Styl
Hampton
STYL HAMPTON
Styl Hampton może przypominać nieco styl marynistyczny. Posiada jednak cechy, które odróżniają go od marynistycznych wnętrz. Przestrzeń w stylu Hampton jest nieco bardziej luksusowa, jednak nadal panuje w niej atmosfera domku plażowego. Wnętrze nawiązuje do wakacji oraz pozwala na ukojenie od miejskiego pędu życia.
Spis Treści
HISTORIA STYLU
HAMPTON
Styl Hampton swoją nazwę oraz pochodzenie zawdzięcza nadmorskiej miejscowości Hampton w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. Kurorty to miejsce wypoczynku nowojorskich elit. W miejscowościach tych powstały charakterystyczne wille, które łączą elegancję z wakacyjnym klimatem. Malownicza okolica stała się miejscem prestiżowym, gdzie wakacje spędzali artyści, polityce oraz bogaci i wpływowe osobowości.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU HAMPTON
Elegancja i nadmorski luz
Styl Hampton to zestawienie luksusu z niezobowiązująca atmosferą swobody. Nowojorska aranżacja spotyka się tu z dodatkami w stylu marynistycznym.
Odcienie niebieskiego
W wystroju w stylu Hampton powinny pojawić się dodatki w odcieniach niebieskiego. Pięknie prezentują się tu takie kolory jak turkus, błękit, czy granat.
Prowansalskie dekoracje
W aranżacji nie może zabraknąć dodatków w stylu prowansalskim. Doskonale pasują tu rolety rzymskie, zdobienia w postaci falbanek oraz haftu, a także poduszki z motywem kwiatowym.
Jasne i przestronne wnętrza
Wnętrza Hampton posiadają zazwyczaj wysokie przeszklenia, gdzie wpada duża ilość naturalnego światła. Luksus wnętrza podkreśla jego przestronność, kompozycja jest lekka, nieprzytłaczająca.
KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU HAMPTON
Biel i beż
Jasne kolory takie jak biel i beż oraz wszelkie pokrewne im kolory potęgują poczucie przestronności wnętrza. Pojawiają się one nie tylko na ścianach, ale także na podłogach. Najlepszym wyborem są podłogi bielone lub wykonane z jasnego drewna.
Niebieski
Niebieski oraz jego różnorodne odcienie kojarzą się z morzem. Doskonale sprawdzają się tu niebieskie kanapy oraz fotele. Barwa ta pojawia się także w dodatkach jako akcent kolorystyczny, który spaja aranżację w całość.
MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU HAMPTON
Drewno
Luksus wyraża się w wysokiej jakości drewnie, z którego wykonane są meble oraz podłogi. W aranżacji wykorzystuje się jasne drewno, jak buk, jesion, klon, a także brzoza.
Rattan i wiklina
Nadmorskiego charakteru dodają wiklinowe oraz rattanowe plecionki. Z materiału wykonane są meble – pufy, stoliki, fotele i krzesła, a także dodatki, jak np. kosze.
Lekkie tkaniny
Zmysłowości wnętrzu dodają lekkie tkaniny – jest to len, bawełna i jedwab.
OŚWIETLENIE W
STYLU HAMPTON
Niepowtarzalnej klasy wnętrzu dodaje wyjątkowe oświetlenie. W centralnym punkcie znajduje się zazwyczaj kryształowy żyrandol, może być to także ozdobny plafon. We wnętrzu Hampton często spotykane są lampy wiszące z metalowym abażurem w kolorze srebra. Nie obejdzie się tu bez lamp podłogowych i lampek nocnych o ozdobnych podstawach, które wieczorami tworzą nastrojową atmosferę. Lampy we wnętrzach Hampton są ornamentacyjne, co podkreśla luksusowy charakter przestrzeni.
DODATKI W STYLU
HAMPTON
We wnętrzu Hampton na próżno szukać infantylnych dodatków. Przestrzeń charakteryzuje elegancja oraz bezpretensjonalna stylizacja. Subtelności wnętrzom w stylu Hampton dodają wszechobecne bukiety w wazonach. Nie brak tu morskich akcentów, takich jak kamienie, koralowce, muszle lub szklane, ozdobne butelki wprost z nad morza. Na uwadze należy mieć fakt, iż aranżacja powinna być harmonijna i uporządkowana, zatem nadmiar tego typu dodatków nie jest wskazany. Na półkach możemy zauważyć pamiątki o wartości sentymentalnej. W salonie obowiązkowym elementem ozdobnym są poduszki, pledy, miękki dywan, porcelanowa lub srebrna zastawa. Okna przystrojone są zwiewnymi firanami i lekkimi zasłonami.
MEBLE W STYLU HAMPTON
Przestronny salon w stylu Hampton wypełniają obszerna kanapa, fotele oraz pufy. Wyrafinowania dodają pikowania tychże mebli. Letni klimat podkreśla ich jasna tapicerka. We wnętrzu obecne są gabloty, biblioteczki, ławy, komody oraz kredensy. Meble wykonane są zazwyczaj z bielonego drewna. W sypialni najważniejszym meblem jest łóżko, najczęściej wyposażone w wysoki, tapicerowany zagłówek.
ZALETY I WADY STYLU
HAMPTON
Zalety stylu Hampton:
- Aranżacja sprawia, że można się poczuć w zaciszu własnego domu jak na wakacjach – potęguje poczucie relaksu.
- We wnętrzach panuje bezpretensjonalność, swoboda i przytulna atmosfera, które sprzyjają większym rodzinom.
Wady stylu Hampton:
- Styl posiada określoną paletę barw, skierowany jest do miłośników odcieni koloru niebieskiego oraz bieli.
- Aby stworzyć we wnętrzu stylizację Hampton najlepiej jest być posiadaczem domów lub mieszkań o większym metrażu.
WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYL HAMPTON
Wystrój wnętrz w stylu Hampton kojarzy się z luksusem, wymaga więc wyśmienitych materiałów, co wiąże się z większymi kosztami. Nie można pozwolić sobie tutaj na bylejakość wykonanych elementów wyposażenia – liczy się wysoka jakość!
Możliwość wykonania w budżecie:
- Budżet niski - nie
- Budżet średni - tak
- Budżet wysoki - tak
DLA KOGO JEST
STYL HAMPTON
- Styl Hampton idealnie wpasowuje się w gusta marzycieli wakacyjnych wojaży.
- Wnętrza Hampton sprawdzają się w przypadku dużych rodzin.
- Aranżacje stworzone są dla miłośników jasnych, rozbielonych kolorów we wnętrzach.
GŁÓWNE MARKI, SKLEPY, PRODUCENCI STYL HAMPTON
Sklepy, które specjalizują się w skandynawskim wzornictwie:
ZAKOŃCZENIE STYL
HAMPTON
Przytulne wnętrze Hampton skłania do wypoczynku. Przestrzeń tworzy beztroski wakacyjny klimat, jest idealny dla osób, które nieustannie tęsknią za latem, gdy na zewnątrz panuje chłód. Styl Hampton to połączenie kontrolowanego luzu z doskonałą elegancją, które w efekcie dają domownikom poczucie niekończących się wakacji.