Styl
Vintage

STYL VINTAGE (RETRO)

Styl retro (vintage) we wnętrzach to unikatowe połączenie przeszłości z teraźniejszością. Aranżacja przywołuje atmosferę wnętrz sprzed lat. Za jego popularnością w dużej mierze stanowi fakt, że pasuje właściwie do każdego wnętrza. Sprawdź czy styl retro zdobędzie również Twoje serce?

Styl Vintage 1

Spis Treści

Styl Vintage 2

HISTORIA STYLU
VINTAGE (RETRO)

Styl vintage (retro) jest stosunkowo młody, narodził się pod koniec XX wieku w Stanach Zjednoczonych, następnie zyskał popularność w Europie. W Polsce przez długi czas był niedoceniany, ze względu na owiane złą sławą PRL-owskie przedmioty, których zakup był często przymusem, a nie przyjemnością. Z czasem jednak trend ten się umacniał. Coraz częściej pojawia się w projektach wnętrz mieszkań i domów.

ODMIANA STYLU
VINTAGE (RETRO)

Styl boho

Styl boho inaczej nazywany etno, czerpie inspirację z dalekich kultur z Afryki, czy Ameryki Południowej. Styl vintage (retro) odróżnia się od boho faktem, że odnosi się do minionych lat.

Styl Vintage 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU VINTAGE (RETRO)

Oryginalność przedmiotów

Styl vintage jest szczególnie popularny wśród osób młodych. Styl retro daje pole do popisu kreatywności. W czasach masowego przemysłu, vintage pozwala poczuć się we wnętrzu, jak w oryginalnym, niespotykanym miejscu. Wszystko to za sprawą niepowtarzalnych przedmiotów.

Łączenie przeciwieństw

Vintage to przede wszystkim umiejętne łączenie przeciwieństw. Stare meble aranżuje się w nowych budynkach mieszkalnych. Ten zabieg możemy zastosować na odwrót – w starej kamienicy umieścić nowoczesne wyposażenie. Tego typu rozwiązania robią ogromne wrażenie.

Dowolność w łączeniu kolorów

Styl vintage pozwala na nietypowe zestawienia kolorów. Mocne i wyraziste kolory to jeden ze znaków rozpoznawczych stylu. Połączenia niekiedy są śmiałe i awangardowe.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU VINTAGE (RETRO)

Kolorystyka nawiązuje do lat minionych lat. Popularne są różne odcienie pasteli, takie jak seledynowy, błękitny. Możemy spotkać także paletę intensywnych barw – zieleń, pomarańcz lub czerwień. W stylu vintage na ścianach dobrze odnajdą się brązy w zestawieniu z kolorem żółtym, na ich tle meble oraz dodatki prezentują się doskonale. Kwestia doboru kolorów jest indywidualna, należy jednak unikać efektu „pstrokacizny”.

Styl Vintage 4
Styl Vintage 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU VINTAGE (RETRO)

Drewno

Drewniane parkiety prezentują się ponadczasowo. Najlepiej jest zdecydować się na drewno naturalne dębowe lub sosnowe, które posłuży przez wiele lat. Najlepiej wygląda drewno starzejące się z bogatym układem słojów. Proces ten trwa wiele lat, jednak nie stoi to na przeszkodzie w posiadaniu tego typu podłogi, ponieważ na rynku dostępne są podłogi postarzane.

Metal

Zastosowanie elementów wyposażenia ze stali doskonale odbija i rozprasza świtało. Ponadto elementy są wyjątkowo trwałe, najlepiej prezentują się w towarzystwie starego drewna. Metal może pojawić się w postaci klamek, elementów ozdobnych takich jak świeczniki, czy krzeseł barowych.

Ceramika

W stylu vintage wykorzystuje się materiał jakim jest ceramika. Wyroby ceramiczne otrzymuje się najczęściej z gliny. Ceramika wykorzystywana jest jako armatura łazienkowa oraz kuchenna, a także do celów artystycznych. Ceramika obejmuje wyroby dekoracyjne naczynia, świeczniki, czy wazony.

OŚWIETLENIE W
STYLU VINTAGE (RETRO)

Na tle tak wielu i obecnie łatwo dostępnych modeli lamp nowoczesnych, lampy retro prezentują się nadzwyczajnie oryginalnie. Żyrandole stanowią oświetlenie centralne, dodają przytulności wnętrzom. Pojawiają się nie tylko w salonie, sypialni, czy jadalni, ale obecne są także w łazienkach. Charakterystyczną lampą w stylu retro jest lampa typu plafon o metalowym wykończeniu. W projektach vintage często obecne są kinkiety wykonane ze szkła transparentnego, dymionego, a także barwionego.

Styl Vintage 6
Styl Vintage 7

DEKORACJE ŚCIAN W
STYLU VINTAGE (RETRO)

Boazeria

Drewniana boazeria nie stanowi już reliktu przeszłości, natomiast jest to ciekawy akcent wystroju vintage. Boazeria skutecznie tłumi hałas oraz chroni wnętrze przed utratą ciepła. Drewniana dekoracja ścienna występuje w postaci desek ułożonych w pionie, jak i obecnie modnym ułożeniu w jodełkę.

Tapety

Na ścianach w aranżacjach vintage możemy dostrzec ozdobne papierowe tapety. Tworzą one przytulny klimat dawnych lat. Tapety nawiązujące do lat 50. oraz 60 Eksponują ducha tamtych czasów.

Kafle

Kafle to obecnie modny element wystroju, można by rzec – wracają do łask.  Kafle w aranżacji retro często pojawiają się na kominkach. Kafle w graficzne wzory przystrajają piece.

DODATKI W STYLU
VINTAGE (RETRO)

Przy doborze dodatków w wystroju retro powinno się czuć powiew świeżości – nie należy skupiać się tylko na antykach. Dodatki nie muszą być stare, mogą być stylizowane na postarzane. Do wyboru mamy szereg dodatków takich jak: wzorzysty dywan, babcina serweta na stole, niespotykane wieszaki na ubrania i można by tu wymieniać wiele więcej. W stylizacji retro jedno jest pewne – przywiązanie dużej wagi do niesamowitych i oryginalnych dodatków. Własnoręcznie wykonane jeszcze bardziej podkreślają charakter wnętrza.

Styl Vintage 8
Styl Vintage 9

MEBLE W STYLU VINTAGE (RETRO)

Styl retro daje meblom szansę na druga młodość. Najcenniejsze są przedmioty z przeszłością, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że są zniszczone! Meble minimalistyczne można połączyć z wyszukanymi antykami. Należy więc, wybierać meble oryginalne, wykonane z drewna. Warto też pamiętać, że styl retro nie odwzorowuje dawnych lat jedynie nawiązuje do nich.

ZALETY I WADY STYLU
VINTAGE (RETRO)

Zalety stylu retro (vintage):

  • Odnowa mebli, dekoracji, czy lamp oznacza dbałość względem środowiska, ponieważ przedmioty nie trafiają do kosza.
  • Meble oraz dodatki w stylu vintage można znaleźć na targu staroci, a nawet na babcinym strychu –wyjątkowy projekt można zrealizować niskim kosztem.

 

Wady stylu retro (vintage):

  • Często konieczna jest porada specjalisty, ponieważ elementy wyposażenia muszą być starannie dobrane.
  • Antyki nie zawsze są funkcjonalne, np. szuflady w starych meblach są często toporne i ciężkie.
  • Stare meble należy odpowiednio zaimpregnować by nie uległy zniszczeniu oraz by łatwiej się je czyściło, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Styl Vintage 10
Styl Vintage 11

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYLU VINTAGE (RETRO)

Niepowtarzalne i ciekawe elementy można znaleźć na aukcjach, w antykwariatach lub tzw. pchlich targach. Zamiłowanie do stylu vintage nie musi być drogie. Wszystko zależy od umiejętności poszukiwania wyjątkowych przedmiotów. Chcąc zaaranżować wnętrze retro można przeznaczyć zarówno dużą, jak i mniejszą kwotę na wyposażenie. Pewne jest, że przy aranżacji vintage należy mieć w sobie pasję do poszukiwania staroci.

Możliwość wykonania w budżecie:

DLA KOGO JEST
STYL VINTAGE (RETRO)?

  • Styl jest odpowiedni zarówno dla osób z zasobnym portfelem, jak i tych które nie dysponują dużym budżetem.
  • Styl wskazany jest dla osób, które cenią antyki.
  • We wnętrzu vintage dobrze odnajdą się miłośnicy minionych epok.
Styl Vintage 12

SYPIALNIA W STYLU
VINTAGE (RETRO)

Podłoga: wysokiej jakości drewno

Oświetlenie: ceramiczne lampki nocne

Meble: łóżko z baldachimem, toaletka

Dodatki: miękki, wzorzysty dywan, narzuty, poduszki, ciężkie zasłony

Styl Vintage 14
Styl Vintage 15

SALON W STYLU VINTAGE (RETRO)

Podłoga: drewno, często sposób ułożenia – w jodełkę

Oświetlenie: lampa z abażurem, żyrandol, stylizowana lampa podłogowa

Meble: antyki

Dodatki: stylizowane radio, zegar, wzorzyste zasłony

KUCHNIA W STYLU VINTAGE (RETRO)

AGD: stylizowany sprzęt AGD – w stylu minionych lat, elementy wolnostojące

Oświetlenie: kinkiety, żyrandol, lampy sufitowe, przytulne lampy stołowe

Meble: etażerka, przeszklone drzwi mebli

Dodatki: porcelanowe naczynia, bibeloty, ręcznie malowane miski, doniczki z ziołami, kafle

Styl Vintage 16
Styl Vintage 17

ŁAZIENKA W STYLU VINTAGE (RETRO)

Podłoga: z desek, płytki winylowe, glazura

Oświetlenie: dekoracyjne lampy wiszące, plafony, kinkiety

Meble: może pojawić się fotel,

Dodatki: dzbanki, flakony, mydelniczki, kotara nad wanną wolnostojącą

ZAKOŃCZENIE W STYLU
VINTAGE (RETRO)

We wnętrzach w stylu vintage liczy się pomysłowość. Kluczem do udanej aranżacji jest nadanie starym przedmiotom nowego życia. Wnętrza retro oryginalne miejsca z duszą. Stylistyka wnętrza sprawia, że niekiedy w takim pomieszczeniu można odczuć rozmarzenie i nostalgię. Styl stanowi swoistą manifestację indywidualizmu.

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.