Styl
Nowoczesny

STYL NOWOCZESNY

Styl nowoczesny kojarzy się z funkcjonalnością i prostotą. W dużej mierze to za ich przyczyną nieustanie zyskuje na popularności. Styl ma swoje wyraziste cechy – ma być prosto, przestrzennie i jasno. Jednak na czym dokładnie polega fenomen stylu nowoczesnego? Jak wyposażyć wnętrze by stworzyć w nim nowoczesną aranżację?

Styl Nowoczesny 1

Spis Treści

STYL NOWOCZESNY
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
(VIDEO)

HISTORIA STYLU NOWOCZESNEGO

Pochodzenie stylu nowoczesnego sięga początków XX wieku. Styl nowoczesny był przeciwstawny wówczas panującemu powszechnie przepychowi we wnętrzach. Bogate ozdoby stały się mało praktyczne, dużą rolę zaczęła odgrywać funkcjonalność wnętrz. Wtedy to narodził się styl nowoczesny, nazywany również modernistycznym.  Ze stylu nowoczesnego wywodzą się takie style jak: klasyczny modernizm oraz postmodernizm.

Styl Nowoczesny 2
Styl Nowoczesny 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU NOWOCZESNEGO

Otwarta przestrzeń

Nowoczesne wnętrza często połączone w jedną otwartą przestrzeń. Typowym zabiegiem jest tu łącznie salonu z kuchnią, przedpokoju z salonem, a nawet sypialni z łazienką.

Proste, geometryczne formy

Aranżację w nowoczesnym stylu charakteryzuje oszczędność detali. Najważniejsza jest tu prostota. Koła, kwadraty oraz wielokąty doskonale wpisują się w stylistykę wnętrza nowoczesnego.

Funkcjonalność

Cechą rozpoznawalną stylu nowoczesnego jest funkcjonalność. Elementy wyposażenia są praktyczne w użytkowaniu.

Jasna kolorystyka

Stonowana kolorystyka to gwarancja pięknej aranżacji na długie lata, ponieważ biel, szarość, czerń, czy brąz to ponadczasowe zestawiania kolorystyczne.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU NOWOCZESNYM

We wnętrzu w stylu nowoczesnym królują biel oraz szarości. Niekiedy można spotkać się z jasnymi odcieniami brązu. Kolorystyka całego wnętrza jest stonowana. Zarówno ściany, meble, jak i dodatki nie wyróżniają się mocnymi kolorami. Miedziane lub złote elementy urozmaicają oszczędny wystrój.

Styl Nowoczesny 4
Styl Nowoczesny 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU NOWOCZESNYM

Beton architektoniczny/okładziny betonowe

Beton to atrybut nowoczesnej stylistyki, nadający jej nieco surowego charakteru. Betonowa ściana we wnętrzu to idealna ozdoba. Najczęściej zalecany jest do kuchennych wnętrz, ponieważ nie jest kłopotliwy w czyszczeniu.

Naturalne materiały

W nowoczesnym wnętrzu doskonale sprawdzą się naturalne materiały takie jak marmur, czy granit. Kamienie świetnie sprawdzają się jako materiały wykończeniowe blatów w kuchni, stolików kawowych w salonie lub płytek w łazience. Naturalne kamienie są wysoce odporne na urazy oraz wysokie temperatury.

Szkło

Szkło podkreśla walory wystroju, pięknie odbija światło dodając elegancji. Szkło chętnie wykorzystywane jest w tworzeniu drzwi z pełnej szklanej tafli. Nie może zabraknąć go w łazience, tworząc wrażenie przestronności. Szklane ekrany często spotykane są w kuchni, które zabezpieczają ściany przed pochlapaniem.

OŚWIETLENIE W
STYLU NOWOCZESNYM

Mocnym akcentem stylu nowoczesnym jest odpowiednie oświetlenie. Lampy, kinkiety i żyrandole stanowią ozdobę wnętrza. Oprócz standardowych rozwiązań można zdecydować się na te bardziej awangardowe, jakimi są reflektory naścienne lub podłogowe. Obecnie modne są lampy w kształcie kuli, lampy metaliczne, na bazie koła oraz lampy marmurowe. W kuchni oraz w łazience często spotkane są taśmy ledowe, oraz lampy halogenowe.

Styl Nowoczesny 6
Styl Nowoczesny 7

DEKORACJE ŚCIAN W
STYLU NOWOCZESNYM

W nowoczesnym wnętrzu przestrzenie są otwarte, a co za tym idzie – dostępna jest ograniczona liczba ścian. Wybór dekoracji ścian musi być zatem doskonale przemyślany. Dodatków powinno być jak najmniej. Jako dekorację ścian możemy potraktować lustra, które dodają wyjątkowego charakteru nowoczesnym wnętrzom. Warto zainwestować w lustra o nietypowych designerskich kształtach, które dodatkowo rozjaśnią i powiększą optycznie wnętrze.

DODATKI W STYLU NOWOCZESNYM

Główną cechą stylu jest zasada – „mniej znaczy więcej”. Ozdoby stanowią tu praktyczne elementy wyposażenia, takie jak meble, lampy lub lustra. Wybór dodatków jest przemyślany, najważniejsze jest to, by nie spowodować wrażenia przesytu. Ogromną rolę w całej aranżacji odgrywają okna. Duża ilość światła to charakterystyczna cecha stylu, więc najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ciężkich zasłon, rolet czy firanek. Zbędne dodatki zaburzają harmonię całości aranżacji.

Styl Nowoczesny 8
Styl Nowoczesny 9

MEBLE W STYLU NOWOCZESNYM

Meble w stylu nowoczesnym są proste i funkcjonalne. Ze względu na to, że meble są zachowawcze, ważne jest by wybrać te w odcieniach bieli oraz szarości. Idealnie pasować będą tu lakierowane powierzchnie. Należy uważać, by nie przesadzić z liczbą mebli. Warto ograniczyć się tylko do tych najpotrzebniejszych, by nie przytłoczyć wnętrza.

ZALETY I WADY STYLU NOWOCZESNEGO

Zalety:

  • Można łączyć z innymi stylami
  • Gwarancja ponadczasowości
  • Wnętrza są funkcjonalne

 

Wady:

  • Niekiedy sprawia wrażenie surowego wnętrza
  • W przypadku domów/mieszkań z małymi dziećmi, ze względu na obecność jasnych kolorów łatwo ubrudzić wnętrza
  • Nie sprawdza się w przypadku osób, które lubią wielokolorowość we wnętrzach
Styl Nowoczesny 10
Styl Nowoczesny 11

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYLU NOWOCZESNEGO

Jakość materiałów i dbałość o szczegóły wskazują na wysoki budżet, jaki trzeba przeznaczyć na wykończenie wnętrza w tymże stylu. Dodatkowe koszty generują designerskie elementy wyposażenia, które zazwyczaj posiadają wysokie ceny.

Możliwość wykonania w budżecie:

DLA KOGO JEST
STYL NOWOCZESNY?

  • Osób, które nie lubią wnętrz przepełnionych dodatkami.
  • Wielbicieli prostych, funkcjonalnych aranżacji.
  • Posiadaczy domów lub mieszkań o większym metrażu.
  • Osób, zapracowanych, które wysoko cenią sobie porządek we wnętrzach.
Styl Nowoczesny 12
Styl Nowoczesny 13

GŁÓWNE MARKI, SKLEPY, PRODUCENCI STYL NOWOCZESNY

Sklepy, które specjalizują się w skandynawskim wzornictwie:

KUCHNIA W STYLU NOWOCZESNYM

Podłoga: kamień (marmur, granit)

Oświetlenie: halogeny, taśmy ledowe

Meble: kamienne kuchenne blaty

Dodatki: panele szklane

Styl Nowoczesny 14
Styl Nowoczesny 15

SALON W STYLU NOWOCZESNYM

Podłoga: kamień (granit, marmur, trawertyn)

Oświetlenie: reflektory, kinkiety

Meble: stolik kawowy często z chromowanymi nóżkami, meble jednobarwne o prostych kształtach

Dodatki: reprodukcje obrazów modernistycznych

ŁAZIENKA W STYLU NOWOCZESNYM

Podłoga: marmur, granit

Oświetlenie: halogeny, taśmy ledowe

Meble: zazwyczaj powieszana szafka pod umywalkę

Dodatki: designerskie grzejniki łazienkowe

Styl Nowoczesny 16

ZAKOŃCZENIE STYL NOWOCZESNY

Z całą pewnością styl nowoczesny jest jednym z najbardziej lubianych spośród wielu aranżacji wnętrz. Wystrój jest stonowany, stanowi przejrzystą całość. W takim wnętrzu łatwiej o wyciszenie, nic nie jest w stanie rozproszyć domowników.

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.