Styl
Art deco

STYL ART DECO

Styl art deco pochodzi z okresu międzywojennego nawiązuje do minionych epok, jednocześnie wykorzystuje nowe, funkcjonalne rozwiązania. Styl art deco przywodzi na myśl połączenie luksusowych dzieł artystów z produktami pochodzącymi z fabryk. Dziś króluje we wnętrzach osób, które wymagają od aranżacji elegancji, dobrego smaku z funkcjonalnością na najwyższym poziomie.

Styl Art Deco 1

Spis Treści

HISTORIA STYLU
ART DECO

Nazwa stylu art deco pochodzi z języka francuskiego „arts décoratifs” co oznacza w dosłownym tłumaczeniu „sztuka dekoracyjna”.  Za rozkwit stylu art deco szacuje się lata 20. XX wieku. Styl był zrodził się z potrzeby przeobrażenia bardzo popularnej na przełomie XX wieku sztuki secesyjnej. Nowa estetyka była zgodna z powojennym postępem społecznym i gospodarczym. Art deco łączył w sobie funkcjonalność z nawiązaniem do przeszłości.

Styl Art Deco 2
Styl Art Deco 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU ART DECO

Geometria

We wnętrzu w stylu art deco możemy zauważyć mocny akcent geometrii. Kształty takie jak koła, kwadraty, czy romby pojawiają się w postaci dodatków oraz mebli. Widoczne są także na ścianach lub podłogach.

 

Luksus i elegancja

Wzrok przykuwają również wysokiej klasy materiały, które charakteryzują się estetyką oraz precyzją wykonania.

 

Piękno i funkcjonalność

Cechą charakterystyczną art deco jest zestawienie ogólnodostępnych produktów z wyjątkowymi i niepowtarzalnymi przedmiotami, często działami artystów.

 

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU ART DECO

Styl art deco pod względem kolorystycznym można zrealizować na kilka sposobów. We wnętrzu art deco dobrze sprawdzi się stonowana kolorystyka: beż, biel. Dobrze jest, gdy monochromatyczną przestrzeń przełamuje mocny akcent kolorystyczny. Wówczas wyraziste kolory pojawiają się na jednej ze ścian, w dodatkach lub w postaci tapety. Idealnie sprawdza się w tej roli następujące kolory: turkus, fiolet, granat, burgund oraz fuksja.

Kolejnym sposobem na wybór kolorów do wnętrza art deco jest postawnie na kontrasty. Najpopularniejszym zestawieniem jest biel oraz czerń.

Styl Art Deco 4
Styl Art Deco 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU ART DECO

Elegancki wystrój wnętrza art deco podkreślają najwyższej jakości materiały. Nie może zabraknąć tu szlachetnych materiałów, takich jak jedwab, aksamit oraz skóra naturalna. Wykonane są z nich tekstylia oraz tapicerka mebli.

W aranżacji art deco często możemy spotkać elementy wyposażenia wykonane z kamieni naturalnych, z onyksu lub marmuru może być wykonany np. blat stolika kawowego, płytki na ścianie w kuchni i wiele innych. Wiele przedmiotów wykonanych jest z metali szlachetnych, m.in. lampy, nogi stolików, lustra.

Dzięki meblom z łatwością możemy stwierdzić, że wnętrze zaaranżowane jest w stylu art deco, ponieważ często są fornirowane z uwydatnionym naturalnym rysunkiem słoi.

OŚWIETLENIE W
STYLU ART DECO

Ważnym elementem stylu art deco jest oświetlenie wnętrza. Doskonale w stylistykę wpisują się kryształowe żyrandole, znajdujące się w centralnym miejscu pomieszczenia. Nie brakuje tu także wiszących lamp, często pokrytych złotem. W stylu art deco możemy spotkać także kinkiety, które podkreślają wyjątkową atmosferę wnętrza. Luksusowy charakter aranżacji podkreślają również lampy podłogowe z ozdobną podstawą.

Styl Art Deco 6
Styl Art Deco 7

DODATKI W STYLU
ART DECO

Obowiązkowym dodatkiem w stylu art deco są lustra o nietypowych kształtach. Lustra obecne są niemalże w każdym pomieszczeniu. Często posiadają geometryczne kształty i wyszukane ramy. Zaskakująca forma ram tworzy oryginalną dekorację.

W stylu art deco popularne są dodatki, które są złotymi akcentami. Mogą to być nogi krzeseł, uchwyty, czy też ramy obrazów.

W aranżację doskonale wpisują się wysoko gatunkowe takie dodatki jak: zegary, poduszki, zasłony i firany oraz donice. W salonie oraz sypialni na podłodze znajduje się zazwyczaj dywan w geometryczne wzory, zaś na ścianach często królują tapety oraz sztukaterie. Elementy wyposażenia powinny prezentować się elegancko i wytwornie.

MEBLE W STYLU ART DECO

Meble najbardziej podnoszą prestiż wnętrza art deco spośród pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Dopracowane w każdym calu, porządnie wykonane meble to podstawa aranżacji art deco. Często możemy spotkać odrestaurowane antyki. Zdarza się, że kredensy, szafy lub biblioteczki nie posiadają nóżek – w zamian tego opierają się na cokołach. Bywa, że drewniane meble nie są tapicerowane tkaninami, a skórą naturalną. Większe gabarytowo meble posiadają zazwyczaj barwę ciemnego orzechu lub dębu.

Podejmując temat mebli w stylu art deco, warto wspomnieć o Warsztatach Krakowskich (1913-1926). Stowarzyszenie rzemieślników i artystów miało ogromny wpływ na ukształtowanie się polskiej odmiany stylu art deco. Celem było wprowadzenie obecności sztuki w życiu człowieka niezależnie od jego statusu społecznego.

Styl Art Deco 8
Styl Art Deco 9

ZALETY I WADY STYLU
ART DECO

Zalety stylu art deco:

  • Aranżacja jest niepowtarzalna, wyróżnia się na tle popularnego obecnie stylu skandynawskiego.
  • Wysokiej jakości przedmioty będą służyć przez wiele lat.

 

Wady stylu art deco:

  • Aranżacja art deco wymaga przestronnych oraz dużych pomieszczeń.
  • Wysoka cena wyposażenia wnętrza.
  • Styl, który nawiązuje do przeszłości może dawać wrażenie nieatrakcyjnego dla rodzin z dziećmi.

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYL ART DECO

Osoby, które pragną wprowadzić styl art deco do swojego wnętrza muszą liczyć się z dużymi kosztami. Wysoki budżet warunkują wnętrza obfitujące w drogie meble oraz dodatki. Wyposażenie jest kosztowne ze względu na wysokiej jakości materiały, z których są wykonane. Aby osiągnąć efekt luksusu oraz elegancji nieodzowny jest wysoki budżet.

Możliwość wykonania w budżecie:

Styl Art Deco 10
Styl Art Deco 11

DLA KOGO JEST
STYL ART DECO

  • We wnętrzu w stylu art deco doskonale odnajdą się osoby, które uwielbiają wyszukane wzornictwo, dobry smak i elegancję.
  • Miłośnicy stylu art deco powinni być świadomi często wysokich kosztów, które wynikają z wysokiej jakości materiałów oraz oryginalnych przedmiotów.

ZAKOŃCZENIE STYL
ART DECO

Styl art deco, który narodził się blisko sto lat temu, nadal jest aktualny i możemy go spotkać w aranżacjach. Styl art deco to synonim symetrii i harmonii. Szykowne wnętrze spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.