Styl
Klasyczny

STYL KLASYCZNY

Styl klasyczny odnosi się do minionych historycznych stylów wnętrzarskich. Styl to synonim ładu, porządku oraz elegancji. Wprowadza on sprawdzone rozwiązania oraz gwarantuje przytulność. Przyjrzyjmy się bliżej, co warunkuje niepowtarzalny charakter wnętrza.

Styl Klasyczny 1

Spis Treści

HISTORIA STYLU
KLASYCZNEGO

Styl narodził się we Francji już w XVIII wieku! Inspiracją była sztuka starożytnego Rzymu oraz Grecji. Był przeciwstawieństwem dla baroku. Największą popularnością styl cieszył się do lat 30. XX wieku. Pojawiał się nie tylko na dworach, czy pałacach, ale także domach na wsi.

Styl Klasyczny 2
Styl Klasyczny 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU KLASYCZNEGO

Symetria i równowaga

Możemy znaleźć w nim klasyczne wręcz pałacowe elementy wyposażenia wnętrza. Cechuje go uniwersalność rozwiązań. Wnętrza są jednocześnie eleganckie i przyjazne.

 

Brak kontrastów kolorystycznych

Tworząc aranżację w stylu klasycznym należy pamiętać, by unikać zestawień intensywnych kolorów. Paleta barw jest stonowana, są to zazwyczaj ciepłe kolory.

 

Ponadczasowość

Klasyczne elementy wyposażenia nawiązują do minionych epok, nie odnoszą się one jednak do tylko jednej. Starannie dobrane materiały oraz wzory są ponadczasowe.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU KLASYCZNYM

Beż

Kolor beżowy zdecydowanie króluje w klasycznych aranżacjach. Uniwersalna barwa świetnie łączy się z większością innych barw. Obecna jest zarówno na ścianach, jak i meblach. Ponadto beż doskonale pasuje do klasycznych wnętrz, ponieważ jest to kolor bezpieczny i przetrwa wszystkie przemijające trendy wnętrzarskie.

Szarość

Szary wygląda efektownie, jednak trzeba go umiejętnie zastosować. Jeśli stawiamy na szare ściany w klasycznej aranżacji należy dobrać do nich ciepłe barwy, które dodadzą przytulności. W takim zestawieniu dobrze sprawdzą się: jasny beż, kość słoniowa, kolor morelowy.

Biel

W przypadku aranżacji w stylu klasycznym kolorem przewodnim często jest biel. Kolor jest uniwersalny oraz elegancki. Bywa, że wykorzystywany jest do stworzenia wręcz całej aranżacji wnętrza.

Akcenty kolorystyczne

Niekiedy spotyka się aranżacje w odcieniach zieleni, chodzi tu o jasną zieleń oraz kolor oliwkowy. Kolorami akcentującymi są również złoto oraz srebro. Akcenty kolorystyczne zazwyczaj pojawiają się w dodatkach.

Styl Klasyczny 4
Styl Klasyczny 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU KLASYCZNYM

W domu odwołującym się do rozwiązań klasycznych króluje duża ilość dekoracyjnych tkanin. Należy unikać tworzyw sztucznych, warto postawić na naturalne szlachetne materiały, są to m.in. drewno, kamień, skóra, len, bawełna.

OŚWIETLENIE W
STYLU KLASYCZNYM

Efektowne lampy

Dla stylu klasycznego charakterystyczne są oryginalne, mosiężne żyrandole, często wykonane z kryształu. Znajdują się one zazwyczaj nad stołem w jadalni, bądź w centralnym punkcie w salonie. Niepowtarzalnego klimatu wnętrzu nadają ozdobne lampy stojące o wyszukanym kształcie. W klasycznym wnętrzu doskonale prezentują się kinkiety z żarówką w formie świeczki lub płomienia.

Styl Klasyczny 6
Styl Klasyczny 7

DEKORACJE ŚCIAN W
STYLU KLASYCZNYM

Charakterystycznym elementem stylu klasycznego są drzwi oraz okna z wyraźnymi obramowaniami. W klasycznych wnętrzach często spotykamy gzymsy i kolumny. Typowa dla stylu klasycznego jest obecność tapet. Niegdyś ściany strojono trofeami myśliwskimi i ozdobnymi tkaninami.

DODATKI W STYLU
KLASYCZNYM

Często występującym elementem w stylu klasycznym są łuki, kolumny, a także sztukateria. Sztukateria doskonale wpisuje się w oryginalny wygląd klasycznego wnętrza, jest to nic innego jak bogato zdobione dekory. Wytłoczenia inspirowane antycznym stylem pojawiają się w postaci: listw, rozet i kopuł. Sztukateria wpływa na optyczny odbiór rozmiaru pomieszczenia. Dzięki niej zyskujemy wyjątkową głębię.

W ogromnej mierze o ostatecznym charakterze całej klasycznej aranżacji decydują dodatki takie jak kryształowe misy, karafki, a także świeczniki ze stali lub mosiądzu. Wybiera się tu także wysokiej jakości perskie dywany.

W klasycznych wnętrza często możemy spotkać kominek, bywa obudowany kaflami. Kominek znajduje się zazwyczaj w centralnej części wnętrza. Charakterystycznym dekoracyjnym elementem stylu są także ciężkie, ozdobne zasłony i upinane firany.

Styl Klasyczny 8
Styl Klasyczny 9

MEBLE W STYLU KLASYCZNYM

Meble wykonane są naturalnych materiałów, zazwyczaj posiadają proste formy. Elementami ozdobnymi są złote uchwyty, bądź lekkie zdobienia. W klasycznym wnętrzu dobrze sprawdzą się meble stylizowane na antyki, takie jak: luksusowe fotele, krzesła oraz stół. Wyjątkowy styl wnętrz podkreślają meble o miękkich liniach. Dobrego smaku dodają także kredensy i witryny. W salonie znakomicie sprawdzi się tradycyjna domowa biblioteczka.

ZALETY I WADY STYLU
KLASYCZNEGO

Zalety stylu klasycznego:

  • Ponadczasowy wygląd.
  • Styl można łączyć z industrialnymi, skandynawskimi oraz nowoczesnymi rozwiązaniami.

Wady stylu klasycznego:

  • Wysoka cena elementów wyposażenia.
  • Dobrze sprawdza się w dużych domach.
Styl Klasyczny 10
Styl Klasyczny 11

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYL KLASYCZNY

Należy pamiętać, że wybierając styl klasyczny we wnętrzu trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. W klasycznej aranżacji spotykamy się z dodatkami z wysokiej półki. Elementy wyposażenia wykonane są z wysokiej jakości materiałów.

Możliwość wykonania w budżecie:

DLA KOGO JEST
STYL KLASYCZNY

  • We wnętrzach w stylu klasycznym dobrze odnajdą się osoby, które cenią stabilność oraz tradycję.
  • Idealnie sprawdzi się dla osób, które nie ulegają chwilowym modom w aranżacji.
  • Nadaje się dla osób z większym zasobem pieniężnym.
Styl Klasyczny 12

KUCHNIA W STYLU KLASYCZNYM

Podłoga: drewno, marmur

Oświetlenie: żyrandol, kinkiety

Meble: kredens, frezowane fronty, meble wykonane z drewna, złote akcenty w postaci uchwytów

Wyposażenie kuchenne: stylizowany sprzęt AGD

Styl Klasyczny 14
Styl Klasyczny 15

SALON W STYLU KLASYCZNYM

Podłoga: drewniana

Oświetlenie: ozdobne żyrandole, lampy podłogowe

Meble: biblioteczka, antyki

Dodatki: kominek, firany, zasłony, porcelana

SYPIALNIA W STYLU
KLASYCZNYM

Podłoga: drewno, wykładzina

Oświetlenie: ozdobne lampki nocne, żyrandol, kinkiety

Meble: ozdobna komoda, łóżko, pikowany zagłówek, eleganckie fotele

Dodatki: naturalne tkaniny, grafiki w ozdobnych ramach

Styl Klasyczny 16
Styl Klasyczny 17

ŁAZIENKA W STYLU KLASYCZNYM

Urządzenia sanitarne: wanna wolnostojąca, umywalka z postumentem

Oświetlenie: żyrandol, kinkiety

Meble: dekoracyjne uchwyty

Dodatki: lustro w ozdobnej ramie

ZAKOŃCZENIE STYL KLASYCZNY

Wnętrza klasyczne przywołują  klimat dawnych salonów, gabinetów, czy sypialni. Dobry smak stylu klasycznego nie oznacza nudy. Każdy znajdzie w nim coś w czym się zakocha i przeniesie do swojego wnętrza.

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.