Styl
Skandynawski

(Charakterystyka stylu)

STYL SKANDYNAWSKI

Północna stylistyka cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ sprawdza się w wielu wnętrzarskich rozwiązaniach. Przyjrzymy się zatem, jej bliżej oraz zastanowimy się skąd pochodzi jej ogromna popularność? Styl skandynawski spaja w sobie dbałość o estetykę wnętrza oraz filozofię życia. Styl znany jest z łączenia funkcjonalności z przytulnością. Jeżeli jesteś miłośnikiem harmonijnych, prostych oraz bliskich naturze rozwiązań to skandynawski design jest dla Ciebie stworzony. Sprawdź jak sprawić, by wnętrze nabrało charakteru wprost z północnej części Europy.

Styl Skandynawski 1

Spis Treści

STYL SKANDYNAWSKI
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
(VIDEO)

HISTORIA STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Skąd się wziął styl skandynawski? Jaka jest jego historia?

Styl skandynawski pochodzi z północy Europy, mianowicie krajów skandynawskich. Kraje te znane są z zimnych oraz krótkich dni. Nie dziwi więc fakt, że lokalny styl bazuje głownie na jasnych kolorach. Narodził się w latach 30. XX wieku, za twórcę stylu uważa się Carl’a Larssona. W latach 50. I 60. XX wieku skandynawscy projektanci otrzymywali nagrodę Lunning Price, co znacznie wpłynęło na popularyzację tego stylu w całej Europie. Prekursorami skandynawskiego designu byli m.in. Arne Jacobsen, Alvar Aalto.

Wyróżniamy trzy odmiany stylu skandynawskiego: duński, fiński oraz szwedzki. Mimo, że styl posiada kilka odmian, ma on dużą dowolność łączenia ich ze sobą.

Styl-Skandynawski-Historia
Styl Skandynawski Budzet

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Skandynawskie wnętrza urzekają swym pięknem, zyskują coraz więcej zwolenników. Dowiedzmy się zatem, co sprawia, że wnętrza w tym stylu są obecnie tak popularne.

Przestrzeń i światło

Wnętrza skandynawskie mają dużo światła dzięki odpowiedniemu oświetleniu oraz jasnej kolorystyce. Co więcej, wpływa to także na poczucie znacznie większej przestrzeni we wnętrzu.

Prostota

Nieodzowną cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego jest jego prostota, królują tu geometria oraz symetria. Wnętrza wyróżnia brak ich zagracenia. Na próżno szukać tu niepotrzebnych przedmiotów. Nie jest to jednak synonim braku jakości! Prostota gwarantuje łatwe łączenie stylów. Często możemy spotkać się z mieszaniem trendów, gdzie bazę stanowi styl skandynawski.

Komfort i wygoda/funkcjonalność

Jedną z najważniejszych cech stylu jest jego funkcjonalność. Rozwiązania zaspokajają wszystkie potrzeby domowników. W skandynawskim wnętrzu łatwo utrzymać porządek oraz wysokie standardy higieny. Elementy wyposażenia są zarówno praktyczne jak i komfortowe w użytkowaniu.

Ekologia/zamiłowanie do natury

Dbałość o ekologię to wartość charakterystyczna krajom wysokorozwiniętym. Wzrost odpowiedzialności za stan przyrody sprawił, że  styl skandynawski stał się bardzo popularny. Ma on ścisły związek z naturą, zarówno pod względem inspiracji projektantów, jak i samego czerpania materiałów.

Rośliny

W skandynawskich wnętrzach niemalże zawsze pojawiają się rośliny. Zieleń w domu to nie tylko doskonała ozdoba, która działa terapeutycznie, ale także dobroczynny wpływ dla zdrowia. Rośliny nawilżają i oczyszczają powietrze, ponadto niwelują działanie niektórych alergenów i drobnoustrojów.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU SKANDYNAWSKIM

Kolorystyka w skandynawskim wnętrzu bazuje na wykorzystaniu stonowanych, podstawowych barw, takich jak biele i szarości, a także pastele. Taka kolorystyczna baza pozwala zrealizować każdy projekt. Kolor ustępuje miejsca materiałom oraz kształtom.

Biel

Biel kojarzy się z ładem oraz prostotą, nadaje wnętrzu lekkości, rozświetla je i powiększa. Biel jest uniwersalna, co sprawia, że świetnie komponuje się z innymi kolorami. Wnętrze, gdzie dominuje biel ma ponadczasowy wystrój, dodatkowo daje poczucie czystości oraz przejrzystości. We wnętrzach w stylu skandynawskim niemalże zawsze biel pojawia się na ścianach. Białe deski na podłodze oraz białe meble to także charakterystyczne elementy tego stylu.

Szarość

Podobnie jak biel kolor szary charakteryzuje uniwersalność, dzięki czemu stanowi on doskonałe tło dla skandynawskiej aranżacji wnętrza. Cecha ta sprawia, że kolor ten często pojawia się na ścianach oraz meblach. Jednakże szarość to kolor stonowany i zimny, co więcej jeśli decydujemy się na wybór ciemnej szarości należy ograniczyć ją tylko w dodatkach. Dla stylu skandynawskiego charakterystyczne jest domowe ciepło we wnętrzu. Przestrzeń, gdzie króluje szarość doskonale ociepli jasne drewno. Ten duet ma ponadczasowy charakter.

Pastele

Pastele w subtelny sposób ożywiają każde skandynawskie wnętrze. Pastelowe kolory to wybielone odcienie podstawowych barw. Najlepiej postawić na takie kolory jak: miętowy, brudny róż, czy koralowy. Pastelowe dodatki urozmaicają skandynawskie proste i funkcjonalne meble. Akcent kolorystyczny pojawia się także na ścianach, warto jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to jedna ściana bądź jej fragment.

Styl-Skandynawski-Kolory
Styl-Skandynawski-Materialy

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU SKANDYNAWSKIM

Styl skandynawski reprezentuje zamiłowanie do naturalnych rozwiązań. Odzwierciedlają to naturalne materiały wykorzystywane do realizacji projektów wnętrz w tymże stylu.

Drewno

Drewno to dominujący materiał w skandynawskim wnętrzu. Bardzo często jest ono wykorzystywane do wykończenia podłóg. Materiał wykorzystywany jest również do wykonania mebli. Niekiedy można spotkać elementy wykonane z surowego drewna. Rodzime gatunki drzew takie jak świerk, czy sosna są jednym z najczęściej używanych typów drewna.

Nietoksyczne farby

Jako, że styl skandynawski jest tak blisko natury wybór farb pada na te, które są ekologiczne. Warto wybierać farby, które posiadają międzynarodowe certyfikaty. Jednym z takich oznaczeń jest ekoznak Unii Europejskiej – ECOLABEL. Zdrowe farby są niemalże bezwonne, a także posiadają znacznie mniejszą ilość substancji szkodliwych dla człowieka oraz środowiska.

Wełna, bawełna, len

Wełna, bawełna i len to materiały, z których najczęściej wykonane są dodatki w skandynawskim wnętrzu. Miękkie materiały dodają ciepła oraz tworzą przytulną atmosferę. Niekiedy tekstylia warunkują ostateczny wyraz aranżacji wnętrza.

Elementy biodegradowalne

Wysoka świadomość ekologiczna miłośników stylu skandynawskiego sprawia, że wykorzystywane są biodegradowalne elementy wyposażenia wnętrza. Materiał biodegradowalny jest przyjazny dla środowiska.

OŚWIETLENIE W
STYLU SKANDYNAWSKIM

Na przekór skandynawskiej aurze, gdzie światło naturalne jest ograniczone, wnętrza w skandynawskim stylu są jasne, a to za sprawą właściwego oświetlenia. Design skandynawskich lamp jest uniwersalny. Lampy posiadają nieskomplikowane wzory, kształty i formy, często wykonane są z naturalnych materiałów. Światło sprawia, że w łatwy sposób można wydobyć wszystkie mocne strony wnętrza.

Główne/Centralne

Oświetlenie główne rozjaśnia całe wnętrze, w taki sposób by umożliwić łatwe korzystanie ze sprzętów. Ten rodzaj oświetlenia stanowi światło rozproszone i równomierne. W skandynawskim wnętrzu doskonale sprawdzą się lampy wiszące lub plafony sufitowe – zazwyczaj występują w neutralnych kolorach.

Miejscowe

Ważne jest by we wnętrzu doświetlony był każdy zakamarek, nie może zatem zabraknąć w nim oświetlenia funkcyjnego. Oświetlenie jest intensywne oraz posiada skupiony strumień światła. Lampą, która zapewni doskonałe miejscowe źródło światła są kinkiety – często umieszczane nad lustrem w łazience.

Dekoracyjne/Nocne

Przytulną atmosferę w skandynawskim wnętrzu tworzą lampiony, a także lampy podłogowe. To właśnie oświetlenie dekoracyjne tworzy wyjątkowy klimat wnętrza, zaś światło nocne pomaga w dyskretny sposób przemieszczać się bez zakłócania snu.

Styl-Skandynawski-Oswietlenie
Styl-Skandynawski-Dekoracje-Scian

DEKORACJE ŚCIAN W
STYLU SKANDYNAWSKIM

Na ścianach skandynawskich aranżacji obecne są wyjątkowe elementy wyposażenia.

Tapeta/Fototapeta

Tapeta lub fototapeta pozwala spersonalizować dane pomieszczenie. Ogromny wybór pozwoli w łatwy sposób dokonać metamorfozy wnętrza. Cechuje je łatwy montaż i demontaż. Można je umieścić w różnego typu pomieszczeniach, zarówno w salonie, jak i łazience. Należy jedynie dobrać właściwy rodzaj tapety. Aby tapeta pasowała do skandynawskiej kompozycji powinna nawiązywać kolorystycznie i wzorniczo do natury krajów północnych, będą to m.in. geometryczne wzory, motywy zwierzęce, drzewa, a także woda.

Zdjęcia

W skandynawskich wnętrzach niejednokrotnie możemy spotkać wiszące na ścianach zdjęcia, które tworzą unikalną galerię. Ścienna galeria to „must have” skandynawskiej aranżacji. Zdjęcia dodają przytulności wnętrzom, która jest bardzo ważna, by nadać pomieszczeniu skandynawskiego designu.

Lustro

Lustro może pojawić się na ścianach, szafach, czy drzwiach. Jest szczególnie lubiane przez dekoratorów wnętrz, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń, dodają głębi oraz rozświetlają, co jest niezwykle istotne przy aranżacji skandynawskich wnętrz. Lustro w stylu skandynawskim charakteryzuje prostota, często nie posiadają ramy, bądź są zredukowane do minimum. Występują w różnych wybarwieniach i kształtach.

Plakaty/Obrazy

Często spotykaną dekoracją ścian są plakaty oraz obrazy. Umieszczone w ramie, bądź antyramie dodają wnętrzu charakteru. Jest to zdecydowanie praktyczne rozwiązanie, zmiana aranżacji jest bardzo prosta. Podobnie jak tapety, obrazy w skandynawskim stylu nawiązują do motywów natury.

DODATKI W STYLU SKANDYNAWSKIM

Dodatki dopełniają całości aranżacji. Na drewnianej podłodze nie może zabraknąć grubego, ciepłego dywanu wykonanego z naturalnych materiałów. Mnogość poduszek, lekkie firany oraz zasłony to wizytówka skandynawskiej estetyki. We wnętrzach w tym stylu równie świetnie sprawdzają się skandynawskie stołki, które przypominają pień drzewa. Przytulności wnętrzom dodają także miękkie pufy, dywany i narzuty. Jako skandynawskie bestsellery uważa się także wiklinowe kosze oraz doniczki.

Styl-Skandynawski-dodatki
Styl-Skandynawski-Meble

MEBLE SKANDYNAWSKIE

Meble w stylu skandynawskim powinny charakteryzować się funkcjonalnością, ale także wysoką jakością wykonania. Skandynawską prostotę i wygodę gwarantują miękkie sofy, łóżka posiadające prostą formę, drewniane stoły i krzesła.

Skandynawowie kładą duży nacisk na życie rodzinne. Zatem stół, gdzie najczęściej krzyżują się drogi wszystkich domowników stanowi centrum domowego życia. Ważne jest, więc by znajdował się w odpowiednim miejscu, był dobrej jakości, dobrze jest jeśli posiada funkcję rozkładania.

Nieodłącznym elementem skandynawskich wnętrz jest witryna, stolik kawowy, fotel, regał i komoda o prostej stylistyce i wysokiej funkcjonalności.

Wielu wielbicieli ekologii odnawia stare meble tapicerując je na nowo, bądź poddając je renowacji. Świetnym sposobem na skandynawskie meble jest użycie palet. Warto podkreślić, że meble z palet można stworzyć przy niewielkim nakładzie finansowym.

ZALETY I WADY STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Zalety:

 • Ekologiczność – naturalne materiały
 • Uniwersalność
 • Funkcjonalność – pomieszczenia są wysoko użytkowe
 • Możliwość wprowadzenia szybkich aranżacyjnych zmian
 • Możliwość urządzenia niskim kosztem

Wady:

 • Nie podoba się ekscentrykom, 
 • Wykorzystanie naturalnych materiałów wysokiej jakości wiąże się z większym wydatkiem
Styl-Skandynawski-Zalety-i-wady
Styl Skandynawski Budzet

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Budżet jaki chcemy przeznaczyć na realizację projektu wnętrza w stylu skandynawskim jest dostępny na każdą kieszeń. Drewniane meble są drogie, jednak ze względu na to, że styl ten ceni sobie ekologiczne rozwiązania, warto zajrzeć na serwisy aukcyjne. Często dostaniemy tam unikatowe meble w niskich cenach, które można poddać renowacji. Dodatki takie jak plakaty, kosze, czy doniczki potrafią kosztować naprawdę niewiele. Ponadto, styl obecnie zyskał dużą popularność, co wymusiło konkurencyjność wielu firm, a co za tym idzie niższe ceny.

Możliwość wykonania w budżecie:

DLA KOGO JEST
STYL SKANDYNAWSKI?

Znając już cechy stylu skandynawskiego możemy stwierdzić kto dobrze odnajdzie się w takich wnętrzach.

 • Posiadacze zarówno małych kawalerek, jak i dużych domów
 • Osoby urządzające mieszkanie pod wynajem
 • Miłośników prostych i funkcjonalnych rozwiązań
 • Wielbicieli ekologii
 • Osób posiadających niewielki budżet przeznaczony na wykończenie wnętrza
 • Osób ceniących ład i porządek
Styl-Skandynawski-dla-kogo
Styl-Skandynawski-Marki-Producenci2

GŁÓWNE MARKI, SKLEPY, PRODUCENCI STYL SKANDYNAWSKI

Sklepy, które specjalizują się w skandynawskim wzornictwie:

MIESZKANIE W STYLU SKANDYNAWSKIM

Mieszkanie w stylu skandynawskim cechuje:

 • Jasność, odpowiednie oświetlenie i jasne kolory
 • Poczucie przestronności
 • Wysoka funkcjonalność elementów wyposażenia
 • Brak nadmiernej ilości dodatków
Styl-Skandynawski-Mieszkanie
Styl-Skandynawski-Salon

SALON W STYLU SKANDYNAWSKIM

Podłoga: drewniana

Oświetlenie: lampy skandynawskie wykonane z naturalnych materiałów, lampy podłogowe najczęściej z jasnymi abażurami

Meble: proste, funkcjonalne, wykonane z wysokiej jakości materiałów

Dodatki: lekkie, często lniane zasłony, kosze, duża ilość poduszek, rośliny, miękkie tkaniny, gruby dywan, ramki na zdjęcia

KUCHNIA W STYLU SKANDYNAWSKIM

Podłoga: najczęściej drewniana

Oświetlenie: doskonałe oświetlenie blatu roboczego

Meble: często w kuchni znajduje się część jadalniana, wysoka ergonomia

Dodatki: ozdobą kuchni często są świeże zioła

Styl-Skandynawski-Kuchnia
Styl-Skandynawski-Lazienka

ŁAZIENKA W STYLU SKANDYNAWSKIM

Podłoga: płytki imitujące drewno

Oświetlenie: w łazience często występuje okno, by wprowadzić dużo światła, nacisk właściwe na oświetlenie funkcyjne

Meble: ograniczenie tylko do tych niezbędnych – pod umywalką, drewniane półki

Dodatki: lustra, im większe tym więcej wprowadzą do wnętrza światła, często pojawiają się rośliny – mech, aloes, bambus

INSPIRACJE W STYLU SKANDYNAWSKIM

Co stanowi inspirację w stylu skandynawskim?

 • Podczas tworzenia projektów łazienek w stylu skandynawskim bardzo często inspiracją są SPA.
 • Podstawową inspiracją dla wnętrz w stylu skandynawskim jest miłość do natury.
 • Styl skandynawski wyraża tęsknotę za światłem mieszkańców północnej Europy.
 • Skandynawskie wnętrza są stworzone dla rodzin. Ciepłe, jasne kuchnie z dużym stołem, jak i przestronny salon z wygodną kanapą stanowią centrum życia rodzinnego.

Inspiracje w skandynawskim stylu znajdziesz tu:

Styl-Skandynawski-Inspiracje

Jasność, prostota, funkcjonalność te trzy słowa idealnie odzwierciedlają styl skandynawski. Zasady tworzenia aranżacji w skandynawskim stylu są proste, to sprawia, że pozwala on na łatwość w łączeniu z innymi stylami. Design pozostawia dużo miejsca na indywidualne podejście. Zbliża ludzi do natury. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów pozwala cieszyć się elementami wyposażenia przez wiele lat, a nawet pokoleń. Zalet stylu skandynawskiego można by wymieniać naprawdę wiele!