Styl
Kolonialny

STYL KOLONIALNY

Styl kolonialny we wnętrzu reprezentuje zderzenie się świata europejskiego z dalekimi orientalnymi krainami. Kolonialne wnętrze przywołuje na myśl podróże, odkrywanie orientu. Wydawałoby się że połączenie tak odmiennych światów aranżacyjnych nie jest możliwe, natomiast to doskonały duet, który tworzy harmonijna i spójną całość. Odkryjmy fenomen egzotycznego charakteru w zestawieniu z klasycznym.

Styl Kolonialny 1

Spis Treści

HISTORIA STYLU
KOLONIALNEGO

W czasach kolonizacji w XIX wieku, Brytyjczycy przybywając do kolonii starali się we wnętrzach przywołać klimat swoich domów. W czasie długich podróży część wyposażenia ulegała zniszczeniu. Brakujące elementy Brytyjczycy zamawiali u mieszkańców. Tym samym rozwiązaniem kierowali się nie tylko Anglicy, ale także Francuzi, czy Hiszpanie. Tak właśnie narodził się styl kolonialny – mieszanka europejskiego eleganckiego stylu w połączeniu z egzotyką.

Styl Kolonialny 2
Styl Kolonialny 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU KOLONIALNEGO

Motywy etnograficzne i klasyczne

Cechą, która najbardziej ze wszystkich wyróżnia styl kolonialny na tle innych styli aranżacji jest obecność we wnętrzu orientalnych dodatków oraz mebli.

 

Naturalne materiały

W kolonialnym wnętrzu obowiązkowo powinny znaleźć się naturalne materiały, takie jak kamień, czy skóra. Styl kolonialny jest bliski naturze, co podkreślają materiały pochodzące z natury.

 

Funkcjonalność

Po mimo obecności różnorodnych dodatków wnętrze powinno sprawiać wrażenie estetycznego, uporządkowanego oraz być wysoce funkcjonalne. Przestrzeń ma doskonale spełniać funkcje użytkowe.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU KOLONIALNYM

Neutralne kolory

W kolonialnej stylistyce najlepiej sprawdzają się stonowane kolory, takie jak beż, biel, écru, a także brąz. Kolonialną aranżację powinno cechować poczucie jasnego, przestronnego wnętrza. Należy postawić na jasne ściany i podłogi.

 Akcenty kolorystyczne

Wnętrze o etnicznym charakterze, gdzie królują kolory ziemi można przełamać intensywnymi kolorami w postaci akcentów. Najlepiej sprawdzają się odcienie pomarańczy, czerwieni oraz zieleni, a także granatu.

Styl Kolonialny 4
Styl Kolonialny 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU KOLONIALNYM

Drewno

Styl kolonialny nieodzownie kojarzy się z egzotycznymi gatunkami drewna. Idealnie sprawdzą się tu takie gatunki jak: mahoń, heban, palisander, drzewo sandałowe oraz tek.

Naturalne tkaniny

W kolonialnym wnętrzu nie może zabraknąć naturalnych tkanin. Kolonialną atmosferę aranżacji podkreślają elementy wyposażenia wykonane ze skóry, lnu i bawełny.

OŚWIETLENIE W
STYLU KOLONIALNYM

Oświetlenie kolonialnego wnętrza jest ponadczasowe oraz oryginalne. W aranżacji świetnie prezentują się lampy wykonane z metalu z pozłacanymi elementami. Klimat różnych zakątków świata zapewnią lampiony. Wyrafinowany charakter wnętrzu nadadzą tradycyjne żyrandole.

Styl Kolonialny 6
Styl Kolonialny 7

DODATKI W STYLU
KOLONIALNYM

Dodatki powinny być inspirowane odległymi krainami. Wnętrza najczęściej dekorowane są następującymi ozdobami:

 • Maski afrykańskie, figurki, posążki
 • Lekkie zasłony
 • Baldachim
 • Tkane dywany, bądź z etnicznym wzorem
 • Przedmioty wykonane z liści bananowca lub bambusa
 • Koszyki z wikliny
 • Mapy i globusy
 • Łapacze snów
 • Wazony ze zdobieniami

 

Na ścianach mogą pojawić się zdjęcia lub portrety w drewnianych ramkach oraz grafiki z motywem egzotycznych roślin lub zwierząt. Nie może zabraknąć tu prawdziwych roślin. Do kolonialnej stylistyki doskonale pasują paprotki oraz drzewka palmowe.

Niezwykle istotne jest by nie doprowadzić do przeładowania wnętrza nadmiarem dodatków. Wnętrze ma stanowić przejrzystą i uporządkowaną przestrzeń.

MEBLE W STYLU KOLONIALNYM

W stylu kolonialnym dominują drewniane meble, najczęściej wykonane z mahoniu. W stylistykę doskonale wpisują się ciężkie, ciemne meble, sekretarzyki oraz gabloty. W kolonialnym wnętrzu możemy spotkać szezlongi oraz komody z dużą ilością szuflad. Orientalne meble mogą być też ażurowe, bogato zdobione, jednak wówczas należy zachować umiar w ich ilości. Stoliki kawowe można zastąpić drewnianymi skrzyniami lub walizkami.

Styl Kolonialny 8
Styl Kolonialny 9

ZALETY I WADY STYLU
KOLONIALNEGO

Zalety stylu kolonialnego:

 • Styl kolonialny sprawdza się w dużym domu oraz małym mieszkaniu w bloku.
 • Ekspozycja wyjątkowych, oryginalnych przedmiotów.

 

Wady stylu kolonialnego:

 • Niepowtarzalny styl wymaga szczególnego zaangażowania w dekoracji wnętrza. Wyjątkowe orientalne przedmioty nie są łatwo dostępne, np. w popularnych sieciówkach – należy poświęcić więcej czasu na poszukiwanie.

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYL KOLONIALNY

Wyszukane dodatki nie muszą pochodzić wprost z dalekich krajów, można poszukać ich m.in. na targach staroci. Cena przedmiotów wówczas jest znacznie mniejsza, a prezentują się równie pięknie, jak te przywiezione z dalekich podróży. To samo tyczy się mebli, powinny być wysokiej jakości oraz o oryginalnym kolonialnym designie. Tu z pomocą przychodzą serwisy aukcyjne, gdzie wielu ludzi pozbywa się mebli, które wpiszą się w kolonialną stylistykę.

Możliwość wykonania w budżecie:

Styl Kolonialny 10
Styl Kolonialny 11

DLA KOGO JEST
STYL KOLONIALNY

 • Styl kolonialny jest odpowiedni dla osób, które lubią zarówno styl klasyczny jak i etno lub boho.
 • W kolonialnym wnętrzu dobrze odnajdą się wielbiciele naturalnych materiałów oraz natury.
 • Styl świetnie sprawdza się w przypadku mieszkań osób kochających podróże.

ZAKOŃCZENIE STYL
KOLONIALNY

Wnętrza łączą w sobie kultury afrykańskie, południowoamerykańskie i indyjskie z elementami brytyjskiego wiktoriańskiego stylu. Orientalny duch wnętrza nawiązuje do dalekich podróży, odkrywania wyjątkowych miejsc. Styl kolonialny pozwala na eksponowanie pamiątek z wakacji, co przywołuje wspaniałe wspomnienia.

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.