Projektowanie Kuchni Online

Potrzebujesz zaprojektować kuchnię?
W artykule poniżej znajdziesz dokładne informacje na temat projektowania kuchni. Opis całego procesu, projekty koncepcyjne, wizualizacje, projekty techniczne i przykład kosztorysu. Poznasz proces realizacji projektu krok po kroku. Poniżej znajdziesz również poradnik, odpowiedź na najczęściej zadawane pytania, inspiracje oraz pokażemy jak wygląda wnętrze kuchni na wizualizacjach vs zdjęcia po realizacji projektu. 

Projekt Kuchni online

Poniżej możesz znaleźć przykłady ostatnio zrealizowanych projektów kuchni
Każdy z nich to indywidualny projekt przygotowany dla naszych klientów. Szukasz inspiracji?
Zobacz przykładowe aranżacje kuchni

Projekty kuchni 2023 r

Spis Treści

Projekt kuchni vs realizacja

Jakiego efektu możesz się spodziewać po zaprojektowaniu z nami kuchni? 
Oczywiście wszystko zależy od Ciebie i na ile wiernie odwzorujesz nasz projekt, jednak poniżej poniżej możesz zobaczyć przykład przesłany do
nas przez naszego klienta:

Opinie o projektach kuchni

Projektowanie Kuchni 2

Ocena: 5 – 5 opinii
Poznaj opinie o naszych projektach kuchni

Marzena K
Marzena K
16.01.2021 r
link do projektu >>
Czytaj więcej
Wszystkim nam się bardzo podoba ✌Dobra robota
Dorota Ł
Dorota Ł
28.02.2020 r
Link do projektu >>
Czytaj więcej
Dziękuję za przesłane wizualizacje. Salon robi wrażenie - jest elegancko i nowocześnie. Mam też wrażenie że całość jest ze sobą spójna.
Anna A
Anna A
14.03.2019 r
Czytaj więcej
Wszystko nam się podoba i naszym dzieciom też. Nawet bardzo 🙂
Justyna M
Justyna M
26.02.2019 r
Link do projektu >>
Czytaj więcej
Wizualizację bardzo wpasowane w to co chcieliśmy . Dziękujemy bardzo. Już przeszliśmy w sumie do zamawiania kuchni dziękuję raz Jescze za bardzo dobrze wykonany projekt i wizualizację.
Iwona P
Iwona P
10.07.2019 r
Link do projektu >>
Czytaj więcej
Dziękuje za wizualizacje, bardzo fajnie to wygląda.
Anna Z
Anna Z
25.05.2018 r
Link do projektu >>
Czytaj więcej
Dziękuje bardzo. Podoba mi się, mam nadzieje, że tak nam wyjdzie 🙂
Paweł Z
Paweł Z
11.02.2019 r
Link do projektu >>
Czytaj więcej
Świetne projekty, piękna kuchnia jesteśmy bardzo zadowoleni idealnie tak jak chcieliśmy, ten układ jest bardzo dobry, półka i zegar super.
Poprzedni
Następny

Projektowanie kuchni
(proces realizacji krok po kroku)

Etapy procesu projektowania kuchni:

Poniżej prezentujemy przykład kompleksowo i spójnie zaprojektowanej kuchni przez naszą firmę.

Przygotowanie projektu koncepcyjnego
Projekt koncepcyjny 1

Wstępna propozycja rozkładu elementów w pomieszczeniu. Planowanie elementów wyposażenia. To etap tworzenia projektu, który następuje po konsultacji z klientem. 

Projekt koncepcyjny 2

Kolejna propozycja funkcjonalnego rozkładu wnętrza. Przesyłamy klientowi 3 propozycje układu koncepcyjnego. Szczególnie ważne jest rozmieszczenie elementów ruchomych, takich jak drzwi lub drzwiczki szafek

Projekt koncepcyjny 3

Na podstawie przedstawionych wariantów realizacji klient wskazuje elementy, które mu się podobają i tworzona jest finalna wersja. 

PROJEKT KONCEPCYJNY OD DEWELOPERA

Projekt wnętrza zaproponowany przez dewelopera. Gotowy projekt nie uwzględnia indywidualnych potrzeb klienta.

PROJEKT KONCEPCYJNY FINALNY
WYBRANY PRZEZ KLIENTA

Przekazanie ostatecznych wytycznych dotyczących projektu wnętrza. Po akceptacji projektu koncepcyjnego zaczynamy pracę nad wizualizacjami.

Wizualizacje projektu kuchni

Wizualizacje projekt online - Wersja1

Następnym krokiem jest przejście do aranżacji 3d w postaci fotorealistycznych wizualizacji projektu kuchni. Kuchnia otwarta na salon to praktyczne rozwiązanie dla ograniczonych powierzchni. Na wizualizacjach można zobaczyć wszystkie elementów wyposażenia wymarzonej kuchni

Wizualizacje projekt online - Wersja2

W ramach modyfikacji do projektu kuchni 3d oraz na podstawie inspiracji

Wizualizacje projekt online - Wersja3

Ostateczna aranżacja projektu kuchni, którą wybrał klient

Film Video

Projekty techniczne

Projekt techniczny zawiera szczegółowe opracowanie schematu funkcjonalnego wnętrza.

Instalacje
elektryczne

Rysunek instalacyjny określa sposób przebiegu instalacji elektrycznych we wnętrzu.

Podwieszane Sufity

Metoda wykończenia wnętrz, daje możliwość zamaskowania przewodów oraz podświetlenia pomieszczenia.

Posadzki

Spersonalizowany projekt ułożenia posadzki, określa rodzaj użytych materiałów.

Widok ścian

Projekt przedstawia sposób aranżacji ścian we wnętrzu.

Zabudowa meblowa

Rysunki mebli na zamówienie w pomieszczeniu. 
Zawierają szczegółowe wymiary

Kosztorys

Chciałbyś dobrze zaplanować budżet inwestycji? W pakiecie Max przygotujemy dla Ciebie nie tylko listę zakupów, ale całościowy kosztorys wszystkich elementów wyposażenia kuchni. Poniżej możesz sprawdzić przykładowy kosztorys. 

Jak zaprojektować kuchnię?
(Poradnik)

Planujesz urządzanie nowej kuchni? A może trzeba wyremontować starą kuchnię? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak krok po kroku zaplanować idealną przestrzeń w kuchni. Na co zwracać uwagę? Jakich błędów unikać? Radzimy jak stworzyć wymarzoną kuchnię, dopasowaną do indywidualnych potrzeb domowników. 

INWENTARYZACJA Kuchni

Możliwe są 2 sytuacje: 

  • stan deweloperski – inwentaryzacje dostarczy deweloper. W tej sytuacji gotową inwentaryzacje na bazie której projektant przygotuje projekt otrzymasz od dewelopera 
  • stan do remontu – remont istniejącej kuchni, konieczne będzie wykonanie własnoręcznej inwentaryzacji kuchni.

Prawidłowo wykonana inwentaryzacja będzie zawierała wszystkie wymiary wnętrza, czyli będzie składała się z: 

1. Rysunku wykonanego 'od góry’ z wymiarami wszystkich ścian i wnęk (rysunek 1 inwentaryzacja od góry)
2. Rysunku ścian pionowych. Jeśli zawierają one jakieś wnęki, drzwi, okna lub skosy. Rysunek z oznaczeniem wymiarów jest konieczny
3. Zdjęcia wszystkich ścian – dzięki temu możliwa jest weryfikacja wyżej wymienionych rysunków z wymiarami

ZACZNIJ PLANOWAĆ WCZEŚNIEJ

Projekt najlepiej wykonać już na etapie budowy domu czy planowania remontu mieszkania. Jako pomieszczenie użytkowe kuchnię powinna łączyć wysoka funkcjonalność, ergonomię pracy i komfort użytkowania z wysoką estetyką i wykończeniem wnętrza. Dokładne zaplanowanie poszczególnych elementów wystroju i wyposażenia kuchni pozwoli na jej wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie.

Przed przystąpieniem do projektowania kuchni i wyboru poszczególnych elementów wystroju, przyszli użytkownicy powinni odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

ODPOWIEDZ SOBIE NA PYTANIA:
  • Czy kuchnia ma pełnić wyłącznie funkcje użytkowe, czyli służyć do przechowywania żywności i przygotowywania posiłków? Czy będzie jednocześnie jadalnią, służącą do serwowania posiłków oraz jako miejsce spotkań? Dzięki temu można określić, jaki układ stref kuchennych będzie najlepszy oraz czy kuchnię powinniśmy wykonać otwarta czy zamknięta.
  • Jaki jest styl życia i zwyczaje przyszłych użytkowników? Czy często jedzą na mieście, a w kuchni jedynie przyrządzają proste posiłki? A może wszystkie posiłki przygotowują w domu? Na tej podstawie określa się potrzeby związane z wielkością blatów, wyborem konkretnej płyty kuchennej czy piekarnika.
  • Jakie są zwyczaje zakupowe mieszkańców? Czy robią regularne codzienne zakupy, czy raz w tygodniu jadą po większe zapasy? Na tej podstawie można określić wielkość lodówki oraz ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania zapasów.
  • Jakie sprzęty kuchenne będą na co dzień używane? To pozwoli na optymalne rozmieszczenie gniazdek i włączników, a także zaplanowanie właściwego oświetlenia.
Kuchnia Otwarta czy zamknięta?

Jedną z pierwszych decyzji jaką trzeba podjąć przy projektowaniu kuchni, jest określenie, czy pomieszczenie ma być zamknięte, czy otwarte na przykład na salon? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę zarówno własne preferencje, jak i możliwości.

KUCHNIA OTWARTA

Zalety: w niewielkich mieszkaniach kuchnia otwarta optycznie powiększa wnętrze, daje też możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni. Jako granicę między strefą kuchenną a salonem można wykorzystać stół, wyspę kuchenną lub niewysoki blat. Otwarta kuchnia daje możliwość kontaktu pomiędzy domownikami w kuchni i w salonie. Świetnie sprawdza się też w rodzinach z małymi dziećmi, gdy mama przygotowująca posiłek chce mieć jednocześnie swoje pociechy na oku.

Wady: Kuchnia otwarta wymaga większego skupienia na jej estetyce. W końcu będzie widoczna przez cały czas i będzie elementem reprezentatywnym jako część salonu. Konieczne jest kupno odpowiedniego sprzętu do zabudowy oraz szafek na wymiar. Sporą wadą jest rozchodzenie się po całym mieszkaniu zapachów powstających podczas gotowania. Nawet najlepsza wentylacja i okap nie zagwarantują bowiem stuprocentowego odprowadzania zapachów. Gdy po całym domu rozchodzi się zapach pieczonego ciasta, raczej nie ma problemu. Gorzej, gdy w kuchni gotują się właśnie gołąbki. 

Projektowanie Kuchni 15
KUCHNIA ZAMKNIĘTA

Zalety: więcej ścian to większa ustawność. Jedna ściana więcej pozwala na zwiększenie ilości szafek. Kuchnię bez problemu można w dowolnej chwili zamknąć, dzięki czemu nie widać bałaganu, nie roznoszą się też po całym mieszkaniu zapachy powstające podczas gotowania. Kuchnia zamknięta może też nieco różnić się stylistyką od salonu czy innych pomieszczeń.

Wady: gdy kuchnia zamknięta jest niewielka, może być problem z jej odpowiednim oświetleniem, a także z podawaniem posiłków. Jeśli nie da się wygospodarować miejsca na stół czy blat do jedzenia, przy każdym posiłku trzeba się będzie sporo nawędrować.

Projektowanie Kuchni Online3
Styl wnętrza

Stylistykę kuchni w dużym stopniu determinuje wystrój całego domu czy mieszkania. Pomieszczenie nie powinno odbiegać designem od innych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Powinno tworzyć z nimi kompozycyjną całość. Poniżej opowiemy o różnych stylach wykorzystywanych obecnie przy projektach nowej kuchni. 

KUCHNIA KLASYCZNA I RETRO

Kuchnię można urządzić w stylu rustykalnym, angielskim czy prowansalskim. W jej wystroju dominuje drewno oraz ciepła kolorystyka. Sprzęt kuchenny najczęściej znajduje się w drewnianej zabudowie, jest więc niewidoczny. W klasycznej kuchni sporo jest dekoracyjnych bibelotów i dodatków, które tworzą klimat. Kuchnia jest przytulna i zachęca do przebywania w niej jak najdłużej.

Projektowanie Kuchni 16
KUCHNIA NOWOCZESNA

Najważniejsze są w niej elegancja, prostota oraz wysoka funkcjonalność. W kuchni dominują laminaty, drewno, szkło i metal. Ważny jest minimalizm – każdy szczegół ma znaczenie, a większość sprzętów czy dodatków kuchennych jest schowana w funkcjonalnych szafkach czy szufladach. Często wykorzystywane są również fronty na wysoki połysk

Projekt Kuchni
KUCHNIA HIGH-TECH

Posiada chłodny i surowy design, wśród materiałów wykończeniowych dominują szkło i metal. Jest wysoce zautomatyzowana, wyposażona w najnowocześniejsze sprzęty, które są jednocześnie elementem dekoracyjnym. Kuchnię tego typu nazywają laboratorium kuchennym ze względu na swój chłód i sterylność. Jeśli chcesz urządzić kuchnie zgodnie z tym stylem konieczne jest wykorzystanie najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, dlatego koszt będzie bardzo wysoki. 

Kuchnia High End2
Układ stref w kuchni

Podział na strefy ma znaczenie przy późniejszym użytkowaniu przestrzeni. Często wnętrze wymusza określony układ kuchni szczególnie w małych mieszkaniach. Na zaplanowanie układu stref częściej możemy sobie pozwolić w domu gdzie kuchnia ma przynajmniej kilkanaście metrów. Podział kuchni na strefy jest ważny ze względów użytkowych. Poniżej opisujemy w jaki sposób możesz urządzić kuchnię. 

JEDNORZĘDOWA

Wszystkie strefy rozmieszczone są w jednej linii. Choć jest to najprostszy układ, jednocześnie jest najmniej ergonomiczny. Podczas pracy w kuchni trzeba bowiem pokonywać najdłuższą drogę pomiędzy poszczególnymi strefami. Głębokie szafki narożne nie występują w tym układzie co z pewnością jest jego zaletą.  

Kuchnia Jednorzędowa
DWURZĘDOWA

Strefy kuchenne znajdują się na dwóch przeciwległych ścianach. Układ jest prosty, ale funkcjonalny ze względu na bliskie położenie wszystkich stref oraz sprawną komunikację pomiędzy nimi. Tu również nie występują szafki narożne

Kuchnia Dwurzędowa
W KSZTAŁCIE LITERY L

Strefy kuchenne rozmieszczone są na dwóch ścianach obok siebie. Podobnie jak w przypadku kuchni jednorzędowej, taki układ niej jest pożądany z punktu widzenia ergonomii.

Kuchnia L
W KSZTAŁCIE LITERY U

Dobre rozwiązanie zarówno dla dużych jak i  niewielkich kuchni, dzięki któremu można maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Układ jest funkcjonalny i ergonomiczny ze względu na bliskie położenie wszystkich stref.

Duza kuchnia w kolorze czarnym z wyspa na srodku - Projekt Kuchni
W KSZTAŁCIE LITERY G

Rozwiązanie funkcjonalne, ale najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach o kształcie zbliżonym do kwadratu. Również zapewnia wygodę i komfort użytkowania ze względu na bliskie położenie stref względem siebie.

Kuchnia G
Z WYSPĄ

Taki układ kuchenny sprawdza się najlepiej w przypadku dużej kuchni otwartej na salon. Wyspa kuchenna oddziela przestrzeń kuchenną od dziennej, a jednocześnie umożliwia swobodną komunikację pomiędzy domownikami.

Projektowanie Kuchni 17
Z BAREM

Układ kuchni z barem świetnie sprawdza się w przypadku przestrzeni otwartej na salon. W tym przypadku trzeba pamiętać o mocnej wentylacji, aby zapachy nie rozchodziły się po pomieszczeniach. Pamiętajmy również że bar dobrze sprawdzi się przy „szybkim” śniadaniu, natomiast nie zastąpi nam stołu podczas wspólnych rodzinnych posiłków. 

Układ zabudowy kuchni warto zaplanować już na samym początku, gdyż na podstawie konkretnego rozmieszczenia urządzeń kuchennych planuje się umiejscowienie gniazdek elektrycznych i włączników światła.

Projekt Kuchni
Rodzaje blatów kuchennych

Blaty kuchenne są najbardziej widocznym i eksponowanym elementem wystroju. Powinny one łączyć w sobie wysoka estetykę z trwałością, wytrzymałością i wygodą użytkowania. Pamiętajmy, że blatów używamy praktycznie codziennie, są więc najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju zniszczenia i uszkodzenia.

Wybierając materiał, z jakiego będzie wykonany blat kuchenny, warto wziąć pod uwagę 3 czynniki: wygląd, częstotliwość użytkowania oraz nasze możliwości finansowe.

PŁYTA LAMINOWANA

Obecnie jest to najpopularniejszy materiał na kuchenne blaty. Płyty laminowane wytwarzane są z płyty wiórowej, która jest pokryta warstwą laminatu imitującą dowolny materiał: kamień, stal, drewno. Dostępne są wersje w połysku, półpołysku czy macie. Jeśli chodzi o kwestie wizualne, wybór jest praktycznie nieograniczony.

Zalety płyt laminowanych: odporne na wilgoć, wysoką temperaturę, zarysowania, łatwe do utrzymania w czystości.

Kuchnia blat laminat
PŁYTA MDF

Blaty z płyty MDF pokryte warstwą kompozytu to solidne i trwałe rozwiązanie, które sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest potrzebny nietypowy, niestandardowy kształt blatu. Łączenia pomiędzy płytami są niewidoczne, dzięki czemu blat zawsze tworzy jednolitą całość.

 

Zalety płyt MDF: możliwość połączenia blatu ze zlewem bez widocznych krawędzi, szeroka gama kolorystyczna, trwałe, nietoksyczne, łatwe do utrzymania w czystości, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i promieniowanie słoneczne.

Projektowanie Kuchni 18
KAMIEŃ NATURALNY

Na niewielkich, zamontowanych na ścianach półeczkach można postawić ulubione zabawki czy maskotki, dzięki czemu ściana nie będzie zbyt pusta i nabierze indywidualnego wyrazu.

Projektowanie Kuchni 17
STAL

Wady blatów stalowych: Niezbyt popularne, bo dosyć chłodna i surowa w odbiorze. Blaty ze stali najczęściej umieszczane są w minimalistycznych, mocno designerskich wnętrzach.

Zalety blatów stalowych: trwałe, odporne na wysokie temperatury, wytrzymałe. Wada: stal za każdym razem trzeba wycierać do sucha, gdyż w przeciwnym razie powstają na niej nieestetyczne ślady i zacieki.

Kuchnia blat stalowy
DREWNO

Blaty drewniane to ponadczasowe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno w kuchni urządzonej w stylu klasycznym, jak i w bardziej nowoczesnym wnętrzu. Jako materiał na blaty w kuchni wykorzystywane są twarde gatunki drewna krajowego i egzotycznego. Spośród rodzimych gatunków w kuchni najlepiej sprawdza się jesion, dąb czy buk. Coraz częściej blaty wykonane są jednak z egzotycznych gatunków, które lepiej sprawdzają się w wilgotnym kuchennym środowisku.

Zalety drewnianych blatów: są eleganckie, klimatyczne, przytulne, wprowadzają do wnętrza odrobinę natury. Mają jednak też wady – wymagają systematycznej pielęgnacji, trzeba regularnie wycierać je z wszelkich plam. Nie da się też na nich postawić gorącego garnka, gdyż od razu zostawi on trudne do usunięcia ślady. 

Kuchnia blat drewniany
PODŁOGA W KUCHNI

Ze względu na częste i intensywne użytkowanie kuchni, jej podłoga w dużym stopniu narażona jest na zniszczenia, uszkodzenia oraz zabrudzenia. Wybierając materiał na podłogę warto więc wziąć pod uwagę jego jakość, trwałość, odporność na uszkodzenia oraz łatwość utrzymania w czystości. Nie wszystko, co doskonale się prezentuje, będzie równie praktyczne i użyteczne. 

PŁYTKI CERAMICZNE

Zalety: odporne na wilgoć i wysoką temperaturę, nie ulegają uszkodzeniom, nie ścierają się. Są trwałe, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości.

Wady: chłodne i śliskie. Nie gwarantują przetrwania żadnego upuszczonego kubka czy talerza.

Kuchnia podłoga płytki ceramiczne
KAMIEŃ NATURALNY

Zalety: estetyczny, twardy, odporny na uszkodzenia i wilgoć, łatwy do utrzymania w czystości. Szeroki wybór struktur, kolorów i tekstur. Marmury, granity czy łupki dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. W razie uszkodzeń powierzchni, kamień można bez problemu naprawić przy użyciu żywic czy odpowiednich klejów.

Wady: chłodny, często śliski.

Projektowanie Kuchni 20
DREWNO NATURALNE
Kuchnia podłoga drewniana

Zalety: wysoka estetyka, duże możliwości aranżacyjne, naturalność, ciepło pod stopami.

Wady: nie każdy gatunek drewna nadaje się na podłogę w kuchni, pod wpływem wilgoci drewniana podłoga może ulegać odkształceniom.

PANELE PODŁOGOWE

Zalety: ciepłe, efektowne, eleganckie, łatwe do utrzymania w czystości, dają szerokie możliwości aranżacyjne. 

Wady: powodują odgłos stukania, gdy się po nich chodzi. Słabszej jakości panele są nieodporne na wilgoć, mogą się odkształcać.

Oświetlenie w kuchni

Zacznij od wydzielenia stref oświetleniowych i dla każdej z nich zaplanowania właściwego źródła światła. Przy projekcie warto wziąć pod uwagę umiejscowienie okna (i czy w ogóle jest ono w kuchni). Strefa przy oknie również powinna być doświetlona, aby po zmroku w tym miejscu nie robiło się ciemno i mało funkcjonalnie.

Podczas planowania oświetlenia kuchennego najwięcej uwagi należy poświęcić oświetleniu:

NAD BLATAMI
Kuchnia oświetlenie LED

Blaty robocze, zlew czy kuchenka to miejsca, w których spędza się wiele czasu i wykonuje dosyć precyzyjne czynności. Dobrze jest więc, aby były wyposażone w źródło jasnego światła. 

Doskonałym rozwiązaniem mogą być profile z taśmami led umieszczone bezpośrednio pod szafkami wiszącymi. Światło sufitowe przy blatach raczej się nie sprawdzi, gdyż stojąc przy nich, najczęściej zasłaniamy główne źródło światła.

NAD STOŁEM

Duża lampa wisząca lub kilka mniejszych to najlepsze rozwiązanie, aby oświetlić cały stół w jadalni. Lampy nie powinny wisieć zbyt nisko nad stołem, a ich światło powinno być tak dopasowane, by dokładnie oświetlało każdy fragment stołu, a jednocześnie nie oświetlało osób znajdujących się przy nim.

Projekt salonu - Projekt Salonu Online
NAD WYSPĄ KUCHENNĄ LUB BAREM

Nad wyspą kuchenną można zastosować oświetlenie sufitowe i lampy wiszące, oczywiście na takiej długości, aby żyrandole nie przeszkadzały w pracy przy wyspie. Dobrym rozwiązaniem jest również oświetlenie punktowe, które otrzymamy przez zamontowanie opraw oświetleniowych w podwieszanym nad wyspą suficie.

Kuchnia z wyspą

Programy do projektowania kuchni Online

Chciałbyś spróbować zaprojektować swoją nowoczesną kuchnie samodzielnie?

W ramach opracowania opisujemy programy do aranżacji kuchni zarówno dla domu jak i mieszkania, dzięki którym wybierzesz odpowiednie meble kuchenne. Sprawdziliśmy wiele dostępnych rozwiązań i poniżej przedstawiamy wybór najlepszych. Nauka ich nie zajmie dużo czasu. Zestawienie zawiera programy do projektowania kuchni, które są w języku polskim, dostępne są w przeglądarce (bez potrzeby pobierania) i są bezpłatne. Zestawienie zawiera najciekawsze programy umożliwiające projektowanie kuchni dostępne na rynku. Zaprojektuj samodzielnie swoją kuchnie krok po kroku

LEROY MERLIN PLANNER KUCHNI

Opis: bezpłatny program. Zaplanuj kuchnię samodzielnie. Możliwość wyboru mebli kuchennych, sprzętu AGD oraz dodatków. Projektowanie odbywa się na bazie asortymentu dostępnego w sklepie, sprzętów agd. Jest to ogromna zaleta tego programu, ponieważ otrzymujemy od razu kosztorys i spis wszystkich rzeczy do kupienia. 

Leroy-Merlin-Planner-Kuchni
Obsługa
4/5
Możliwości
4/5
Efekt finalny
4.5/5
KAZA PLANNER

Opis:  bezpłatny program do projektowania mieszkań, domów, a także pojedynczych pomieszczań. Dzięki niemu ustawisz prawidłowo szafki, meble kuchenne i zaplanujesz kuchnię samodzielnie. Dzięki temu programowi zaplanujesz całe mieszkanie 

Kazaplan-projektowanie-kuchni-online
Obsługa
5/5
Możliwości
2.5/5
Efekt finalny
4/5
KITCHEN PLANNER

Opis:  prosty i bezpłatny program do projektowania kuchni. Dzięki niemu ustawisz prawidłowo szafki, meble kuchenne i zaplanujesz kuchnię samodzielnie. Dzięki możliwości tego planera i widoku z góry łatwiej będzie zaprojektować funkcjonalną kuchnię według swoich potrzeb. Projektowanie kuchni online za darmo i bez pobierania

Kitchen-planner-program-do-projektowania-kuchni-online-bez-pobierania
Obsługa
5/5
Możliwości
2.5/5
Efekt finalny
4/5
IKEA PLANNER KUCHNI

Opis: na dzień pisania artykułu Ikea posiada 3 osobne planery do planowania kuchni. Podstawowy planer kuchni ikea jest mało intuicyjny. Sama Ikea to przyznaje w komunikacie przed wejściem na planer. Pozostałe 2 planery, czyli planer blatów, szafki i kuchni mają ograniczone możliwości jednak są bardzo łatwe i przyjemne w użyciu. Oceniając poszczególne aplikacje pierwszy planer otrzymałby po 1 gwiazdce, a 2 kolejne  po 4,5 gwiazdek, poniżej wpisana średnia. Czy udało nam się zaplanować dzięki nim kuchnię? 

Tak, ale tylko w ściśle określonej konfiguracji. Meble kuchenne nie są konfigurowalne do innych układów niż jeden rząd. Program ma ograniczoną możliwość ustawienia szafki. Lista sprzętów agd jest ograniczona. Plannery Ikea wymagają najmniej czasu do nauki. Z pomocą Ikea planner projektowanie online jest łatwe i przyjemne

Ikea-Planner-Kuchni
Obsługa
3/5
Możliwości
2/5
Efekt finalny
4/5

Jeśli jednak spędzisz wiele godzin w powyższych plannerach i nie osiągniesz zamieżonego efektu zapraszamy do nas, aby skorzystać z pomocy projektanta. Zapewniamy obsługę klienta na najwyższym poziomie. 

Jaki styl wybrać do kuchni

Jak zaprojektować kuchnię marzeń? Zacznij od wyboru stylu wnętrza spójnego z resztą mieszkania. Istnieje wiele stylów, z których możemy wybierać przy aranżowaniu kuchni, od nowoczesnego po klasyczny, skandynawski czy industrialny. Każdy styl posiada swoje charakterystyczne elementy, które nadają wnętrzu unikalnego charakteru i odpowiadają różnym potrzebom i gustom. W dalszej części przyjrzymy się bliżej kilku popularnych stylów, by pomóc Ci w podjęciu decyzji dotyczącej aranżacji Twojej kuchni.

Kuchnia skandynawska

Kuchnie skandynawskie charakteryzują się kilkoma charakterystycznymi elementami:

  1. Jasne kolory: Białe, beżowe lub pastelowe kolory są często używane jako podstawa dla kuchni skandynawskiej. Służą one do osiągnięcia efektu jasnego, przestronnego wnętrza.

  2. Naturalne drewno: Elementy drewniane są często używane jako akcenty w kuchni skandynawskiej. Mogą to być meble, podłogi, a także dodatki takie jak np. deska do krojenia czy koszyki na owoce i warzywa.

  3. Prosta linia: Meble w kuchni skandynawskiej cechują się prostymi, geometrycznymi liniami, bez zbędnych ozdób. Służą one do osiągnięcia efektu minimalizmu.

Kuchnia klasyczna

Kuchnia klasyczna charakteryzuje się przede wszystkim eleganckim i tradycyjnym stylem. Oto kilka charakterystycznych elementów tego stylu:

  1. Meble klasyczne są zazwyczaj ciemne lub drewniane. Mogą mieć ozdobne elementy takie jak intarsje, frezowanie czy dekoracyjne uchwyty.

  2. Kolorystyka kuchni klasycznej jest stonowana i spokojna, przeważnie beże, brązy i szarości.

  3. Akcesoria: Kuchnia klasyczna jest bogato wyposażona w różnego rodzaju akcesoria, takie jak ceramiczne lub metalowe dekoracje, świeczniki, czy zegary.

  4. Oświetlenie jest subtelne i delikatne, często stosowane są żyrandole czy kinkiety.

  5. W kuchni klasycznej często stosowane są naturalne materiały takie jak drewno, marmur, czy kamień.

Kuchnia rustykalna / wiejska

uchnia rustykalna charakteryzuje się ciepłym i przytulnym stylem, nawiązującym do natury i tradycyjnych, ręcznie robionych przedmiotów. Oto kilka charakterystycznych elementów tego stylu:

  1. Meble rustykalne są zwykle drewniane i ręcznie robione, często posiadają charakterystyczne dla naturalnego drewna słoje, sęki czy niedoskonałości.

  2. Kolorystyka kuchni rustykalnej jest ciemna, przeważnie brązy, czerwienie czy zielenie.

  3. Tekstylia takie jak zasłony czy obrusy są zwykle z lnu, bawełny lub wełny i posiadają naturalne wzory jak kratki czy paski.

  4. Akcesoria: Kuchnia rustykalna jest bogato wyposażona w różnego rodzaju akcesoria, takie jak ceramiczne czy szklane dekoracje, drewniane miski, czy świeczniki.

  5. Oświetlenie jest subtelne i przytulne, często stosowane są lampy z naturalnego drewna lub kute żyrandole.

  6. Materiały: W kuchni rustykalnej często stosowane są naturalne materiały takie jak drewno, kamień czy ceramika. Często też widoczne są elementy odzwierciedlające klimat wiejskiego, jak np. cegła czy szlachetne kamienie.

Kuchnia Industrialna

Kuchnia industrialna charakteryzuje się surowym stylem, nawiązującym do przemysłowej estetyki i surowych materiałów. Oto kilka charakterystycznych elementów tego stylu:

  1. Meble industrialne są zwykle proste i geometryczne, z metalowymi elementami lub powierzchnią z betonu.

  2. Kolorystyka kuchni industrialnej jest ciemna, przeważnie szarości, czernie czy odcienie szarego.

  3. Oświetlenie jest surowe, często stosowane są metalowe klosze czy żarówki z długimi nogami.

  4. Materiały: W kuchni industrialnej często stosowane są surowe materiały takie jak metal, beton czy szkło. Często też widoczne są elementy odzwierciedlające przemysłowe pochodzenie, jak np. rury czy metalowe elementy.

Kuchnia nowoczesna

Kuchnia nowoczesna charakteryzuje się prostymi i funkcjonalnymi formami, oraz wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Oto kilka charakterystycznych elementów tego stylu:

  1. Meble nowoczesne są zwykle proste i geometryczne, wykonane z metalu, szkła lub tworzyw sztucznych.

  2. Kolorystyka kuchni nowoczesnej jest zróżnicowana, przeważnie jednak kontrastujące połączenia kolorów.

  3. Oświetlenie jest nowoczesne, przeważnie nowoczesne w zabudowanym podwieszanym suficie, wykonane z metalu lub szkła.

Kuchnia prowansalska

Kuchnia prowansalska charakteryzuje się lekkim, subtelnym i przytulnym stylem, nawiązującym do regionu Prowansji we Francji. Oto kilka charakterystycznych elementów tego stylu:

  1. Meble prowansalskie są zwykle drewniane, z jasnymi kolorami, przeważnie białymi, z eleganckimi uchwytami i klamkami oraz bogatymi detalami takimi jak rzeźbienia czy intarsje.

  2. Kolorystyka kuchni prowansalskiej jest jasna i składa się głównie z odcieni białego, pastelowych kolorów oraz dodatków z odcieniami zieleni i niebieskiego, często tez motywy roślinne.

  3. Tekstylia takie jak zasłony czy obrusy są zwykle jasne, z motywami kwiatowymi czy kratkami.

  4. Akcesoria: Kuchnia prowansalska jest bogato wyposażona w różnego rodzaju akcesoria, takie jak ceramiczne czy szklane dekoracje, drewniane miski, czy świeczniki.

  5. Oświetlenie jest subtelne i przytulne, często stosowane są lampy z naturalnego drewna lub kinkiety z abażurami z delikatnych tkanin.

  6. Materiały: W kuchni prowansalskiej często stosowane są naturalne materiały takie jak drewno, kamień czy ceramika. Często też widoczne są elementy odzwierciedlające klimat prowansalski jak np. motywy roślinne, ozdobne kafle czy ozdobne kamienie.

Kuchnia glamour

Kuchnia glamour charakteryzuje się eleganckim, luksusowym i ozdobnym stylem, który skupia się na przestronności, blichtry i elegancji. Oto kilka charakterystycznych elementów tego stylu:

  1. Meble glamour są zazwyczaj drewniane, z lakierowanymi powierzchniami, lub ze szklanymi elementami, z eleganckimi uchwytami i klamkami oraz bogatymi detalami takimi jak rzeźbienia czy intarsje.

  2. Kolorystyka kuchni glamour jest bogata, przeważnie ciemne odcienie drewna, granatu, złota, srebra czy też biel i czarny.

  3. Tekstylia takie jak zasłony czy obrusy są zwykle eleganckie, z delikatnych tkanin, zdobione haftami czy koronkami.

  4. Akcesoria: Kuchnia glamour jest bogato wyposażona w różnego rodzaju akcesoria, takie jak złote czy srebrne dekoracje, wazy czy świeczniki.

  5. Oświetlenie jest eleganckie i ozdobne, często stosowane są kryształowe żyrandole czy kinkiety.

  6. Materiały: W kuchni glamour często stosowane są eleganckie materiały takie jak drewno, marmur, szkło czy kryształ. Często też widoczne są elementy odzwierciedlające glamour, jak np. ozdobne kamienie czy złote elementy.

Kuchnia bohemian (Boho)

Kuchnia bohemian (Boho) charakteryzuje się swobodnym, eklektycznym i nieformalnym stylem, który łączy elementy różnych kultur i epok. Oto kilka charakterystycznych elementów tego stylu:
 
  1. Meble boho są zazwyczaj drewniane, z odrapanymi powierzchniami lub na przykład z elementami rattanu, z proste kształty, a także meble wykonane z palet.

  2. Kolorystyka kuchni boho jest bogata i kolorowa, przeważnie łączy różne odcienie i motywy etniczne, takie jak hafty czy motywy roślinne.

  3. Tekstylia takie jak zasłony czy obrusy są zwykle kolorowe i zdobione motywami etnicznymi, takie jak hafty czy frędzle.

  4. Akcesoria: Kuchnia boho jest bogato wyposażona w różnego rodzaju akcesoria, takie jak kolorowe miski czy garnki, ceramika czy drewniane elementy dekoracyjne.

  5. Oświetlenie: Oświetlenie jest swobodne i nieformalne, często stosowane są lampy z tkaniny czy naturalnego drewna.

  6. Materiały: W kuchni boho często stosowane są naturalne materiały, takie jak drewno, ceramika, tkanina czy bambus. Często widoczne są również elementy odzwierciedlające styl boho, takie jak motywy etniczne, frędzle, czy hafty.

Ile wydamy na kuchnię?

Poniżej przedstawiamy infografikę odnośnie kosztu remontu kuchni na podstawie trzech wariantów. Pierwszy to minimalny koszt, aby urządzić kuchnię o małej powierzchni 4 m2. Drugi to standardowa kuchnia o wymiarze ok 8 m2 wykonana przez klienta jak dla siebie, czyli zgodnie z obecnymi standardami. Trzeci wariant to duża kuchnia ok 15 m2 o podwyższonym standardzie. Podane ceny są orientacyjne i zmieniają się w czasie. Projektowanie kuchni nie zostało ujęte w kosztorysie. Oczywiście na kuchnię marzeń z ekskluzywnych materiałów możesz wydać nawet 5 razy więcej niż w przykładzie poniżej.   

Kosztorys Realizacji Projektu Kuchni - zestawienie kosztów - Aneks kuchenny 4m2 - Kuchnia Standard 8 m2 - Duża kuchnia 15 m2 - Infografika.

Najczęściej zadawane pytania

Projektowanie kuchni online z wizualizacjami oraz listą produktową: 1 400 zł (Projekt Standard)
Pełny projekt zawierający dodatkowo projekty techniczne i pełny kosztorys to koszt: 2 000 zł (Projekt Max) 

Projektowanie kuchni online, łączny czas od 2 do 5 tygodni w zależności od decyzyjności klienta i zakresu pakietu


Projekt koncepcyjny 2d z wymiarami to: 3 dni robocze, przygotowanie wizualizacji to 7 dni roboczych. Na każdym etapie są 2 – 3 dni na wprowadzenie modyfikacji, aby wypracować ostateczną wersje. 

Zaprojektuj kuchnię marzeń online: 

• Przygotuj inwentaryzacje -> dla projektu z rynku deweloperskiego jest to rzut z wymiarami, dla projektu z rynku wtórnego konieczne jest własnoręczne zwymiarowanie oraz wykonanie zdjęć wszystkich ścian pomieszczenia
• Określenie potrzeb względem kuchni -> czyli ilość użytkowników, budżet, styl życia (szybki, czy wolny). Określenie preferowanego stylu wykończenia. Na tym etapie powinieneś znaleźć inspiracje i podzielić się nimi z naszym projektantem
• Przygotowanie układu koncepcyjnego -> opracowanie funkcjonalnego rzutu 2d, określenie rodzaju wyposażenia i mebli (wybór najlepszej)
• Przygotowanie wizualizacji 3d -> opracowanie aranżacji wnętrza. Meble kuchenne, blat. Dobrania konkretnych kolorów, modeli mebli, armatury, płytek, akcesoriów i zwizualizowanie projektu
• Przygotowanie listy -> do ostatecznej wersji, przygotowanie listy produktów kuchennych użytych w projekcie oraz linków do sklepów
• Projekty techniczne -> opracowanie projektów technicznych zabudowy stolarskiej, projekty: instalacji elektrycznej, hydraulicznej, podwieszanych sufitów, posadzek, widoki ścian, układ płytek
• Przygotowanie kosztorysu -> opracowanie spisu wszystkich elementów aranżacji razem z ilościami oraz ceną. Zawiera podsumowanie kosztu inwestycji
W ten sposób otrzymasz w pełni zaprojektowaną kuchnię

Całkowity koszt elementów kuchennych (zabudowa mebli i blaty) zaczyna się od 7 tys. zł przy małej wielkości kuchni oraz ekonomicznych materiałach i mechanizmach.
Górna granica właściwie nie istnieje. Kwoty mogą przekraczać granice 100 tys. zł przy rozwiązaniach wysoko budżetowych dla dużych kuchni. Meble na wymiar kosztują znacznie więcej niż gotowe zestawy mebli dostępne w marketach. Korzystając z drogich sprzętów AGD oraz wysokojakościowych materiałów możesz wydać bardzo dużo na swoją kuchnię

Wersja ekonomiczna o powierzchni ok 4m2, wykorzystane zostaną gotowe zestawy zabudowy meblowej z supermarketu. Wybierając jedynie podstawowe elementy AGD oraz tanie szafki będziesz w stanie wyposażyć kuchnię zaczynając od kwoty ok 7 tys zł

Wersja standardowa o powierzchni ok 8 m2. Wykonując szafki w postaci zabudowy stolarskiej oraz wybierając AGD ze średniej półki z takimi wygodami jak zmywarka, oświetlenie led, czy też bar z hokerami. Koszt za taką kuchnię to kwota zaczynająca się od 30 tys zł

Wysoki standard o powierzchni ok 15 m2, w domu lub dużym mieszkaniu Wykonując szafki jako zabudowę stolarską korzystamy z blatów wysokiej jakości oraz wysuwanych mechanizmów dedykowanych takich jak kosze cargo, magic corner, kosze typu „nerka”, szuflady na cichy domyk. Wybierając AGD wykorzystamy elementy modne i wygodne w użyciu jak duża lodówka z kostkarką, czy też mocny okap podszafkowy lub wyspowy, kawiarka w zabudowie i in. Wykorzystanym rozwiązaniem będzie również wyspa kuchenna. Koszt płatności za taką kuchnię to kwota zaczynająca się od 60 tys zł 2020 r

Aby znaleźć gotowe szafki sprawdź takie sklepy jak: Castorama, Leroy merlin, Ikea

Zasada trójkąta roboczego jest wykorzystywana do prawidłowego planowania ergonomii kuchni. Dzieli ona strefy robocze w myśl trójkąta. Sprawdza się ona w większości rodzajów kuchni. W myśl zasady poszczególne strefy powinny znajdować się na szczytach trójkąta z wolnymi przestrzeniami roboczymi między nimi. Zaczynamy od lodówki, gdzie przechowywana jest żywność. Przed spożyciem potrzebujemy wyjąć ją na blat roboczy, a następnie umyć w zlewie, po umyciu potrzebujemy wolne miejsce po drugiej stronie zlewu, aby odstawić umyte produkty nie mieszając ich z brudnymi, które są dopiero wyjęte z lodówki. Następnie umyte produkty oprawiamy termicznie w piecu lub na płycie grzewczej. Po tej czynności odstawiamy je na wcześniej przygotowane talerza, gdzie będą już gotowe do podania na stół lub bar.

Jakie są najważniejsze zasady trójkąta roboczego?

  • Wydzielenie stref:
    • Przechowywania żywności
    • Mycia żywności
    • Oprawy termicznej żywności
  • Zachowanie wolnych przestrzeni między strefami, aby móc dysponować produktami
  • Zachowanie ciągu roboczego przechowanie żywności (lodówka) -> mycie żywności (zlew)-> oprawa termiczne żywności (piekarnik lub płyta grzewcza)

Warto również zastanowić się nad zastosowaniem podziału stref o różnej funkcji zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zaczynając od przechowywania zapasów (lodówka i szafki), sterfa przechowywania naczyń, strefa zmywania (zlew i zmywarka), strefa blatu roboczego oraz strefa obróbki termicznej (płyta grzewcza i piekarnik) 

W sklepach można nabyć gotowe zestawy mebli kuchennych, które są znacznie tańsze niż kuchnia wykonana przez stolarza. Kuchnia może być przez nas wykonana na trzy różne sposoby:  

  • Gotowe zestawy meblowe
  • Meble modułowe
  • Zabudowa stolarska

Gotowe zestawy meblowe można obejrzeć w sklepie, zakupić i zabrać do domu lub zamówić razem z dostawą. Te rozwiązanie to najtańszy sposób na wykonanie kuchni jednak ma on swoje wady. Zestaw taki jest uniwersalny, a co za tym idzie nie jest dopasowany do wymiarów naszej kuchni przez to przy ścianach oraz w górnej części pozostaną wolne przestrzenie. Całość niestety nie będzie prezentowała się zbyt dobrze. W parze z niską ceną podąża również niska jakość materiałów oraz mechanizmów takowej kuchni. Szybko odczujemy brak mechanizmów domykających szafki, ponieważ będą one wydawały głośny grzmot podczas zamknięcia. Zazwyczaj zestawy te są sprzedawane do samodzielnego montażu, ale często sklepy zapewniają wsparcie w tym zakresie.  Niska jakość materiałów spowoduje również szybkie zużycie się kuchni i po paru latach będzie ona wymagała wymiany, dlatego w większości przypadków jest to rozwiązanie ostateczne.

Meble modułowe

W przypadku mebli modułowych mamy dużą możliwość konfiguracji poszczególnych jej elementów, co odróżnia je od gotowych zestawów meblowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać materiały i mechanizmy o wyższej jakości. Zestaw modułowy często można dopasować do wymiarów naszej kuchni minimalizując pozostawienie wolnych przestrzeni. Co do montażu, tutaj możemy spodziewać się obu opcji, czyli samodzielny montaż lub zakup z dostawą i montażem. Zestaw modułowy jest też często znacznie tańszy niż zabudowa stolarska, dlatego warto zastanowić się nad tą alternatywą dla zabudowy stolarskiej. Zestawy modułowe możemy znaleźć w między innymi w sklepie IKEA. Dostępne są również narzędzia online do zaplanowania takiej kuchni

Zabudowa stolarska

Pomimo iż jest najdroższa to jest również najczęściej wybieraną opcją. Dlaczego?

Ponieważ kuchnia wykonana przez stolarza jest idealnie spasowana pod miejsce, które jest dla niej przeznaczone. Stolarz jest również w stanie przygotować kuchnie w sposób indywidualny zależnie od potrzeb klienta i przygotowanego projektu.

Remont i wyposażenie kuchni to drogie przedsięwzięcie o wysokiej pracochłonności. Wykonywany jest zazwyczaj nie częściej niż raz na 20 – 30 lat. W tej perspektywie nawet wysoki koszt wykonania nabiera mniejszego znaczenia. Aby uzyskać idealny efekt konieczne jest wykonanie projektu kuchni.

Jeśli planujesz remont mieszkania przeznaczonego dla Ciebie do mieszkania, najlepiej jest skorzystać ze wsparcie projektanta i stolarza przy remoncie kuchni.

Inspiracje do projektu kuchni

Sprawdź te serwisy, po kliknięciu w logo zostaniesz przeniesiony do projektów kuchni: 

Cennik za projektowanie kuchni online

Cena za projekt dostępna jest po przejściu 
na stronę cennik za pomieszczenie

Wyceń projekt

Masz do wyceny więcej niż jedno pomieszczenie?
Wyślij do nas zapytanie, a prześlemy Ci ofertę

Podoba Ci się ta strona?

Wyślij ją jako wiadomość do bliskiej Ci osoby lub podziel się szerzej Twoją inspiracją:

Facebook
Email
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Telegram
Potrzebujesz projekt innego pomieszczenia?

Sprawdź te linki, a zostaniesz przeniesiony do strony z informacją cenową, przykładowymi projektami i poradnikiem projektowania:

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.