Najczęstsze błędy przy projektowaniu wnętrza,
które mogą Cię sporo kosztować

1. Zbyt późne planowanie

Zakupiłeś mieszkanie lub dom a do odbioru masz 18 miesięcy, więc planujesz zaprojektować wnętrze na 6 miesięcy przed odbiorem? To błąd!

Na tym etapie najczęściej nie są jeszcze położone instalacje elektryczne oraz wodnokanalizacyjne. Jeśli zaprojektujesz wnętrze przed pracami wykonawczymi dewelopera możesz dostarczyć własne projekty techniczne instalacji elektrycznej oraz wodnokanalizacyjnej. W ten sposób prace zostaną wykonane tylko raz, a Ty oszczędzisz na kosztach remontu, czasie jego wykonania i będziesz miał pewność że wszystko jest dokładnie tak jak chcesz.

2. Brak przystosowania do Twoich potrzeb

Każde wnętrze jest wyjątkowe i wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli chcemy dostosować je do naszych potrzeb konieczne jest wykonanie przemyślanego projektu koncepcyjnego, wizualizacji 3D, a następnie przygotowanie projektów technicznych. Czym grozi ominięcie jednego z tych etapów? Brakiem możliwości korzystania z udogodnień, poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które mogą Cię zaskoczyć:

 • Chciałbyś mieć lodówkę z kostkarką? Potrzebujesz wcześniej doprowadzić ujęcie zimnej wody w miejscu gdzie ma być umieszczona.
 • Chciałabyś mieć bidet? Pamiętaj, aby przygotować doprowadzenie zarówno ciepłej jak i zimnej wody, a także odpływ.
 • Chciałbyś mieć suszarkę do ubrań? Pamiętaj o tym, aby doprowadzić do planowanego miejsca urządzenia odprowadzenia wody.
 • Chciałbyś szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z łazienki. Konieczny jest wentylator z odpowiednio umieszczonym obok toalety włącznikiem. Jeśli o tym zapomnisz zawsze pozostaje sznureczek.
 • Nie możesz obyć się bez Internetu lub TV? Poprowadź do odpowiednich pomieszczeń wprowadzenia bezpośrednio pod antenę lub LAN.
 • Planujesz kino domowe, ale chcesz, aby nie zajmowało zbyt dużo miejsca i aby dzieci bawiły się głośnikami? Zaplanuj montaż wyjeżdżonego ekranu, instalacji głośników w podwieszanym suficie i instalacje projektora pod sufitem.

To tylko niektóre przykłady dostosowania infrastruktury do potrzeb. Pamiętaj że czym wcześniej zaczniesz planowanie wnętrza tym dokładnie zostanie ono przemyślane i będzie lepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

3. Zakup mebli i elementów wyposażenia przed sprawdzeniem wymiarów wnętrza

Jeśli planujesz zakup mebli pamiętaj, aby dokładnie wymierzyć pomieszczenie, w którym będą one umieszczone. Oprócz samego „zmieszczenia” poszczególnych elementów powinieneś zaplanować również minimum 60 cm dookoła danej rzeczy, aby była możliwość wygodnego przemieszczania się. Przykładowo marzy Ci się duży stół i kupujesz go myśląc życzeniowo, że na pewno się zmieści… Po czym na miejscu okazuje się, że albo ludzie są przy nim ściśnięci jak sardynki w konserwie, albo estetycznie nie pasuje do całości pomieszczenia ze względu na swoje gabaryty. Następnie rozkręcasz go i zamawiasz transport lub godzisz się na obecny stan rzeczy.

Pamiętaj, aby zawsze planować wnętrza z zapasem i zachowaniem estetyki. 

4. Niefunkcjonalny układ kuchni

Najczęściej błędy przy projektowaniu zdarzają się w kuchni. Brak ergonomii potrafi dać się poważnie we znaki przy codziennych czynnościach. Jakie są największe potknięcia przy tym pomieszczeniu?

 • Brak odpowiedniej ilości blatu roboczego, czego konsekwencją będzie brak komfortowego miejsca do przygotowania posiłku
 • Brak gniazdek z zasilaniem sprzętów na blacie
 • Nieodpowiednie rozmieszczenie gniazdek zasilania tuż za sprzętami w zabudowie
 • Brak zachowania ergonomii przy planowaniu rozmieszczenia lodówki względem zlewu i płyty grzewczej. Elementy te powinny być umieszczone po sobie z blatem między nimi tak, aby można było wyjąć produkty z lodówki umyć i umieścić na płycie grzewczej w naturalnej kolejności. Najlepsze rozmieszenie to trójkąt roboczy, gdzie każde ramie wyznacza jeden z elementów
 • Brak odprowadzenia wywiewu lub zbyt duża odległość od wyciągu

5. Niefunkcjonalny układ łazienki

Jakie błędy popełniamy przy projektowaniu łazienki?

 • Brak progu przy prysznicu ze szklana ścianą. Problem odczuwa się szczególnie wtedy gdy odpływ liniowy zostanie zamontowany z nie wystarczającym spadkiem. Wtedy możemy regularnie mieć zalaną podłogę w łazience.
 • Toaleta pod oknem odstrasza nie tylko ze względów estetycznych, ale także powoduje przeciąg po plecach szczególnie w okresie zimy.
 • Mała bateria umywalkowa, jeśli już musimy zamontować możliwie małą umywalkę dokładnie wymierzmy jaki rozmiar może mieć i pilnujmy, aby z najmniejszych była możliwie większa oraz aby była istotna różnica poziomów między baterią a umywalką. W przeciwnym razie umycie rąk może być wyzwaniem.
 • Brak grzejnika. Pomimo, iż w łazience zazwyczaj montowane jest ogrzewanie podłogowe pamiętajmy również o grzejniku. Dlaczego? Nie tylko ze względu na lepsze dogrzanie pomieszczenia, ale przede wszystkim, aby w bliskiej odległości od prysznica lub wanny umieścić ręcznik. Dzięki takiemu układowi będzie on zazwyczaj suchy i ciepły.
 • Brak elektrycznego wiatraka umożliwiającego szybką wymianę powietrza.

6. Nieprawidłowe umiejscowienie otworów drzwiowych

Przy planowaniu drzwi pamiętajmy o tym, aby:

 • Zachować wystarczającą ilość miejsca na ościeżnice. W przeciwnym razie będą one raziły brakiem estetyki.
 • Ustalić kierunek otwarcia. Zaplanuj w którą stronę będą się one otwierały i upewnić że jest tam wystarczająco miejsca na otwarcie ich oraz swobodne przejście (60 cm).

7. Nieprzemyślane oświetlenie

Najczęściej popełniane błędy przy planowaniu oświetlenia to:

 • Nie doświetlenie pomieszczenia, przez co panuje w nim półmrok lub są miejsca, w których wnętrze jest niedoświetlone.
 • Brak zamontowanego drugiego rodzaju oświetlenia tła, które świetnie sprawdza się w nocy, gdy wstając z łóżka nie chcemy równocześnie stawiać na nogi całego domu mocnym oświetleniem.
 • Brak oświetlenia dedykowanego. Przykładowo nad stołem lub barem dobrze jest zaplanować dedykowane oświetlenie w postaci wiszących lamp kierunkowych, które równocześnie oświetlają tylko to, co znajduje się na stole nie oślepiając równocześnie osób siedzących. Przy oświetleniu dedykowanym warto również pomyśleć o doświetleniu blatu roboczego w kuchni, szaf oraz nocnego oświetlenia do czytania w sypialni.

8. Najpierw funkcjonalność, a potem piękno

Jeśli nasze zasoby są ograniczone powielanie rozwiązań z katalogów nie jest dobrym rozwiązaniem. Rozwiązania, które wyglądają doskonale w pismach będą pięknie prezentowały się również w naszym domu, tylko po dwóch miesiącach ciągłego mycia szklanych schodów możemy dojść do wniosku, że jednak ich estetyka nie jest warta poświęconego im czasu. Jest to szczególnie istotne, gdy oprócz nas dom zamieszkują również dzieci. Warto dobrze zastanowić się czy ważniejsza jest dla nas estetyka, czy wartość użyteczna. Jeśli chcemy mieć mniej pracy przy sprzątaniu pamiętajmy, aby błędnie nie wybrać takich elementów jak:

 • Kolor parkietu i podłóg.
 • Kolor płytek na ścianach w łazience.
 • Zbyt dużej ilości elementów szklanych takich jak drzwi, schody i lustra.
 • Blaty kuchenne.
 • Ogólna konwencja kolorystyczna mieszkania.
 • Kolor i rodzaj farby na ścianach, szczególnie przy dzieciach.

9. Kolorystyka wnętrz

Dobranie odpowiedniej kolorystyki jest najważniejszym elementem nadającym całemu wnętrzu odpowiedniej estetyki. Dobrze będą ze sobą współgrały kolory w ograniczonej ilości wybrane najlepiej z triady kolorów dobrze kontrastujących ze sobą, a zarazem uzupełniających. Błędem w zakresie kolorystyki będzie wykorzystanie dużej ilości elementów o różnych kolorach i odcieniach. Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretne zestawienie uniwersalne i dobrze pasujące zawsze jest wybranie koloru czarnego, białego i dowolnego kontrastującego. Unikajmy łączenia zbyt wielu różnych braw, chyba że całość chcemy wykonać właśnie w takiej konwencji.

10. Brak planowania wnętrza mieszkania

Największy błąd jaki możemy popełnić podczas projektowania wnętrza to brak planowania projektu wnętrza i zdanie się na impuls w trakcie zakupów. Takie postępowanie o ile zawodowo nie zajmujemy się obszarami pokrewnymi projektowaniu wnętrz, niemal zawsze prowadzić będzie do katastrofy. I spowoduje pomieszanie stylów we wnętrzach, a nie o to nam chodzi. Najlepiej jest skorzystać z wiedzy i porady projektanta wnętrz. W zależności od budżetu możemy wybrać realizacje z nadzorem autorskim, który jest znacznie droższy lub projekt wykonany online, który oszczędzi nam czas i pieniądze.

Jeśli ceny wykonania tych projektów są dla nas za wysokie możemy również samodzielnie rozplanować najważniejsze elementy naszego mieszkania. W tym celu możemy skorzystać z dostępnych w internecie gotowych planerów wnętrz.  Dobrze jest też zrobić zestawienie kosztów poszczególnych elementów przed zakupami. W trakcie realizacji potrzebne jest dużo artykułów, których prawdopodobnie nie ujmiemy w naszym pierwszym planie takich jak kleje, cement, drobne elementy tj. gniazdka, LED itp., dlatego szczególnie jeśli planujesz pierwszy remont załóż, że ostateczny kosztorys remontu będzie znacznie wyższy niż ten zaplanowany. 

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.