Projektowanie Salonu - spis treści

Projektowanie salonu

Salon jest wyjątkowym miejscem, w którym domownicy wspólnie spędzają czas, oglądają telewizję, jedzą posiłki czy po prostu relaksują się w domowej przestrzeni. W salonie również przyjmujemy gości, dlatego warto zadbać o to, aby było w nim odpowiednio dużo miejsca nie tylko dla domowników, ale również dla co najmniej kilku gości.

Projekt salonu powinien być tak skonstruowany, aby w razie potrzeby można było go bez problemu powiększyć. Zakłada się, że optymalny salon powinien mieć co najmniej 25 metrów kwadratowych. W rzeczywistości jednak zdarzają się też salony nieco mniejsze. Trzeba też pamiętać, aby wielkość pomieszczenia była dostosowana do wielkości innych pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu. Projektowanie Salonu 

2. Projekty salonu
(Pełne Realizacje)

Projekty zamieszczone poniżej zawierają więcej wizualizacji,
dokładny opis oraz listę produktów użytych w projekcie.

3. Projektowanie Salonu
(Poradnik)

Salon najczęściej jest największym pomieszczeniem w mieszkaniu. Jest to również wnętrze, które pełni funkcje reprezentacyjne.
Powinno więc być tak urządzone, aby spełniać potrzeby zarówno domowników, jak i ich gości. 

Projektowanie Salonu 1

Zastanów się jak spędzasz czas w salonie?

Salon jest wyjątkowym miejscem, w którym domownicy wspólnie spędzają czas, oglądają telewizję, jedzą posiłki czy po prostu relaksują się w domowej przestrzeni. W salonie również przyjmujemy gości, dlatego warto zadbać o to, aby było w nim odpowiednio dużo miejsca nie tylko dla domowników, ale również dla co najmniej kilku gości.

Projekt salonu powinien być tak skonstruowany, aby w razie potrzeby można było go bez problemu powiększyć. Zakłada się, że optymalny salon powinien mieć co najmniej 25 metrów kwadratowych. W rzeczywistości jednak zdarzają się też salony nieco mniejsze. Trzeba też pamiętać, aby wielkość pomieszczenia była dostosowana do wielkości innych pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu. Projektowanie Salonu Online

Oświetlenie

Salon powinien być przestronny i mieć dużo naturalnego światła. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być położenie salonu z oknami na stronę południową, a idealnym wręcz zastosowanie dużych okien z trzech stron. Dekoratorzy radzą, aby w oświetleniu wnętrza skutecznie wykorzystać zarówno światło naturalne, jak i sztuczne.

Jeśli chodzi o zastosowanie światła sztucznego: 

 • jasne, mocne światło powiększa przestrzeń
 • światło przytłumione stwarza klimat ciepła i kameralności, ale w efekcie zmniejsza wizualnie pomieszczenie. 

W salonie stosując odpowiednio do aranżacji podwieszane sufity i wykorzystując oświetlenie ledowe możemy optycznie powiększyć przestrzeń. Projektowanie salonu online

Oświetlenie górne

Najczęściej spotykane w salonach, stanowi zazwyczaj najmocniejszy punkt oświetlenia pomieszczenia. Dobrze jest zadbać o to aby uzupełnić oświetlenie górne o oświetlenie dodatkowe w miejscach gdzie jest to szczególnie potrzebne.

Projekt Salonu Online
Projektowanie Salonu 2

Lampy stojące

Lampy stojące najczęściej łączą w sobie funkcje użytkowe z wysoką estetyką. Lampa stojąca nie daje tak dużo światła, jak lampy wiszące, może natomiast w dobry sposób budować klimat wnętrza. Wybierając lampy stojące warto zadbać o to, by były efektowne, dekoracyjne, a jednocześnie idealnie wkomponowane w pozostałe elementy wystroju wnętrza.

Oświetlenie punktowe

Najlepiej sprawdzają się tu oświetlenie w podwieszanym suficie. Dzięki oświetleniu punktowemu możemy optycznie kształtować przestrzeń, a jednocześnie uwypuklać jej największe zalety. Oświetlenie punktowe można zastosować w witrynach szafek, pod półkami, szczególnie szklanymi czy obrazami lub plakatami na ścianach. Dzięki temu zwrócimy uwagę na najciekawsze elementy wystroju wnętrza.

Projektowanie Wnętrz. Podwieszany sufit
Projektowanie Salonu 3

Oświetlenie dekoracyjne

W tym celu najczęściej stosuje się oświetlenie led w podwieszanym suficie. W nowoczesnych wnętrzach wykorzystywane są również pionowe podświetlenia led zwłaszcza we wnęce na telewizor. Ciekawą formą oświetlenia dekoracyjnego, czy też dopełniającego oświetlenie pomieszczenia mogą stanowić kinkiety boczne. 

Lampy nad stołem

Duża lampa wisząca lub kilka mniejszych to najlepsze rozwiązanie, aby oświetlić cały stół w jadalni. Lampy nie powinny wisieć zbyt nisko nad stołem, a ich światło powinno być tak dopasowane, by dokładnie oświetlało każdy fragment stołu, a jednocześnie nie oślepiało osób znajdujących się przy nim.

Projekt salonu - Projekt Salonu Online

Zintegrowanie przestrzeni

Przestrzeń salonu powiększymy stosując połączenie z kuchnią, czy jadalnią oraz otwarcie na przestrzeń przechodnią tj. schody czy część korytarza, wszystko zależy od układu mieszkania i trików, jakie możemy tam zastosować. Projektowanie salonu 

Salon z aneksem kuchennym

Obecnie bardzo chętnie łączy się salon z aneksem kuchennym. Ważne jest, aby w takim przypadku odpowiednio zaprojektować przestrzeń wydzielając strefę kuchenną np. przy pomocy wyspy lub baru od strefy dziennej. Warto również pamiętać, że połączenie salonu z kuchnią ma swoje zalety i wady. 

Zaletą takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie przestrzeni oraz umożliwienie kontaktu osobom przebywającym w kuchni z domownikami w salonie. Decydując się na połączenie salonu z kuchnią warto zadbać, aby były one utrzymane w podobnym wystroju – jeśli salon jest utrzymany w stylu klasycznym, podobnie powinna wglądać kuchnia. Natomiast minimalistyczny, chłodny czy nieco designerski wygląd salonu wymaga urządzenia kuchni w podobnej, chłodnej i surowej stylistyce. Połączenie stylów we wnętrzach, które są na siebie otwarte, nie jest najlepszym pomysłem.

Wadę stanowi rozchodzenie się zapachów po salonie, a także pozostałych pomieszczeniach. Pamiętaj zatem, aby przy aneksie kuchennym zastosować mocną wentylacje. 
Projektowanie Salonu Online

Projektowanie Wnętrz Online Salon z Aneksem Kuchennym

Odpowiednia aranżacja wnętrza

Sposób aranżacji wnętrza, dobór dodatków i innych elementów wystroju w dużym stopniu może optycznie kształtować pomieszczenie, powiększać je czy budować odpowiedni klimat. Projektowanie salonu

Projektowanie Salonu 4

Zastosowanie jasnych barw w pomieszczeniu

Jasne farby, lekkie materiały, delikatne dodatki optyczne powiększają przestrzeń salonu.

Ilość mebli, dekoracji, bibelotów i innych przedmiotów w salonie

Jeśli chcemy powiększyć przestrzeń użyjmy jasnych, prostych i lekkich mebli stosując zasadę minimalizmu.

Projektowanie Salonu 5
Projektowanie Salonu 6

Fototapety

Duże, przestronne ściany w salonie aż się proszą o zastosowanie odpowiednio efektownej dekoracji. Fototapeta powinna znaleźć się wyłącznie na jednej ścianie, najlepiej tej, na której nie znajdują się żadne ciężkie, przytłaczające meble. Fototapeta z pewnością nada wnętrzu głębi i trójwymiarowości, a jednocześnie będzie niezwykłą ozdobą wnętrza. Im bardziej ozdobna i niezwykła fototapeta, tym bardziej warto zadbać, by aranżacja pozostałych ścian była dla niej jedynie tłem.

Meble do salonu

Meble do salonu należy wybierać subiektywnie, w zależności od tego, jakie są upodobania domowników oraz sposób spędzania wolnego czasu. Jeśli domownicy w salonie przede wszystkim oglądają telewizję, konieczny jest przede wszystkim duży i wygodny zestaw wypoczynkowy. Jeśli natomiast domownicy spędzają sporo czasu przy stole, w salonie powinien również stanąć efektowny stolik. Powinien łączyć w sobie komfort użytkowania z estetyką. Projektowanie salonu 

Salon meble wzdłuż ściany

Nie stawiaj mebli na ścianach

W wielu domach można zaobserwować nieco przestarzały trend stawiania mebli wzdłuż ścian. W ten sposób praktycznie całkowicie wykorzystujemy ściany, natomiast na środku pozostaje wolna, nie do końca wykorzystana przestrzeń. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zlokalizowanie zestawu wypoczynkowego na środku, dzięki czemu z tyłu na ścianie pozostanie wolna przestrzeń do wykorzystania na regały, półki czy szafy. W ten sposób w jednym pomieszczeniu uzyskamy kilka funkcjonalnych stref, a jednocześnie zadbamy o to, by duża przestrzeń była właściwie zagospodarowana.
Projektowanie Salonu Online

Miejsce do przechowywania

W salonie warto zaplanować nie tylko meble, które będą służyły do wypoczynku czy spędzania wolnego czasu, ale również takie, które będą strefą przechowywania. W niewielkich mieszkaniach salon musi bowiem łączyć w sobie wiele funkcji. Projektowanie salonu 

Do salonu warto wybrać takie meble, które pozwolą ukryć sporo przedmiotów we wnętrzu, a jednocześnie wyeksponują elementy dekoracyjne. Jakie mamy możliwości?

Półki i szafki na ścianach

Idealnie sprawdzają się w tych miejscach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na postawienie większych mebli. Półki mogą pełnić funkcje dekoracyjne, ale również doskonale sprawdzą się jako miejsca do przechowywania książek czy innych bibelotów. Jeśli wybierzemy wersje zamykane, przestrzeń będzie dodatkowo bardziej uporządkowana, gdyż zawartość półek ukryjemy za drzwiczkami.

Projektowanie Salonu 7
Salon regał z książkami

Regały i witryny

Mają funkcję nie tylko przechowalniczą, ale również ekspozycyjną. To właśnie na nich umieszczamy te przedmioty czy elementy, które chcemy wyeksponować i podkreślić za pomocą odpowiedniego ustawienia. Regały doskonale sprawdzą się do przechowywania książek. Jeśli umieścimy kilka regałów na jednej ścianie i zapełnimy je książkami, możemy w ten sposób otrzymać efektowną biblioteczkę.

Dwa w jednym

Takie meble doskonale sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, w których trzeba oszczędzać przestrzeń. Mogą to być na przykład kanapy z półkami, pufy z miejscami do przechowywania czy stoliki kawowe z półkami czy schowkami. Dzięki temu jeden mebel może pełnić zarówno funkcje dekoracyjne i reprezentacyjne, jak i użytkowe.

Projektowanie Salonu 8

Jak projektować Salon?

Jeśli zadbamy o wszystkie elementy wyposażenia i urządzenia salonu, uzyskamy doskonale zaaranżowaną przestrzeń, która będzie pełnić funkcje reprezentacyjne, a jednocześnie będzie miejscem, w którym domownicy będą przyjemnie spędzać czas. Przy projektowaniu salonu warto zadbać o to, by wszystkie elementy wystroju idealnie się ze sobą komponowały oraz były właściwie rozmieszczone. Trzeba bowiem pamiętać, by w salonie można było swobodnie się poruszać, a jednocześnie, by było to miejsce eleganckie i w dobrym stylu. Zawsze warto unikać nadmiaru i przesytu, który może powodować wrażenie przeładowania wnętrza, optycznie zmniejszać pomieszczenie lub zaburzać jego proporcje. W wystroju wnętrz takich jak salon, warto trzymać się zasady – mniej znaczy więcej. Projektowanie salonu 

4. Inspiracje do projektu salonu

Sprawdź te serwisy, po kliknięciu w logo zostaniesz przeniesiony do projektów salonów: 

5. Cennik za projekt salonu

Dodatkowe informacje

 Od 30 do 44 m2 stawka: x1,5. Powyżej 45 m2 stawka: x2.  Salonu z kuchnią od 12 m2 do 30 m2 liczymy stawkę za pomieszczenie x1,5. W przypadku salonu z kuchnią powyżej 31 m2 stawka: x2

W cenie są 3 tury wizualizacji w cenie (1 propozycja + 2 tury modyfikacji).  Dodatkowe modyfikacje są płatne +200 zł za jedną turę zmian na pomieszczenie. 

Koncepcja 2d
 • Rzut wnętrza 2d + modyfikacje
 • Konsultacja (tel, mail)

Cena za pomieszczenie: 249 zł

Standard
 • Koncepcja 2d
 • Wizualizacje 3d + 2 modyfikacje
 • Lista produktów

Cena za pomieszczenie: 799 zł

Max
 • Standard
 • Projekty techniczne
 • Kosztorys

Cena za pomieszczenie: 1 299 zł

6. Wyceń projekt salonu

Co zyskujesz?
 • Indywidualną wycenę projektu
 • Szybka konsultacja materiałów
 • Poradnik "10 błędów przy projektowaniu wnętrz"
 • Gwarancja satysfakcji
email
Wyślij zapytanie

Podoba Ci się ta strona?

Podziel się nią z najbliższymi jako inspiracją do Twojego projektu salonu

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp

Potrzebujesz projekt innego pomieszczenia?

Sprawdź te linki, a zostaniesz przeniesiony do strony z informacją cenową, przykładowymi projektami i poradnikiem projektowania:

error:
Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: Projektowanie Ewa Sitkowska, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 5432078388 tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.

100% BEZPŁATNY PORADNIK DO POBRANIA
UNIKNIJ 10 BŁĘDÓW PRZY PROJEKTOWANIU WNĘTRZ ONLINE!
(KAŻDY Z TYCH BŁĘDÓW MOŻE CIĘ SPORO KOSZTOWAĆ!)

Pobierając poradnik zapisujesz się do newslettera