Program do projektowania wnętrz

Jak zaprojektować wnętrze online?
(spis treści)

 1. Co jest przedmiotem projektowania?
 2. Programy do projektowania wnętrz (bez pobierania | darmowe | j. polski)
 3. Programy do projektowania (dla profesjonalisty)

1. Co jest przedmiotem projektowania?

W pierwszej kolejności zastanów się co będziesz planował? Czy będzie to zabudowa kuchenna, szafa, pojedyncze pomieszczenie takie jak salon z kuchnią lub łazienka, czy też całe mieszkanie lub dom z ogrodem? W zależności od tego co chcesz zaprojektować w Internecie znajdziesz dedykowane narzędzia do projektowania zarówno mebli, dedykowanych pomieszczeń, jak i całego mieszkania lub domu.

1. Bezpłatne Programy do projektowania wnętrz
(bez pobierania | darmowe | j. polski)

Kazaplan

(Program do projektowania wnętrz)

Opis wersja krótka: (dla tych co nie lubią informacji opisowej)

 • Kazaplan jest w języku polskim
 • Bezpłatny program bez pobierania obsługiwany w przeglądarce (np. chrome, safari, itd.)
 • Możliwość zaplanowania wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, domu, a także podwórka
 • Możesz zapisać projekt po rejestracji
 • Planowanie składa się z dobrze skomponowanych 3 modułów: rysuj (ściany), urządzaj (mebluj), dekoruj (nadawaj kolory i faktury elementom wystroju)
 • Brak opcji ekstra płatnych (wszystkie opcje bezpłatne)
 • Program nie tylko do projektowania łazienek, czy poszczególnych pomieszczeń, ale także do projektowania mieszkań
Kazaplan-rysuj-sciany

Program do projektowania wnętrz

Zasada działania:

Planner kazaplan sprytnie podzielony jest na 3 części do projektowania wnętrz online, czyli rysowanie ścian, urządzanie mebli oraz dekorowanie. Prace z programem zaczynamy od wyboru pustego planu, zdefiniowanego pomieszczenia lub importu planu jako pliku graficznego, aby łatwiej było obrysować go później w programie. Poniżej opisuje poszczególne moduły:

 • rysowanie ścian – w tym module tworzymy bryły naszego pomieszczenia. W łatwy sposób po wybraniu rysowania ściany przeciągamy długości kolejnych ścian, a program informuje nas na bieżąco jakie są ich wymiary. Po zamknięciu pomieszczenia możemy również kliknąć na zdefiniowanej ścianie i podać ręcznie jej pozostałe parametry takie jak grubość czy wysokość. W tym module możemy zdefiniować również powierzchnie zewnętrzne, czyli np. obrys działki lub tarasu, a także dodać drzwi, okna, schody, dach czy basen. Kiedy już zdefiniujemy nasze pomieszczenia i dodamy wejścia i wyjścia oraz okna przechodzimy do kolejnego modułu.
 • Urządzaj – w tym module możemy w pełni umeblować nasze przyszłe mieszkanie lub dom. Na liście znajdują się wszystkie elementy wyposażenia zaczynając od wyposażenia kuchni, przechodząc przez łazienkę, garderobę, elementy wyposażenia salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, a kończąc na oświetleniu, roślinach i ogrzewaniu kominkowym. W gestii wyboru modeli wykończenia wnętrza nie znajdziemy tu przeglądu całego rynku i wszystkich produktów, a tylko najbardziej podstawowe możliwości umeblowania i dobrania wymiarów. Dzięki temu modułowi możemy jednak funkcjonalnie urządzić nasze wnętrze i sprawdzić jakie meble zmieszczą nam się w mieszkaniu, a z jakich będziemy musieli zrezygnować.
 • Dekoruj – kiedy już zbudujemy cały plan mieszkania lub domu oraz dodamy wszystkie meble przechodzimy do opcji dekoruj. Jak sama nazwa opisuje możemy tu nadać zarówno naszym ścianom jak i meblom wybraną kolorystykę lub fakturę. Dzięki temu możemy przyjrzeć się wizualizacji wnętrz. Oprócz kolorów do wyboru mamy cały przekrój materiałów takich jak powierzchnie betonowe, wybór rodzaju drewna, kamienia, płytek ceramicznych, skóry, metali, czy piasku, żwirku lub trawy dla powierzchni zewnętrznych takich jak ogródek.
Kazaplan-opis

Program do projektowania wnętrz

Pierwszym, a zarazem najbardziej uniwersalnym darmowym programem do projektowania wnętrza jest kazaplan. Rozpoczęcie pracy w tym planerze nie wymaga nawet założenia konta, dlatego można szybko wypróbować jego możliwości. Jeśli jednak chciałbyś powrócić do swojej pracy i dalej ją kontynuować założenie konta będzie już niezbędne. Program jest całkowicie bezpłatny, czyli nie ma w nim dodatkowych funkcjonalności premium, które trzeba wykupić. W programie tym możemy zaprojektować całe mieszkanie lub dom, nie znajdziemy tu jednak możliwości projektowania mebli. Możemy je wybrać z gotowych predefiniowanych modułów. Program jest zbudowany w środowisku 3d, dlatego obiekty są przez nas obserwowane w 3 wymiarach z dowolną możliwością modyfikacji tego widoku. Praca z tym narzędziem jest intuicyjna nawet bez przechodzenia przez internetowe tutoriale.

Kazaplan-program-projektowanie-online-v2

Program do projektowania wnętrz

Opinia na temat programu:

Program kazaplan zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie i jeśli miałbym polecić narzędzie dedykowane dla osoby bez doświadczenia to byłby to właśnie ten program. Dzięki niemu bez długiego szkolenia możemy w jeden wieczór zbudować model pojedynczego pomieszczenia, a w weekend całego mieszkania lub domu. Program jest uproszczony do najbardziej niezbędnych możliwości edycji, dzięki czemu jego obsługa jest łatwa, natomiast ma to też swoją ciemną stronę. Nie wszystko jest możliwe do wykonania w programie, a czym bardziej wejdziemy w szczegóły i czym bliżej jesteśmy końcówki wykonania naszego projektu tym więcej ograniczeń dostrzegamy. W programie nie znalazłem na przykład możliwości dodania wybranej przeze mnie tapety oraz dodania wybranego elementu dekoracji na części powierzchni ściany lub mebla. Mocno ogranicza to możliwości aranżacji wnętrza. Nie możemy mieć jednak wszystkiego w podstawowym darmowym edytorze wnętrz. Patrząc na efekt finalny projektu możemy dobrze zaplanować funkcjonalność, natomiast nie zaprezentuje on estetyki przyszłego wnętrza. Pomimo tych wad, pozostaje przy pierwotnym stwierdzeniu, że jest to jeden z najlepszych darmowych planerów do samodzielnego projektowania wnętrza.

Opinia w punktach: (wersja krótka)

 • Szybki start pracy z programem (nie trzeba nawet się rejestrować)
 • Łatwy w obsłudze, dobrze zbudowane moduły edycji wnętrza
 • Dobry do zaplanowania funkcjonalności wnętrz
 • Ograniczone możliwości w zakresie dekoracji i estetyki wnętrza
 • Efekt finalny nie przedstawi finalnej estetyki pomieszczeń
 • Nasza rekomendacja jako najlepszy program dla osoby bez doświadczenia

Link do programu: https://pl.kazaplan.com/

IKEA home Planner pomieszczeń oraz mebli

Kazaplan-darmowy-program-projektowanie-online-v3

W chwili pisania tego artykułu na stronie Planowanie z IKEA znajdziemy dedykowane plannery do aranżacji wnętrz konkretnych pomieszczeń oraz mebli podzielone na kategorie:

 • Sypialnia (szafy i komody)
 • Pokój dzienny (meble, półki, sofy)
 • Pokój dziecięcy (szafy dla dzieci)
 • Kuchnia i AGD (planer kuchni, kalkulator blatów)
 • Jadalnia (konfigurator krzeseł i stołów)
 • Domowe biuro (konfigurator krzeseł, biurek oraz mebli)
 • Łazienki (planowanie mebli do łazienki)
 • Pomieszczenie gospodarcze (planer regałów, szaf i komody)
 

Jak widać powyżej Ikea kładzie duży nacisk na możliwość dostosowania aranżacji wnętrz mebli do indywidualnych potrzeb. Dzięki kalkulatorom możemy nie tylko dopasować nasze meble, ale także poznać ich cenę oraz sprawdzić ich dostępność w sklepie lub zamówić je z dostawą do domu. Większość kalkulatorów jest nowoczesna, a praca na nich jest intuicyjna. Zdarzają się jednak planery przygotowane jakiś czas temu w starej technologii, które zaraz po otwarciu najchętniej zamkniemy.

Zastosowanie dedykowanych kalkulatorów dla każdej kategorii mebli powoduje, że szybko, łatwo i intuicyjnie poznamy konfiguracje, cenę oraz możliwości adaptacji mebli do naszych potrzeb. Plannery IKEA umożliwiają zaspokojenie konkretnej potrzeby nie nadają się jednak do planowania całego mieszkania lub nawet dedykowanych pomieszczeń. Używanie konfiguratorów Ikea zalecamy po zorganizowaniu już całego planu mieszkania lub domu.

Ikea-projektowanie-szafy

Opis w skrócie:

 • Ikea posiada świetne narzędzia do planowania indywidualnych mebli (szaf, komody, półek czy mebli kuchennych)
 • Dzięki możliwości dopasowania mebli możemy uniknąć zamówienia niektórych mebli u stolarza
 • Po zaplanowaniu mebli poznasz cenę, listę zakupową oraz możesz złożyć zamówienie do domu
 • Na dzień pisania artykułu nie są to narzędzia umożliwiające zaplanowanie mieszkania lub dedykowanych pomieszczeń jak cała kuchnia lub łazienka
 • Polecane przez nas na etapie po zaprojektowaniu mieszkania w celu wycen

Adres strony do wszystkich plannerów: https://www.ikea.com/ms/pl_PL/rooms_ideas/splashplanners.html

Ikea-planner

Leroy Merlin – Planner Kuchni

Leroy-Merlin-Planner-Kuchni

Na stronie Leroy Merlin możemy znaleźć jeden dedykowany planner do zbudowania kuchni. Po naszych testach możemy spokojnie przyznać, że z jego pomocą można zaplanować cały projekt kuchni. Zaczynając od wymiarów ścian, poprzez dodanie okien i drzwi, aż do umeblowania, dodania oświetlenia, sprzętu agd i płytek. Podczas planowania kuchni korzystamy oczywiście z elementów wyposażenia dostępnego w Leroy Merlin. Zaprojektowanie całej kuchni można przeprowadzić w czasie liczonym bardziej w minutach niż godzinach. Świetną funkcjonalnością jest możliwość poznania listy zakupów oraz kosztorysu wykorzystanych elementów. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają ograniczony budżet na remont. Chociaż od strony estetyki stworzony projekt wygląda dobrze to daleko mu do fotorealistycznych wizualizacji, które możemy otrzymać od projektanta wnętrz. Sam planer oceniam bardzo dobrze i nawet jeśli nie zdecydujesz się na ofertę Leroy Merlin to warto jest z niego skorzystać, aby zaplanować projekt swojej kuchni i poznać jej orientacyjne koszty.

W skrócie:

 • Dobrze zaprojektowany i nowoczesny planner kuchni
 • Możliwość poznania kosztów realizacji
 • Całkowicie bezpłatny
 • Szybki w obsłudze

Link do programu: https://www.leroymerlin.pl/planer-3d.html 

2. Programy do projektowania
(dla profesjonalisty)

Autocad

Jeden z najbardziej znanych programów w branży projektowania wnętrz, a także architektury. Na jego naukę trzeba poświęcić dużo czasu. Najczęściej projektanci poznają ten program w trakcie studiów kierunkowych. Z uwagi na wysokie koszty licencji oraz złożoność programu nie jest on wykorzystywany amatorsko lub hobbistycznie tylko tworzenia profesjonalnych projektów. Program autocad wykorzystywany jest nie tylko do projektowania wnętrz oraz budynków, ale także w geodezji, czy też tworzeniu projektów nowych produktów. Jeśli kupiłeś mieszkanie od dewelopera, to zapewne posiada on pliki źródłowe z wymiarami wnętrza .skp, jeśli udostępnisz je dla biura projektowego, architekt wnętrz nie będzie musiał tworzyć projektu od nowa tylko skorzysta z plików źródłowych. 

W skrócie:

 • Wysokie koszty licencji
 • Długi czas edukacji
 • Wykorzystywany przez architekta wnętrz oraz innych profesjonalistów
 • Profesjonalny i precyzyjny program
Autocad

Sketchup

Podstawowa wersja sketchupa, czyli make jest w pełni funkcjonalna i całkowicie bezpłatna, dlatego też sketchup zyskał na popularności. Sketchup możesz pobrać bezpośrednio ze strony producenta: https://www.sketchup.com/

Pomimo iż Sketchup w kategorii profesjonalnych programów należy do jednego z najłatwiejszych do nauki to, aby przygotować swój pierwszy projekt będziesz musiał poświęcić na jego naukę wiele godzin. Projektowanie odbywa się w środowisku 3d gdzie na bazie brył możemy stworzyć dowolne obiekty od mebli, poprzez pomieszczenia, aż do projektu osiedla, czy miasta. Na poziomie Sketchupa możemy dodać również kolorystykę lub tekstury, jednak, aby osiągnąć piękny efekt fotorealistycznego wnętrza konieczne będzie jeszcze dodatkowe oprogramowanie do renderowania. W przypadku profesjonalnego wykorzystania tego narzędzia konieczne będzie zakupienie licencji na wersje pro oraz silnika renderującego, dzięki któremu przygotujemy wnętrza jak z katalogu wnętrz.

W skrócie:

 • Bezpłatna wersja make do zastosowań hobbystycznych
 • Do wykorzystania przede wszystkim dla profesjonalistów, jednak dostępny dla każdego
 • Duże możliwości w zakresie projektowania
 • Wysokie koszty licencji przy wykorzystaniu do zastosowań profesjonalnych
Sketchup

Projekty z ostatnich dni

Zobacz nasze ostatnio zrealizowane projekty

Jeśli chcesz zobaczyć więcej pełnych realizacji kliknij w przycisk poniżej 

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.