Styl
Minimalistyczny

STYL MINIMALISTYCZNY

Przestrzeń, gdzie króluje ład i harmonia dobrze wpływa na poczucie relaksu oraz nie zaburza koncentracji podczas twórczej pracy. Zdanie te w ogromnym skrócie definiuje styl minimalistyczny. Ascetyczne wnętrze może niektórym wydawać się puste, lecz wiąże się z tym głębsza filozofia. Wnętrze ma posiadać komfortowe wyposażenie, bez efektu przytłoczenia. Przekonajmy się, co sprawia, że styl zachwyca wielu miłośników aranżacji wnętrz.

Styl Minimalistyczny 1

Spis Treści

HISTORIA STYLU
MINIMALISTYCZNEGO

Styl minimalistyczny wywodzi się z Japonii, skąd pochodzi filozofia Zen. Zen to nurt buddyzmu, którego podstawową praktyką jest medytacja, poznanie swojej prawdziwej natury. Filozofia oznacza „spokojny umysł” oraz „kontrolowanie procesu myślenia”. W Europie nurt zyskał popularność dopiero w XX wieku, zaś jego początki w krajach Dalekiego Wschodu sięgają V wieku! Styl minimalistyczny we wnętrzach jest mocno powiązany z filozofią Zen, ponieważ niczym nie zakłócona przestrzeń sprzyja kontemplacji.

Styl Minimalistyczny 2
Styl Minimalistyczny 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU MINIMALISTYCZNEGO

Zasada „mniej znaczy więcej”

Zasada oznacza, że elementy wyposażenia mają spełniać przede wszystkim funkcję użytkową. Podczas tworzenia aranżacji minimalistycznej należy stawiać na wysoką jakość rzeczy, nie zaś ilość.

 

Proste formy

Na poczucie harmonii i wewnętrznego spokoju wpływają także geometryczne formy przedmiotów. Ascetyczne formy dają wrażenie ładu i czystości.

 

Przestronność

Styl minimalistyczny stawia na przestronność wnętrza. Kuchnia otwarta na salon i jadalnię, gdzie wystrzegamy się bibelotów i zagracania, wypływa na niezakłócony przepływ energii.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU MINIMALISTYCZNYM

Biel i szarość

Paleta barw utrzymana jest w stonowanej kolorystyce. Dominują tu odcienie bieli oraz szarości. Unika się stosowania zbyt dużej ilości kolorów, najczęściej są to dwa nieintensywne kolory z zastosowaniem wyrazistej barwy w dodatkach.

 

Mocniejszy akcent kolorystyczny

Często możemy spotkać się z minimalistycznymi aranżacjami, gdzie monochromatyczna kolorystyka przełamana jest mocnym akcentem kolorystycznym. Zazwyczaj są to intensywne barwy, takie jak: czerwień, czerń lub pomarańcz, stosowane w dodatkach.

Styl Minimalistyczny 4
Styl Minimalistyczny 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU MINIMALISTYCZNYM

Kamień

W minimalistycznych wnętrza króluje naturalny materiał jakim jest kamień. Najczęściej wykonywane są z niego posadzki i kominki.

 

Drewno

Produkty wykonane z drewna powinny być jak najwyższej jakości. Drewno ma zastosowanie zarówno, jako materiał na podłogi, do produkcji mebli lub stanowi konstrukcję ścian.

OŚWIETLENIE W
STYLU MINIMALISTYCZNYM

We wnętrzach w stylu minimalistycznym na próżno jest szukać dużych lamp, który mogłyby spowodować dekoncentrację. Najlepiej sprawdzają się tu lampy sufitowe o prostych formach. Niezwykle istotne jest światło słoneczne, więc gdy nadchodzi zmrok oświetlenie powinno jak najbardziej przypominać światło naturalne. Ponadto lampy służą nie tylko by oświetlić wnętrze, lecz by zintensyfikować poczucie przestronności pomieszczenia.

Styl Minimalistyczny 6
Styl Minimalistyczny 7

DODATKI W STYLU
MINIMALISTYCZNYM

Ze względu na to, że w stylu minimalistycznym mamy do czynienia z dużą oszczędnością detali, każdy element musi być dokładnie przemyślany. Minimalistyczne wnętrze pozbawione jest zdobień, liczy się tu przede wszystkim funkcjonalność. Minimalizm to brak przepychu, nadmiaru ozdób, takich jak wzorzyste dywany, sztukaterie czy pikowane meble.

Eliminacja wyrazistych elementów dekoracyjnych nie oznacza jednak ich całkowitego braku. W aranżacji mogą pojawić się lekkie zasłony lub firany, a także proste poduszki. W stylu minimalistycznym popularne są produkty wykonane z bambusa, bawełny oraz papieru ryżowego.

Warto wspomnieć by nie mylić minimalizmu z pozbywaniem się kompletnie wszystkiego. Chodzi o to, by wszystko co może rozproszyć koncentrację schować poza zasięgiem wzroku, np. w szafie.

MEBLE W STYLU MINIMALISTYCZNYM

Brak ozdób we wnętrzu powoduje, że meble wysuwają się na pierwszy plan. Mogą stać się centralnym motywem aranżacji przykuwając uwagę swym kształtem lub kolorem. Meble powinny być proste, o geometrycznych kształtach. Najlepiej sprawdzą się tu meble na wymiar, ponieważ pozwalają na wykorzystanie dostępnej powierzchni z optymalnym dopasowaniem do preferencji użytkowników.

Styl Minimalistyczny 8
Styl Minimalistyczny 9

ZALETY I WADY STYLU
MINIMALISTYCZNEGO

Zalety stylu minimalistycznego:

  • Zasady stylu minimalistycznego można z powodzeniem stosować nawet na mniejszym metrażu blokowego mieszkania.
  • Elementy wyposażenia dzięki swojej wysokiej jakości są trwałe, więc posłużą na dłużej.

 

Wady stylu minimalistycznego:

  • Styl nie jest odpowiedni dla osób, które lubią impulsywne zakupy.
  • Aby wnętrze stało się funkcjonalne, domownicy muszą posiadać wysoką świadomość własnych potrzeb.

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYL MINIMALISTYCZNY

Brak nadmiaru ozdób może być złudny jeśli chodzi o cenę wyposażenia wnętrza. Wysokość budżetu może być wyższa niż byśmy się tego spodziewali. Wynika to z zakupu wysokiej jakości produktów. Powodem wyższych cen mogą być także meble zamawiane na wymiar.

Możliwość wykonania w budżecie:

Styl Minimalistyczny 10
Styl Minimalistyczny 11

DLA KOGO JEST
STYL MINIMALISTYCZNY

  • Osoby które uwielbiają porządek doskonale odnajdą się w minimalistycznej przestrzeni, ponieważ łatwo go utrzymać. We wnętrzu brak bibelotów, na których mógłby gromadzić się kurz.
  • Minimalizm to dobry wybór w przypadku osób, które pragną ukoić nerwy, osiągnąć spokój w zaciszu domowym.

GŁÓWNE MARKI, SKLEPY, PRODUCENCI STYL MINIMALISTYCZNY

Sklepy, które specjalizują się w skandynawskim wzornictwie:

Styl Minimalistyczny 12

ZAKOŃCZENIE STYL
MINIMALISTYCZNY

Wnętrze minimalistyczne to wyjątkowa przestrzeń. Oszczędność kolorów i formy kojąco wpływa na osoby narażone na stres oraz ciągły pęd życia. Prostota i elegancja minimalizmu jest gwarancją ponadczasowości. Należy pamiętać: „less is more”!

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.