Styl
Loftowy
STYL LOFTOWY
(INDUSTRIALNY)
Styl loftowy zdobył serca właścicieli restauracji, hoteli, a także mieszkań lub domów. Są to przede wszystkim ludzie otwarci, którzy nie boją się eksperymentować. Loft nazywany jest także industrialnym. Dosłownie loft z języka angielskiego oznacza strych, poddasze, co przywodzi na myśl otwartą przestrzeń. Industrialne wnętrza przyciągają swym wyjątkowym klimatem. Poznaj sekret fenomenu przestrzeni stylizowanych na lofty!
Spis Treści
STYL LOFTOWY
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
(VIDEO)
HISTORIA STYLU LOFTOWEGO
(INDUSTRIALNEGO)
Styl industrialny narodził się w USA w latach 50. XX wieku, wówczas lofty były bardzo tanie. Artyści często zagospodarowywali opuszczone magazyny lub fabryki przemysłowe na swoje pracownie. Miejsca te gwarantowały obszerną przestrzeń oraz światło. Niegdyś lofty były wręcz nieatrakcyjne, obecnie styl industrialny jest jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Powstaje wiele industrialnych aranżacji, które są synonimem miejskiego prestiżu.
ODMIANY STYLU LOFTOWEGO
(INDUSTRIALNEGO)
- Hard loft
Budynki po dawnych magazynach, fabrykach, czy nawet stoczniach przerabiane są w obiekty mieszkalne, gdzie zostają zachowane oryginalne elementy takie jak: kable, rury, belki, słupki.
- Soft loft
Odmiana stylu polega na aranżacji nowych budynków mieszkalnych w przestrzenie inspirowane stylem industrialnym.
- Boho loft
W industrialną aranżację wkomponowane są elementy boho o etnicznych inspiracjach. We wnętrzu boho loft możemy spotkać dywany z ornamentami, plecione z rattanu (gatunek palmy pnącej) fotele, czy egzotyczne ozdobne figurki zwierząt.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU LOFTOWEGO
(INDUSTRIALNEGO)
Otwarta przestrzeń (open space)
Jedną z głównych charakterystycznych cech loftu jest otwarta przestrzeń, która pozwala na wielozadaniowe wykorzystanie oraz wymowne poczucie wolności. Przestrzeni oraz światła dodają duże okna, niczym z dawnych fabryk.
Metalowe elementy
W loftowym wnętrzu często można zauważyć wystające metalowe konstrukcje, które za zadanie mają przypominać o wcześniejszym przeznaczeniu pomieszczenia.
Surowe wykonanie
Charakterystyczna dla stylu industrialnego jest surowa przestrzeń, często mieszcząca się w starym budownictwie. Wskazany jest tu brak nadmiaru dodatków.
Cegła/surowy beton/tynk/kamień
Surowość wnętrza potęgują cegła, beton, a także kamień. Materiały dodają niepowtarzalnego charakteru. W przypadku braku możliwości odsłonięcia oryginalnego muru ścianę można wyłożyć panelami pokrytymi powłoką ze sproszkowanego kamienia.
KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
Szarość
W stylu industrialnym króluje szarość, to dzięki niej wnętrze sprawia wrażenie surowego i chłodnego. Odcienie szarości pojawiają się zarówno na ścianach, jak i meblach, a także podłodze.
Biel
Surowość wnętrza wymusza ograniczoną paletę kolorystyczną. W lofcie doskonale sprawdza się biel, jednak wygląda ona na lekko zabrudzoną.
Czerń
Kolory czarny najczęściej pojawia się w postaci dodatków – są to pojedyncze czarne ściany, elementy konstrukcyjne oraz odsłonięte kable.
MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
Metal
Nieodłącznym materiałem wykorzystywanym w lofcie jest metal. Widzimy go w niezamaskowanych instalacjach i rurach. Metal obecny jest w nielicznych dodatkach, np. świecznikach lub donicach. Występuje także jako abażury lamp.
Szkło
Szklana powierzchnia znacznie rozświetla przestrzeń. Indywidualnego charakteru aranżacji dodają przeszkolone drzwi w metalowej oprawie. Wyjątkowo pięknie prezentują się tu także szklane balustrady schodowe.
Drewno
W stylu industrialnym dobrze odnajdzie się także materiał, jakim jest drewno. Należy jednak wybrać odpowiedni gatunek, bądź rodzaj wykończenia. Barwa drewna uzależniona jest od koloru ścian i mebli. Do ciemnego wnętrza warto wybrać drewno w jasnym odcieniu, np. szarości, zaś do jasnego wnętrza doskonałym rozwiązaniem będzie ciemnobrązowe drewno. Podłoga świetnie prezentuje się, gdy widać wyraźnie zaznaczone sęki i słoje – obecne w takich gatunkach jak np. dąb, bambus, jesion, merbau. Aby uwypuklić strukturę podłogi należy zaimpregnować drewno olejem, który wniknie w strukturę drewna.
OŚWIETLENIE W
STYLU LOFTOWEGO
(INDUSTRIALNEGO)
Metalowe lampy
Duże przestrzenie wymagają odpowiedniego doświetlenia. W lofcie sprawdzają się aluminiowe lub stalowe lampy, bardzo często pomalowane na czarno, które swoim wyglądem nawiązują do starych fabryk. Industrialny styl wnętrza podkreślają także lampy bez kloszy, gdzie obecne są tylko żarówki wiszące na kablach. W lofcie możemy spotkać się z żarówkami przysłoniętymi abażurami z metalu.
DEKORACJE ŚCIAN W
STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
Lustra
Na ścianach świetnie prezentują się lustra w czarnych lub złotych, metalowych ramach. To praktyczny przedmiot oraz dekorujący dodatek. Lustra znacznie rozjaśniają wnętrza i dodatkowo optycznie je powiększają. W industrialnych wnętrzach możemy spotkać lustra okrągłe, prostokątne lub kwadratowe.
Zegar
Nietuzinkowego wyglądu wnętrzom dodają duże, metalowe zegary. Do przestronnych loftowych wnętrz dobrze sprawdzą się także zegary posiadające drewnianą tarczę.
Panele ścienne
Panele ścienne wzorowane są na naturalnym drewnie z uwypuklonymi niedoskonałościami. Panele układne pionowo nie pomniejszą wizualnie przestrzeni.
DODATKI W STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
W lofcie należy unikać zbędnych przedmiotów, w postaci dodatków, ponieważ wprowadzają one wizualny chaos do wnętrza, mogłyby zakłócić jego surowy klimat. Jeśli pojawiają się dodatki często pełnią one także funkcje użytkowe. Dobrym wyborem jest zastosowanie elementów dekoracyjnych pochodzących z recyklingu. Mogą być to dywany w stonowanych kolorach, proste, geometryczne ramki na zdjęcia, grafiki lub metalowe świeczniki. W przypadku industrialnych wnętrz okna nie są przysłonięte tradycyjnymi, ozdobnymi firankami, czy zasłonami. Wnętrze urozmaicają widoczne kable lamp, które stanowią charakterystyczną dekorację wnętrza.
MEBLE W STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
Niegdyś w loftowych mieszkaniach bardzo często znajdowały się przypadkowe meble. Warto jest więc zdecydować się na oryginalne meble o różnym poziomie eksploatacji. W salonie dobrze sprawdzi się industrialna konsola, okazała sofa wraz z pufami. Warto zdecydować się na tapicerkę ze skóry, bądź w szarym kolorze. Stoliki kawowe, szafki i inne meble powinny posiadać raczej prostą formę.
ZALETY I WADY STYLU LOFTOWEGO
(INDUSTRIALNEGO)
Zalety stylu industrialnego:
- Walory stylu można wykorzystać również w mniejszych mieszkaniach.
- Loft można łączyć z innymi stylami.
Wady stylu industrialnego:
- Niekiedy wymaga wyeliminowania istniejących już podziałów ściennych.
- Nie jest wskazany dla osób, które lubią wprowadzać do wnętrza rozmaitą kolorystykę.
WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYLU LOFTOWEGO
(INDUSTRIALNEGO)
Wysokość budżetu w ogromnej mierze zależy od wyboru materiałów wykończeniowych oraz miejsca aranżacji. Jeżeli decydujemy się na obiekt mieszkalny w oryginalnym lofcie wówczas cena aranżacji nie należy do najtańszych. Niższego budżetu do realizacji projektu możemy spodziewać się przy aranżacji mieszkania w bloku. Jednak, co warto podkreślić to fakt, iż wykorzystanie industrialnej stylistyki jest możliwe w różnych obiektach mieszkalnych – kamienicy, mieszkania lub domu.
Możliwość wykonania w budżecie:
- Budżet niski - nie
- Budżet średni - tak
- Budżet wysoki - tak
DLA KOGO JEST
STYL LOFTOWY?
- Odważnych, młodych osób, często ekscentrycznych
- Miłośników otwartych przestrzeni
- Osób, które lubią surowy charakter wnętrza.
GŁÓWNE MARKI, SKLEPY, PRODUCENCI STYL LOFTOWY
(INDUSTRIALNY)
Sklepy, które specjalizują się w skandynawskim wzornictwie:
KUCHNIA W STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
Podłoga: beton
Oświetlenie: lampa w przemysłowym stylu
Meble: nawiązujące do poprzemysłowej stylistyki, betonowy blat
Dodatki: tapeta winylowa na ścianie imitująca naturalne struktury
SALON W STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
Podłoga: beton, postarzane drewniane, długie deski
Oświetlenie: metalowe lampy lub żarówki na kablach bez kloszy
Meble: duża kanapa, konsola, meble często z metalowymi elementami
Dodatki: wyeksponowane fragmenty oryginalnego wyposażenia budynku – np. ściana z cegły
SYPIALNIA W STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
Podłoga: drewno z wyraźnymi słojami i sękami
Oświetlenie: żarówki o ciepłym świetle i industrialnej stylistyce
Meble: łóżko z palet, postarzana komoda
Dodatki: brak zbędnych bibelotów
ŁAZIENKA W STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
Podłoga: najlepiej sprawdzi się gres imitujący beton
Ceramika: wyraziste geometryczne linie, czarne elementy wyposażenia
Meble: umywalka na stelażu, używane meble
Dodatki: metalowy kaloryfer
INSPIRACJE W STYLU LOFTOWYM
(INDUSTRIALNYM)
zAKOŃCZENIE STYL LOFTOWY (INDUSTRIALNY)
Styl loftowy to z całą pewnością jeden z ciekawszych propozycji aranżacji wnętrz. Posiadanie mieszkania w tymże stylu obecnie jest synonimem luksusu, nieskrępowanej wolności. Styl industrialny to zarazem oryginalna aranżacja jak i praktyczność.