowtarzalnymi przedmiotami, często działami artystów.

 

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU ART DECO

Styl art deco pod względem kolorystycznym można zrealizować na kilka sposobów. We wnętrzu art deco dobrze sprawdzi się stonowana kolorystyka: beż, biel. Dobrze jest, gdy monochromatyczną przestrzeń przełamuje mocny akcent kolorystyczny. Wówczas wyraziste kolory pojawiają się na jednej ze ścian, w dodatkach lub w postaci tapety. Idealnie sprawdza się w tej roli następujące kolory: turkus, fiolet, granat, burgund oraz fuksja.

Kolejnym sposobem na wybór kolorów do wnętrza art deco jest postawnie na kontrasty. Najpopularniejszym zestawieniem jest biel oraz czerń.

Styl Art Deco 4
Styl Art Deco 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU ART DECO

Elegancki wystrój wnętrza art deco podkreślają najwyższej jakości materiały. Nie może zabraknąć tu szlachetnych materiałów, takich jak jedwab, aksamit oraz skóra naturalna. Wykonane są z nich tekstylia oraz tapicerka mebli.

W aranżacji art deco często możemy spotkać elementy wyposażenia wykonane z kamieni naturalnych, z onyksu lub marmuru może być wykonany np. blat stolika kawowego, płytki na ścianie w kuchni i wiele innych. Wiele przedmiotów wykonanych jest z metali szlachetnych, m.in. lampy, nogi stolików, lustra.

Dzięki meblom z łatwością możemy stwierdzić, że wnętrze zaaranżowane jest w stylu art deco, ponieważ często są fornirowane z uwydatnionym naturalnym rysunkiem słoi.

OŚWIETLENIE W
STYLU ART DECO

Ważnym elementem stylu art deco jest oświetlenie wnętrza. Doskonale w stylistykę wpisują się kryształowe żyrandole, znajdujące się w centralnym miejscu pomieszczenia. Nie brakuje tu także wiszących lamp, często pokrytych złotem. W stylu art deco możemy spotkać także kinkiety, które podkreślają wyjątkową atmosferę wnętrza. Luksusowy charakter aranżacji podkreślają również lampy podłogowe z ozdobną podstawą.

Styl Art Deco 6
Styl Art Deco 7

DODATKI W STYLU
ART DECO

Obowiązkowym dodatkiem w stylu art deco są lustra o nietypowych kształtach. Lustra obecne są niemalże w każdym pomieszczeniu. Często posiadają geometryczne kształty i wyszukane ramy. Zaskakująca forma ram tworzy oryginalną dekorację.

W stylu art deco popularne są dodatki, które są złotymi akcentami. Mogą to być nogi krzeseł, uchwyty, czy też ramy obrazów.

W aranżację doskonale wpisują się wysoko gatunkowe takie dodatki jak: zegary, poduszki, zasłony i firany oraz donice. W salonie oraz sypialni na podłodze znajduje się zazwyczaj dywan w geometryczne wzory, zaś na ścianach często królują tapety oraz sztukaterie. Elementy wyposażenia powinny prezentować się elegancko i wytwornie.

MEBLE W STYLU ART DECO

Meble najbardziej podnoszą prestiż wnętrza art deco spośród pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Dopracowane w każdym calu, porządnie wykonane meble to podstawa aranżacji art deco. Często możemy spotkać odrestaurowane antyki. Zdarza się, że kredensy, szafy lub biblioteczki nie posiadają nóżek – w zamian tego opierają się na cokołach. Bywa, że drewniane meble nie są tapicerowane tkaninami, a skórą naturalną. Większe gabarytowo meble posiadają zazwyczaj barwę ciemnego orzechu lub dębu.

Podejmując temat mebli w stylu art deco, warto wspomnieć o Warsztatach Krakowskich (1913-1926). Stowarzyszenie rzemieślników i artystów miało ogromny wpływ na ukształtowanie się polskiej odmiany stylu art deco. Celem było wprowadzenie obecności sztuki w życiu człowieka niezależnie od jego statusu społecznego.

Styl Art Deco 8
Styl Art Deco 9

ZALETY I WADY STYLU
ART DECO

Zalety stylu art deco:

  • Aranżacja jest niepowtarzalna, wyróżnia się na tle popularnego obecnie stylu skandynawskiego.
  • Wysokiej jakości przedmioty będą służyć przez wiele lat.

 

Wady stylu art deco:

  • Aranżacja art deco wymaga przestronnych oraz dużych pomieszczeń.
  • Wysoka cena wyposażenia wnętrza.
  • Styl, który nawiązuje do przeszłości może dawać wrażenie nieatrakcyjnego dla rodzin z dziećmi.

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYL ART DECO

Osoby, które pragną wprowadzić styl art deco do swojego wnętrza muszą liczyć się z dużymi kosztami. Wysoki budżet warunkują wnętrza obfitujące w drogie meble oraz dodatki. Wyposażenie jest kosztowne ze względu na wysokiej jakości materiały, z których są wykonane. Aby osiągnąć efekt luksusu oraz elegancji nieodzowny jest wysoki budżet.

Możliwość wykonania w budżecie:

Styl Art Deco 10
Styl Art Deco 11

DLA KOGO JEST
STYL ART DECO

  • We wnętrzu w stylu art deco doskonale odnajdą się osoby, które uwielbiają wyszukane wzornictwo, dobry smak i elegancję.
  • Miłośnicy stylu art deco powinni być świadomi często wysokich kosztów, które wynikają z wysokiej jakości materiałów oraz oryginalnych przedmiotów.

ZAKOŃCZENIE STYL
ART DECO

Styl art deco, który narodził się blisko sto lat temu, nadal jest aktualny i możemy go spotkać w aranżacjach. Styl art deco to synonim symetrii i harmonii. Szykowne wnętrze spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.