Styl
Glamour
STYL GLAMOUR
Styl glamour nawiązuje do wnętrz gwiazd Hollywood. Nazwa kojarzy się z luksusem, blaskiem, a nawet ekstrawagancją. Aranżacja glamour jest opozycją minimalizmu. Jak jednak znaleźć balans by wystrój nie stał się synonimem kiczu? Co watro wiedzieć o stylu glamour?
Spis Treści
STYL GLAMOUR
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
(VIDEO)
HISTORIA STYLU GLAMOUR
Styl glamour narodził się na początku XX wieku. Za rozkwit stylu uważa się początek przemysłu filmowego – lata 30. Aranżacje glamour oznaczały wysoki status społeczny, szczególnie popularne wśród gwiazd Hollywood. Pomimo upływu lat nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Obecnie styl jest bardziej stonowany, jednak nadal posiada blask i swój nieprzemijający czar.
ODMIANA STYLU GLAMOUR
Soft glam
Soft glam to subtelna alternatywa stylu glamour. Odróżnia się od wystroju glamour tym, że posiada więcej przytulności, zmysłowości, zaś mniej przepychu i blasku. Ozdoby i lampy są nieco bardziej stonowane.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU GLAMOUR
Blask przedmiotów
Nieodzownymi elementami wyposażenia wnętrza glamour są przedmioty, od których bije blask. Przyciągają one wzrok, a także ich obecność wpływa na grę światłem w pomieszczeniu, znacznie optycznie je powiększając.
Barokowe zdobienia
Styl glamour czerpie inspiracje z baroku. Elementy charakterystyczne tej epoki możemy zauważyć w między innymi w ornamentyce mebli. Aby uniknąć efektu przesady zdobienia elementy barokowe zestawia się z nowoczesnymi, prostymi meblami.
Wysoko gatunkowe materiały
Poczucie luksusu zdecydowanie dają wysokiej jakości elementy wyposażenia, bądź ich doskonałe imitacje. Wysoko gatunkowe materiały emanują przepychem, świadczą o blichtrze i luksusie wnętrza.
KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU GLAMOUR
Róż/Fiolet
Często kolorem przewodnim aranżacji jest róż lub fiolet. Dobrze sprawdzą się tu zarówno kolory te wyraziste, jak i bardziej stonowane, nieco przygaszone. Barwy te mogą pojawić się na ścianach, meblach, czy dodatkach, w zależności od upodobań domowników. Warto mieć na uwadze jednak fakt, iż nadmiar tych kolorów może dać efekt kiczu.
Biel/Czerń
Połączenie tych klasycznych kolorów zawsze będzie wyglądać doskonale i elegancko. Gdy w aranżacji wnętrza dominuje biel, czerń należy wówczas postawić na kolorowe dodatki, bądź błyszczące elementy ozdobne.
Srebrny/Złoty
Niesamowicie wytwornie prezentuje się wnętrze, gdzie króluje srebro lub złoto. To właśnie te kolory dopełniają aranżację w stylu glamour. Dodają charakterystycznego smaku i wytworności. Pojawiają się nie tylko w postaci dodatków, ale także jako powierzchnia mebli.
MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU GLAMOUR
Tkaniny
Styl glamour kusi bogactwem oraz miękkimi materiałami. Charakterystyczne dla stylu jest połączenie matowych powierzchni z błyszczącymi. W stylu glamour popularna jest satyna oraz welur. Dobrze sprawdzi się tu len oraz imitacje futra. W aranżacjach glamour często widzimy atłasowe poszewki oraz narzuty.
Kamień
Prestiżowy charakter wnętrza oddaje użycie w projekcie wnętrza kamienia jako materiału nie tylko wykończeniowego, ale również obecnego w dodatkach. Doskonale prezentuje się tu marmur, jednak jest to drogi materiał. Dobrym rozwiązaniem, by zaoszczędzić, a przy tym mieć wnętrze dające poczucie luksusu, jest zastosowanie imitacji marmuru w postaci gresu.
Stal
Stal w stylizacjach glamour pojawia się w postaci mebli. Materiał ten często decyduje o ostatecznym charakterze pomieszczenia. Wysokiej jakości stal to gwarancja trwałości oraz elegancji.
OŚWIETLENIE W
STYLU GLAMOUR
Kryształowe żyrandole
Możemy spotkać je nie tylko w salonie, ale także w sypialni, a nawet kuchni! W aranżacji glamour duża ilość światła jest wysoce wskazana. Żyrandole niekiedy traktuje się jako biżuterię pomieszczenia. Mają dawać nie tylko światło, ale przyciągać wzrok każdego gościa. Żyrandole przyozdobione są dekoracyjnymi kryształami odbijającymi światło.
Kinkiety
Kinkiety to równie charakterystyczna lampa dla wnętrz glamour. Powinny być równie ozdobne, co żyrandole. Piękne klosze zachwycają swym wyglądem oraz rozświetlają inne ozdoby wnętrza.
Lampy stołowe/podłogowe
Lampy tego typu obecne są niemalże w każdym pomieszczeniu. W stylu glamour nie są przypisane jedynie sypialni, widzimy je także w salonie, jadalni, czy łazience. Lampy stołowe i podłogowe zazwyczaj posiadają szklaną, stalowa, bądź kamienną podstawę.
DEKORACJE ŚCIAN W
STYLU GLAMOUR
Dekoracyjne panele
Wrażenie przepychu potęgują dekoracyjne panele ścienne. Elementy te nie wymagają specjalnej konserwacji, uatrakcyjniają wygląd wnętrza, a także są łatwe w montażu. Warto wspomnieć również, że stanowią dodatkową izolację akustyczną oraz termiczną.
Sztukaterie
W aranżacji glamour świetnie sprawdzają się listwy sztukateryjne tuż przy suficie. Elegancki detal potęguje wrażenie luksusu oraz nawiązuje do epoki baroku. Najczęściej spotykana jest sztukateria gipsowa i styropianowa. Styropianowa jest tańszą alternatywą, przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na dbałość o szczegóły, by nie zaburzyć estetyki wnętrza.
Duże lustra
Duże lustra w ozdobnych ramach stanowią dopełnienie wystroju. Dla stylu glamour charakterystyczne są duże, często prostokątne lustra stojące lub oparte o ścianę w sypialni. Lustro to niezbędny element wnętrza o tym charakterze.
DODATKI W STYLU GLAMOUR
Chcąc stworzyć wnętrze glamour zdecydowanie należy postawić na luksusowe dodatki. Gwiazdy Hollywood otaczały się diamentami oraz eleganckimi dodatkami. W aranżacji glamour nie może więc zabraknąć charakterystycznych dla tego stylu błyskotek, takich jak szkatułki, czy srebrna zastawa. Popularną dekoracją w stylu glamour są świeczniki w kolorze złota lub srebra, wazony oraz bibeloty.
MEBLE W STYLU GLAMOUR
To co kojarzy się z wnętrzem glamour to rozłożyste sofy, stół ze szklanym blatem, meble z giętymi nogami. W salonie doskonale prezentują się skórzane meble. Nogi i oparcia krzeseł w jadalni ozdabiane są rzeźbieniami, nawiązują do baroku oraz rokoko. Must have każdej sypialni glamour jest łóżko z pikowanym zagłówkiem. Dobrze sprawdzi się tu także elegancka konsola lub toaletka rodem z sypialni gwiazdy Hollywood. Meble dodatkowo zdobią klamki oraz uchwyty w oryginalnym wydaniu.
ZALETY I WADY STYLU GLAMOUR
Zalety stylu glamour:
- Elementy stylu można połączyć z innymi stylami wnętrzarskimi.
- Blask elementów wyposażenia rozjaśnia i powiększa pomieszczenia.
Wady stylu glamour:
- Wysokie ceny materiałów.
- Brak konsultacji z profesjonalistą podczas aranżacji wnętrz łatwo może spowodować poczucie kiczu w pomieszczeniu, np. z powodu nagromadzenia zbyt dużej ilości dodatków.
- Blask powierzchni jest często równoznaczny z ich łatwym zabrudzeniem oraz możliwością zarysowania.
WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYLU GLAMOUR
Planując aranżację w stylu glamour należy być świadomym wysokich kosztów realizacji projektu wnętrza. Luksusowe, wyjątkowe materiały posiadają wysokie ceny. Nie jest to jedna z najtańszych propozycji, jednak należy pamiętać, że producenci coraz bardziej starają się o wysoką jakość wykonania elementów wyposażenia wnętrz, a co za tym idzie można postarać się o znalezienie doskonałych imitacji drogich materiałów. Imitacje to gwarancja niższych cen. Obecnie duża konkurencja na rynku wśród producentów wyposażenia determinuje niższe koszty.
Możliwość wykonania w budżecie:
- Budżet niski - nie
- Budżet średni - nie
- Budżet wysoki - tak
DLA KOGO JEST
STYL GLAMOUR?
- We wnętrzu glamour dobrze odnajdą się osoby, które fascynuje blask, przepych oraz ekstrawagancja.
- Wielbicieli Hollywood.
- Osób z zasobnym portfelem.
GŁÓWNE MARKI, SKLEPY, PRODUCENCI STYL GLAMOUR
Sklepy, które specjalizują się w skandynawskim wzornictwie:
SYPIALNIA W STYLU GLAMOUR
Podłoga: wysoko jakościowe połogi drewniane
Oświetlenie: kryształowy żyrandol, ozdobne lampki nocne, kinkiety
Meble: pikowany zagłówek, ława, fotel
Dodatki: lustro w ozdobnej ramie
SALON W STYLU GLAMOUR
Podłoga: marmur/gres, drewno
Oświetlenie: żyrandol, kinkiety, lampy stojące w kolorach srebra/złota
Meble: utrzymane w stylistyce barokowej, z miękką tapicerką, oprócz standardowych elementów wyposażenia – obecny szezlong
Dodatki: wzorzyste tapety, sztukateria, lustra
KUCHNIA W STYLU GLAMOUR
Podłoga: marmur/gres
Oświetlenie: żyrandol
Meble: obszerny stół, błyszcząca powierzchnia, kamienne blaty
Dodatki: ozdobne płytki ścienne, połyskujące wazony, wytworna zastawa
ŁAZIENKA W STYLU GLAMOUR
Podłoga: lśniąca powierzchnia płytek
Oświetlenie: żyrandol, kinkiety
Meble: oryginalne meble, niekiedy w stylu ludwikowskim
Dodatki: efektowne lustro
ZAKOŃCZENIE W STYLU GLAMOUR
Styl glamour jest wyrazisty, nietuzinkowy. To sprawia, że ma wiele przeciwników, ale też bardzo dużo zwolenników. Dla wielu osób jest to wymarzony sposób aranżacji wnętrza. Jedno jest pewne, by uzyskać efekt eleganckiego wnętrza należy niezwykle starannie dobrać elementy wyposażenia.