Styl
Skandynawski

STYL SKANDYNAWSKI

Północna stylistyka cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ sprawdza się w wielu wnętrzarskich rozwiązaniach. Przyjrzymy się zatem, jej bliżej oraz zastanowimy się skąd pochodzi jej ogromna popularność, czym dokładnie północ zauroczyła Polaków? Skandynawska estetyka spaja w sobie dbałość o estetykę oraz filozofię życia, znana jest z łączenia funkcjonalności z przytulnością. Jeżeli jesteś miłośnikiem harmonijnych, prostych oraz bliskich naturze rozwiązań to skandynawski design jest dla Ciebie stworzony. Sprawdź jak sprawić, by wnętrze nabrało charakteru wprost z północnej części Europy.

Styl Skandynawski 1

Spis Treści

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
(VIDEO)

HISTORIA STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Skąd się wziął? Jaka jest jego historia?

Pochodzi z północy Europy, mianowicie krajów skandynawskich. Kraje te znane są z zimnych oraz krótkich dni. Nie dziwi więc fakt, że lokalny styl bazuje głownie na jasnych kolorach. Narodził się w latach 30. XX wieku, za twórcę stylu uważa się Carl’a Larssona. W latach 50. I 60. XX wieku skandynawscy projektanci otrzymywali nagrodę Lunning Price, co znacznie wpłynęło na popularyzację tego stylu w całej Europie. Prekursorami skandynawskiego designu byli m.in. Arne Jacobsen, Alvar Aalto.

Wyróżniamy trzy odmiany stylu: duński, fiński oraz szwedzki. Mimo, że posiada on kilka odmian, ma on dużą dowolność łączenia ich ze sobą.

Styl-Skandynawski-Historia
Styl Skandynawski Budzet

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Skandynawskie wnętrza urzekają swym pięknem, zyskują coraz więcej zwolenników. Dowiedzmy się zatem, co sprawia, że północnoeuropejskie wnętrza są obecnie tak popularne, czym konkretnie się charakteryzują.

Przestrzeń i światło

Wnętrza skandynawskie mają dużo światła dzięki odpowiedniemu oświetleniu oraz jasnej kolorystyce. Co więcej, wpływa to także na poczucie znacznie większej przestrzeni.

Prostota

Nieodzowną cechą charakterystyczną jest jego prostota, królują tu geometria oraz symetria. Wnętrza wyróżnia brak ich zagracenia. Na próżno szukać tu niepotrzebnych przedmiotów. Dla Skandynawów zasadą przewodnią jest zawsze “mniej znaczy więcej„. Nie jest to jednak synonim braku jakości! Nieprzesadny minimalizm gwarantuje łatwe łączenie stylów. Możemy spotkać się z mieszaniem trendów, gdzie bazę stanowi nordycki styl.

Komfort i wygoda/funkcjonalność

Jedną z najważniejszych cech nordyckiego wnętrza jest jego funkcjonalność. Rozwiązania zaspokajają wszystkie potrzeby domowników. Skandynawskie wnętrze to miejsce, gdzie łatwo utrzymać porządek oraz wysokie standardy higieny. Wyposażenie jest zarówno praktyczne jak i komfortowe w użytkowaniu.

Ekologia/zamiłowanie do natury

Dbałość o ekologię to wartość charakterystyczna krajom wysokorozwiniętym. Dla Skandynawów ważne jest życie w zgodzie z naturą. Wzrost odpowiedzialności za stan przyrody sprawił, że stał się bardzo popularny. Ma on ścisły związek z naturą, zarówno pod względem inspiracji projektantów, jak i samego czerpania materiałów.

Rośliny

W skandynawskich projektach niemalże zawsze pojawiają się rośliny. Zieleń w domu to nie tylko doskonała ozdoba, która działa terapeutycznie, ale także dobroczynny wpływ dla zdrowia. Rośliny nawilżają i oczyszczają powietrze, ponadto niwelują działanie niektórych alergenów i drobnoustrojów.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU SKANDYNAWSKIM

Kolorystyka bazuje na wykorzystaniu stonowanych, podstawowych barw, takich jak biele i szarości, a także pastele. Jasne wnętrze pozwala zrealizować każdy projekt. Kolor ustępuje miejsca materiałom oraz kształtom.

Biały

Barwa kojarzy się z ładem oraz prostotą, nadaje lekkości, rozświetla i powiększa. Oczywiście stałym ulubieńcem jest biel, ponieważ jest uniwersalna, co sprawia, że świetnie komponuje się z innymi kolorami. Wnętrze, gdzie dominuje biel ma ponadczasowy wystrój, dodatkowo daje poczucie czystości oraz przejrzystości. We wnętrzach niemalże zawsze biel pojawia się na ścianach. Białe deski na podłodze oraz meble w kolorze bieli to także charakterystyczne akcenty tego stylu. Dzięki przemyślanej aranżacji wnętrz nie odczuwa się w nim braku koloru. 

Szarość

Oprócz najpopularniejszej barwy jaką jest biel, pojawia się tu szarość. Jeśli chodzi o szarość to podobnie jak biel kolor charakteryzuje uniwersalność, dzięki czemu stanowi on doskonałe tło dla aranżacji wnętrza. Cecha ta sprawia, że kolor ten pojawia się na ścianach oraz meblach. Jednakże szarość to kolor stonowany i zimny, co więcej jeśli decydujemy się na wybór ciemnej szarości należy ograniczyć ją tylko w dodatkach. Dla skandynawskiej estetyki charakterystyczne jest domowe ciepło. Przestrzeń, gdzie króluje szarość doskonale ociepli jasne drewno. Ten duet ma ponadczasowy charakter.

Pastele

Jasne pastele w subtelny sposób ożywiają każde skandynawskie wnętrze. Pastelowe kolory to wybielone odcienie podstawowych barw. Najlepiej postawić na takie kolory jak: miętowy, brudny róż, beże czy koralowy. Pastelowe dodatki urozmaicają skandynawskie proste i funkcjonalne meble. Akcent kolorystyczny pojawia się także na ścianach, warto jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to jedna ściana bądź jej fragment. Barwy połączone ze stonowaną bielą i szarością nadają oryginalności.

Styl-Skandynawski-Kolory
Styl-Skandynawski-Materialy

najczęściej WYKORZYSTYWANE MATERIAŁY
W STYLU SKANDYNAWSKIM

Stylistyka skandynawska reprezentuje zamiłowanie do naturalnych rozwiązań. Odzwierciedlają to oczywiście naturalne materiały wykorzystywane do realizacji projektów wnętrz w tymże stylu.

Drewno

Drewno to najbardziej lubiany materiał w skandynawskim wnętrzu, jest ono wykorzystywane zazwyczaj do wykończenia podłogi. Materiał wykorzystywany jest również do wykonania mebli. Niekiedy można spotkać elementy wykonane z surowego drewna. Rodzime gatunki drzew takie jak świerk, czy sosna są jednym z najczęściej używanych typów drewna malowanego na biało. Materiał miesza się z dodatkami z metalu, co daje nowoczesny, ale naturalny efekt.

Nietoksyczne farby

Jako, że skandynawskie aranżacje są tak blisko natury wybór farb pada na te, które są ekologiczne. Warto wybierać jasne farby, które posiadają międzynarodowe certyfikaty. Jednym z takich oznaczeń jest ekoznak Unii Europejskiej – ECOLABEL. Zdrowe farby są niemalże bezwonne, a także posiadają znacznie mniejszą ilość substancji szkodliwych dla człowieka oraz środowiska.

Wełna, bawełna, len

Wełna, bawełna i len to materiały, z których najczęściej wykonane są dodatki. Miękkie, naturalne materiały dodają ciepła oraz tworzą przytulną atmosferę. Niekiedy tekstylia warunkują ostateczny wyraz aranżacji wnętrza. Otaczanie się naturalnymi surowcami świadczy o zamiłowaniu do środowiska.

Elementy biodegradowalne

Wysoka świadomość ekologiczna miłośników skandynawskich aranżacji sprawia, że wykorzystywane jest biodegradowalne wyposażenie wnętrza. Materiał biodegradowalny jest przyjazny dla środowiska. Ekologiczne surowce są wdzięcznymi materiałami do czyszczenia.

OŚWIETLENIE W
STYLU SKANDYNAWSKIM - rodzaje

Na przekór aurze na Półwyspie Skandynawskim, gdzie światło naturalne jest ograniczone, skandynawskie wnętrza są jasne, rozświetlone, a to za sprawą właściwego oświetlenia. Zatem z założenia wpuszcza do pomieszczenia maksimum światła. Design lamp jest uniwersalny. Lampy posiadają nieskomplikowane wzory, kształty i formy, zazwyczaj wykonane są z naturalnych tworzyw. Światło sprawia, że w łatwy sposób można wydobyć wszystkie mocne strony wnętrza.

Główne/Centralne

Oświetlenie główne rozjaśnia całe wnętrze, w taki sposób by umożliwić łatwe korzystanie ze sprzętów. Ten rodzaj oświetlenia stanowi światło rozproszone i równomierne. W skandynawskim wnętrzu doskonale sprawdzą się lampy wiszące lub plafony sufitowe – zazwyczaj występują w neutralnych kolorach.

Miejscowe

Ważne jest by doświetlony był każdy zakamarek, nie może zatem zabraknąć oświetlenia funkcyjnego. Jest ono intensywne oraz posiada skupiony strumień światła. Lampą, która zapewni doskonałe miejscowe źródło światła są kinkiety – najbardziej popularne miejsce to: nad lustrem w łazience.

Dekoracyjne/Nocne

Przytulną atmosferę generują lampiony, z pomocą przychodzą także lampy podłogowe. To właśnie oświetlenie dekoracyjne tworzy wyjątkowy klimat wnętrza, zaś nocne pomaga w dyskretny sposób przemieszczać się bez zakłócania snu. W sypialni nie może zabraknąć lamp stołowych, to także dobre miejsce na lampki biurkowe.

Styl-Skandynawski-Oswietlenie
Styl-Skandynawski-Dekoracje-Scian

DEKORACJE ŚCIAN W
STYLU SKANDYNAWSKIM

Na ścianach skandynawskich pomieszczeń obecne są wyjątkowe elementy wyposażenia.

Tapeta/Fototapeta

Ściany przyozdabiają: tapeta lub fototapeta, która pozwala spersonalizować dane pomieszczenie. Ogromny wybór pozwoli w łatwy sposób dokonać metamorfozy wnętrza. Cechuje je łatwy montaż i demontaż. Można je umieścić w różnego typu pomieszczeniach, zarówno w salonie, jak i łazience. Należy jedynie dobrać właściwy rodzaj tapety. Aby tapeta pasowała do skandynawskiej kompozycji powinna nawiązywać kolorystycznie i wzorniczo do natury krajów północnych, będą to m.in. geometryczne wzory, motywy zwierzęce, drzewa, a także woda. Pięknie prezentuje się w postaci mocnego akcentu na jednej ścianie w salonie czy sypialni. 

Zdjęcia

We wnętrzach niejednokrotnie możemy spotkać wiszące na ścianach zdjęcia, które tworzą unikalną galerię. Galeria przystraja ściany, to „must have” skandynawskiej aranżacji. Zdjęcia dodają przytulności wnętrzom, która jest bardzo ważna, by nadać pomieszczeniu skandynawskiego designu. Świetnie będą prezentowały się na tle ściany wykonanej z białych cegieł.

Lustro

Oprócz zdjęć, dużym zainteresowaniem cieszą się również lustra, mogą pojawić się na ścianach, szafach, czy drzwiach. Jest szczególnie lubiane przez dekoratorów wnętrz, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń, dodają głębi oraz rozświetlają, co jest niezwykle istotne przy aranżacji skandynawskich wnętrz. Lustro charakteryzuje prostota, bywa, że nie posiadają ramy, bądź są zredukowane do minimum. Występują w różnych wybarwieniach i kształtach.

Plakaty/Obrazy

Na uwagę zasługują, częstokrotnie spotykane dekoracje ścian jakimi są plakaty oraz obrazy. Umieszczone w ramie, bądź antyramie dodają charakteru. Jest to zdecydowanie praktyczne rozwiązanie, zmiana aranżacji jest bardzo prosta. Podobnie jak tapety, obrazy w skandynawskim stylu nawiązują do motywów natury.

najczęściej spotykane DODATKI W STYLU SKANDYNAWSKIM

Dodatki, które w każdej chwili w łatwy sposób można zmienić dopełniają całości aranżacji. Na drewnianej podłodze nie może zabraknąć grubego, ciepłego dywanu wykonanego z naturalnych surowców. Mnogość poduszek, lekkie firany oraz zasłony, wykonane na przykład z lnu, to wizytówka skandynawskiej estetyki. We wnętrzach w tym stylu równie świetnie sprawdzają się stołki, które przypominają pień drzewa, a także pufy. Przytulności sypialni dodają miękkie narzuty, poduszki i  koce, pledy. Jako skandynawskie bestsellery uważa się także wiklinowe kosze oraz doniczki, świece i świczniki. Doskonale pasują tu okrągłe formy połączone z drewnianymi dodatkami.

Styl-Skandynawski-dodatki
Styl-Skandynawski-Meble

MEBLE SKANDYNAWSKIE

Meble w stylu północnoeuropejskim powinny charakteryzować się funkcjonalnością, ale także wysoką jakością wykonania, upodobaniem do minimalizmu. Znajdziemy tu wysokiej jakości meble z litego drewna. Prostotę i wygodę gwarantują miękkie sofy, łóżka posiadające prostą formę, drewniane stoły i krzesła. Rozkładana sofa za dnia będzie miejscem do relaksu, a wieczorem snu gości. 

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż Skandynawowie kładą duży nacisk na życie rodzinne. Zatem stół, gdzie najczęściej krzyżują się drogi wszystkich domowników stanowi centrum domowego życia. Ważne jest, więc by znajdował się w odpowiednim miejscu, był dobrej jakości, dobrze jest jeśli posiada funkcję rozkładania.

Nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz jest witryna, stolik kawowy metalowych nóżkach, fotel, regał i komoda o prostej stylistyce i wysokiej praktyczności. To połączenie piękna z użytecznością.

Wielu wielbicieli ekologii odnawia stare meble tapicerując je na nowo, bądź poddając je renowacji. Świetnym pomysłem na skandynawskie meble do sypialni, jest na przykład użycie palet. Warto podkreślić, że meble z palet  odpowiednio dobranym materacem można stworzyć przy niewielkim nakładzie finansowym.

ZALETY I WADY STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Zalety:

  • Ekologiczność – naturalne materiały
  •  Łączy w sobie elegancję oraz uniwersalność form, prostoty wzornictwa z Europy Północnej. Można śmiało wprowadzać elementy prowansalskie czy shabby chic.
  • Mieszkania/domy są wysoko użytkowe
  • Możliwość wprowadzenia szybkich aranżacyjnych zmian
  • Możliwość urządzenia niskim kosztem
  • Jego ogromną zaletą jest to, że doskonale sprawdzi się zarówno w niewielkich, jak i dużych mieszkaniach/domach.
  • Wnętrza urządzone w tym stylu są przyjazne, przestronne, naturalne i uniwersalne.
  • Wysokiej jakości przedmioty służą przez lata, celnie łącząc pragmatyczne i nowoczesne podejście z tradycją.

Wady:

  • Mieszkania nie podobają się ekscentrykom, 
  • Wykorzystanie naturalnych materiałów wysokiej jakości wiąże się z większym wydatkiem
Styl-Skandynawski-Zalety-i-wady
Styl Skandynawski Budzet

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Od czego zależy wysokość budżetu? Kwota jaką chcemy przeznaczyć na realizację projektu wnętrza jest dostępna na każdą kieszeń. Drewniane meble są drogie, jednak ze względu na to, że styl ten ceni sobie ekologiczne rozwiązania, warto zajrzeć na serwisy aukcyjne. Często dostaniemy tam unikatowe meble w niskich cenach, które można poddać renowacji. Dodatki takie jak plakaty, kosze, czy doniczki potrafią kosztować naprawdę niewiele. Ponadto, północnoeuropejskie aranżacje obecnie zyskały dużą popularność, co wymusiło konkurencyjność wielu firm, a co za tym idzie niższe cenowo produkty.

Możliwość wykonania w budżecie:

DLA KOGO JEST
SKANDYNAWSKA STYLISTYKA?

Kto dobrze odnajdzie się w takich wnętrzach?

  • Posiadacze zarówno małych kawalerek, jak i dużych domów
  • Osób urządzających mieszkanie lub pokoju pod wynajem
  • Miłośników prostych i funkcjonalnych rozwiązań, jednocześnie pozostawia wiele możliwości aranżacyjnych
  • Wielbicieli ekologii i stonowanych kolorów
  • Osób posiadających niewielki budżet przeznaczony na wykończenie wnętrza
  • Osób ceniących ład i porządek
Styl-Skandynawski-dla-kogo
Styl-Skandynawski-Marki-Producenci2

GŁÓWNE MARKI, SKLEPY, PRODUCENCI

Sklepy, które specjalizują się w nordyckiej aranżacji wnętrz:

MIESZKANIE/DOM W STYLU SKANDYNAWSKIM

Jeśli chcesz, aby twoje mieszkanie było urządzone nowocześnie i pięknie, nie mogłeś lepiej trafić, zastosuj się do kilku cech:

  • Jasność, odpowiednie oświetlenie i jasne kolory
  • Poczucie przestronności
  • Ważną rolę w nowoczesnych wnętrzach ma wysoka praktyczność elementów wyposażenia w mieszkaniu
  • Brak nadmiernej ilości dodatków
  • Pomieszczenia mają przyjazny i ciepły charakter
Styl-Skandynawski-Mieszkanie
Styl-Skandynawski-Salon

SALON W STYLU SKANDYNAWSKIM - cechy

Jak wprowadzić scandi chic do swojego salonu? To proste – wystarczy, że skorzystasz z kilku wskazówek. Typową nordycki jasny klimat salonu stworzysz za pomocą następujących elementów wyposażenia:

Podłoga: drewniana 

Oświetlenie: skandynawskie wykonane z naturalnych surowców, lampy podłogowe najczęściej z jasnymi abażurami

Meble: proste, funkcjonalne, z wysokiej jakości tworzyw, miękka sofa

Dodatki: lekkie, lniane zasłony, kosze, w pokoju duża ilość poduszek , rośliny, miękkie tkaniny, gruby dywan, ramki na zdjęcia, dobre jakościowo produkty, przytulne dodatki, lustra optycznie go powiększają oraz sprawiają, że staje się jaśniejszy 

KUCHNIA W STYLU SKANDYNAWSKIM - cechy

Jeśli planujesz urządzić skandynawską kuchnię zadbaj przede o to, by nie zabrakło w niej poniższych elementów.

Podłoga: najczęściej drewniana

Oświetlenie: ważną rolę odgrywa doskonałe oświetlenie blatu roboczego

Meble: często w kuchni znajduje się część jadalniana, wysoka ergonomia, surowe blaty

Dodatki: ozdobą kuchni często są świeże zioła

Styl-Skandynawski-Kuchnia
Styl-Skandynawski-Lazienka

ŁAZIENKA W STYLU SKANDYNAWSKIM - cechy

Podłoga: płytki imitujące drewno

Oświetlenie: w łazience często występuje okno, nacisk właściwe na oświetlenie funkcyjne

Meble: ograniczenie tylko do tych niezbędnych – pod umywalką, proste półki

Dodatki: lustra, im większe tym więcej jasności wprowadzą do wnętrza; łazienka to miejsce, gdzie często pojawiają się rośliny – mech, aloes, bambus, strefa kąpielowa jest przytulna i ciepła w odbiorze

INSPIRACJE W STYLU SKANDYNAWSKIM

Skąd czerpać inspiracje?

  • Jeżeli chcesz utrzymać projekt łazienki w stylu skandynawskim inspiracją będą salony SPA.
  • Pamiętaj, że podstawową inspiracją dla wnętrz w stylu skandynawskim jest miłość do natury.
  • Wystrój jest prosty i wygodny, wyraża tęsknotę za światłem mieszkańców północnej Europy.
  • Skandynawskie wnętrza są stworzone dla rodzin. Ciepłe, jasne kuchnie z dużym stołem, jak i przestronny salon z wygodną sofą stanowią centrum życia rodzinnego.

Inspiracje przy urządzaniu wnętrza znajdziesz tu:

Styl-Skandynawski-Inspiracje

Jasność, funkcjonalność, dobre jakościowo produkty – te słowa idealnie odzwierciedlają  skandynawskie wnętrze. Zasady tworzenia aranżacji w mieszkaniu lub domu są proste, to sprawia, że pozwala on na łatwość w łączeniu z innymi stylami. Design pozostawia dużo miejsca na indywidualne podejście. Wygoda i komfort są podstawą urządzania. Główne cechy nurtu to bliskość ludzi z naturą oraz prostota i minimalizm, wykorzystanie naturalnych materiałów. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów pozwala cieszyć się elementami wyposażenia przez wiele lat, a nawet pokoleń. Codzienność w skandynawskim pomieszczeniu stanie się prawdziwą przyjemnością. Zalet wnętrza w klimacie scandi można by wymieniać naprawdę wiele! Odkryj zatem i doceń oblicze wzornictwa z Europy Północnej.

error:
Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.