Styl
Eklektyczny

STYL EKLEKTYCZNY

Styl eklektyczny pozwala stworzyć niepowtarzalną, unikatową aranżację wnętrza. Eklektyzm to zaprzeczenie odtwarzalności. Polega na łączeniu ze sobą różnych stylów, by stworzyć spójne wnętrze. Z pozoru sprzeczne elementy łączy i nadaje wyjątkowości. Podstawą eklektyzmu nie są sztywne zasady aranżacyjne. Najprawdopodobniej to sprawia, że rzesza miłośników stylu eklektycznego z roku na rok jest coraz większa.

Styl Eklektyczny 1

Spis Treści

HISTORIA STYLU
EKLEKTYCZNEGO

Eklektyzm w sztuce i architekturze istnieje od wieków. Natomiast styl eklektyczny pojawił się stosunkowo niedawno. Za jego początek uważa się przełom XIX i XX wieku. Powstał wraz ze świadomym czerpaniem inspiracji w aranżacjach z innych epok. Eklektyzm to nic innego jak łączenie w całość odmiennych elementów, mających swe źródła w różnych stylach.

Styl Eklektyczny 2
Styl Eklektyczny 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU EKLEKTYCZNEGO

Kontrasty

Z pozoru eklektyczne wnętrze sprawia wrażenie pełnego sprzeczności. Misz-masz wnętrzarski nie oznacza, że wnętrze nie jest spójne! Efekt równowagi i harmonii jest tu niezwykle istotny i pożądany. Należy unikać nieprzemyślanych połączeń, ponieważ od tego blisko jest do efektu bałaganiarstwa.

Łączenie styli

Często zaskakujące zestawienia wymagają dokładnego zapoznania się ze stylami, z których czerpie się inspiracje. Należy posiadać znajomość podstawowych reguł poszczególnych styli.

Kolory

Aranżacja eklektyczna nie musi ograniczać się jeśli chodzi o dobór kolorów. Wybór barw zależy od indywidualnych preferencji.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU EKLEKTYCZNYM

Warto podkreślić, że w stylu eklektycznym powinny się znaleźć intensywne barwy. Mogą one stanowić bazę w wystroju, bądź pojawiać się jako dodatek. Nie znaczy to, że trzeba odrzucić biele i pastele. Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na dobranie odpowiedniej palety barw. Najistotniejsze są tu upodobania domowników. Należy mieć na uwadze fakt, że styl eklektyczny lubi kontrasty. Warto jest więc pamiętać o tym przy doborze kolorów eklektycznego wystroju.

Styl Eklektyczny 4
Styl Eklektyczny 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU EKLEKTYCZNYM

Kontrasty również przy doborze materiałów są niezwykle wskazane. Wybór materiałów to często odważne zestawienia – połączenia różnych faktur materiałów i tworzyw. Możemy postawić na wszystko to, co lubimy, co sprawia, że czujemy się dobrze. Podczas tworzenia aranżacji nie trzeba bać się zestawienia drewna i skóry, matowego betonu i lakierowanych powierzchni, czy wikliny i rattanu z metalem.

OŚWIETLENIE W
STYLU EKLEKTYCZNYM

Oświetlenie mogą reprezentować lampy o różnych estetykach, np. dostojny, zdobiony żyrandol może występować w towarzystwie prostych skandynawskich lamp. Można także zestawić lampy z metalowym abażurem z tymi posiadającymi abażur tekstylny. Istnieje wiele możliwości, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Zdecydowanie są to nieszablonowe rozwiązania, które zaskakują połączeniem, a jednocześnie nie przytłaczają nadmiarem estetycznych wrażeń.

Styl Eklektyczny 6
Styl Eklektyczny 7

DEKORACJE ŚCIAN W
STYLU EKLEKTYCZNYM

Na ścianach równie dobrze może pojawić się fototapeta jak i płytki lub cegła. Istotną dekoracją ścian każdej aranżacji jest lustro. Wprowadza ono do wnętrza światło i optycznie powiększa. Dobrym pomysłem jest umieszczenie dekoracyjnego lustra w ozdobnej ramie na surowej, betonowej ścianie. Można też wykorzystać bogata sztukaterię z ceglaną okładziną.

DODATKI W STYLU
EKLEKTYCZNYM

Na pierwszy rzut oka można by rzec, że nic do siebie w eklektycznym wnętrzu nie pasuje. Podczas wyboru dodatków trzeba wiedzieć, że nie jest to prosty sposób aranżacji i łatwo jest przekroczyć granicę smaku. Eklektyzm we wnętrzu może skupiać się tylko i wyłącznie na dodatkach. Osoby, które nie przepadają za mocnymi zestawieniami kolorów, mogą uwydatnić eklektyczny charakter wnętrza dzięki dodatkom.

Styl Eklektyczny 8
Styl Eklektyczny 9

MEBLE W STYLU EKLEKTYCZNYM

W stylu eklektycznym możemy łączyć meble o różnych kształtach i kolorach. Łączenie form wymaga jednak rozsądku. Doskonale sprawdzą się tu zestawienia mebli starych z nowymi. Możemy wykorzystać meble, które zalegają na strychu, bądź znaleźć w niskiej cenie na pchlich targach. Ważne jest by znaleźć wspólny mianownik z pozoru przeciwstawnym elementom. Może być to np. kolor lub kształt. Warto jest na początku zdecydować jakie będą meble większe gabarytowo, takie jak komoda, sofa, czy szafa.

ZALETY I WADY STYLU
EKLEKTYCZNEGO

Zalety stylu eklektycznego:

  • Z każdego stylu możemy czerpać wiele inspiracji – brak sztywno obowiązujących zasad.
  • Wnętrze jest unikalne, niepowtarzalne.

 

Wady stylu eklektycznego:

  • Jeden z najtrudniejszych styli do osiągnięcia, ponieważ jest bardzo wymagający i często tworzy się go latami.
  • Wymaga dokładnego przemyślenia zestawień oraz braku impulsywnej interpretacji trendów.
Styl Eklektyczny 10
Styl Eklektyczny 11

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYL ELKETYCZNY

Niestety nie da się jednoznacznie określić wysokości budżetu, który trzeba przeznaczyć przy tworzeniu aranżacji wnętrza eklektycznego. Wynika to z faktu, iż każda aranżacja jest zupełnie odmienna, a więc wykorzystanie materiałów, elementów wyposażenia znacznie różni się od siebie. Można stworzyć wnętrze przy wykorzystaniu dużej kwoty jak i niskiej, co jest ogromną przewagą stylu nad innymi, które ograniczają się tylko np. do wysokiego budżetu.

Możliwość wykonania w budżecie:

DLA KOGO JEST
STYL EKLEKTYCZNY

  • Styl eklektyczny skierowany jest do osób z dużą wyobraźnią.
  • Eklektyczne wnętrze wymaga od właściciela ogromnej intuicji oraz wyczucia stylu.
  • Aranżacja zachwyca miłośników awangardowych rozwiązań.
  • Sprawdza się we wnętrzach osób, które nie potrafią zdecydować się na jeden styl w aranżacji.
Styl Eklektyczny 12

KUCHNIA W STYLU EKLEKTYCZNYM

Wiele projektów opiera się na zasadzie zastosowania odpowiednich proporcji, co daje finalnie poczucie harmonii i spójności. Mowa tu o stylizacji, gdzie istnieje styl bazowy, a dwa pozostałe stanowią dopełnienie stylu dominującego. Często spotykane są projekty kuchni gdzie dominuje styl skandynawski i pojawiają się w nim elementy industrialne i glamour. Przykład: Skandynawskie jasne meble, marmurowe płytki ścienne pomiędzy blatem kuchennym a górnymi szafkami w zestawieniu z industrialnym oświetleniem.

Styl Eklektyczny 14
Styl Eklektyczny 15

SALON W STYLU EKLEKTYCZNYM

Salon w stylu eklektycznym można stworzyć na zasadzie kontrapunktu. Oznacza to, że jeden element wyposażenia – może to być np. sofa, bądź dywan – reprezentuje odmienny styl.  Przykładowo: cała aranżacja salonu oscyluje wokół stylu skandynawskiego, zaś oświetlenie wnętrza odnosi się do stylu glamour, będą to np. krzesła o barokowych zdobieniach.

SYPIALNIA W STYLU EKLEKTYCZNYM

Połączenie elementów z tzw. różnych bajek dobrze sprawdzi się również w sypialni. Elementy stylu etnicznego doskonale korespondują ze stylem glamour. Przykład: Komfortowe szerokie łóżko z kolorowymi poduszkami o motywach etnicznych, nad którym wiszą interesujące grafiki dotyczące krajów afrykańskich w zestawieniu z barokowym stolikiem nocnym o giętych nogach.

Styl Eklektyczny 16
Styl Eklektyczny 17

ŁAZIENKA W STYLU EKLEKTYCZNYM

W aranżacji łazienki możemy postawić na wystrój, gdzie wspólnym mianownikiem jest kolor. Przykład: Łazienka zdominowana przez kolor biały, gdzie styl skandynawski spotyka się ze stylem glamour. To idealne połączenie!

 

ZAKOŃCZENIE STYL
EKLEKTYCZNY

Wydawałoby się, że eklektyczne wnętrze to brak zasad? Nic bardziej mylnego! Podstawą aranżacji jest przemyślany projekt. Co prawda wymyka się normom oraz stereotypom, jednak tworzy spójną unikalną całość. Eklektyczne pomieszczenie jest wielowymiarowe oraz niezwykle ciekawe.

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.