Styl
Shabby Chic

STYL SHABBY CHIC

Styl shabby chic (czyt. Szabi szik) to nastrojowa, wręcz romantyczna aranżacja wnętrz. Czarujące wnętrze kojarzy się z opowieścią Ania z Zielonego Wzgórza. Ze względu na to, że styl narodził się dosyć niedawno wiele osób nie wie czym dokładnie jest shabby chic. Przyjrzyjmy się charakterystycznym cechom stylu oraz co sprawia, że zyskuje coraz więcej zwolenników?

Styl Shabby Chic 1

Spis Treści

HISTORIA STYLU
SHABBY CHIC

Styl shabby chic jest stosunkowo nowym stylem, ponieważ w świecie aranżacji istnieje od około 30 lat. Autorką stylu shabby chic jest Rachel Ashwell. Projektantka urodziła się w Anglii w 1959 r. Na początku lat 80. XX wieku przeprowadziła się do Santa Monica w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1989 r. otworzyła swój pierwszy sklep. Produkty sprzedawane w sklepie w dużej mierze pochodziły z pchlich targów. Rachel Ashwell wydała wiele poradników wnętrzarskich, obecnie prowadzi swój blog, gdzie dostarcza sporą dawkę inspiracji.

Styl Shabby Chic 2
Styl Shabby Chic 3

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
STYLU SHABBY CHIC

Pozorny nieporządek

Wnętrza shabby chic sprawiają wrażenie jakby nikt o nie nie dbał. Nieporządek to tylko złudzenie, ponieważ aranżacje są dopracowane oraz przemyślane w każdym calu.

Pudrowe kolory

We wnętrzu shabby chic króluje biel oraz pudrowy róż. Mogą pojawić się także pastelowe kolory. Zastosowane barwy przywodzą na myśl cukierkowe wnętrza.

Elementy wyposażenia stylizowane na zniszczone

Nazwa stylu już sama w sobie nakierunkowuje czego możemy się spodziewać, bowiem „shabby” to w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza m.in. wytarty, sfatygowany, przechodzony, zaś „chic” to nic innego jak szyk. W stylizacjach shabby chic spotykamy elementy wyglądające na używane, a nawet zniszczone.

Bibeloty

Wnętrze przepełnione jest dodatkami: figurkami, aniołkami, serduszkami. Wazony wypełnione są kwiatami, nie brak tu świeczników i zastaw.

KOLORY WYKORZYSTYWANE W
STYLU SHABBY CHIC

Pudrowy róż

Paleta barw jest uważana za przesłodzoną, ponieważ dominuje tu pudrowy róż. Kolor ten wskazuje, że stylizacje shabby chic skierowane są głownie do kobiet.

Kremowa biel

Biel we wnętrzu shabby chic jest nieodzowna! Pojawia się głównie jako kolor mebli i ścian. Białe wnętrze daje poczucie przestronności oraz świeżości.

Styl Shabby Chic 4
Styl Shabby Chic 5

MATERIAŁY WYKORZYSTYWANE
W STYLU SHABBY CHIC

Drewno

Drewno to materiał, którego nie może zabraknąć we wnętrzu shabby chic. Jest ono niemalże wszechobecne, bowiem pojawia się jako materiał wykończeniowy mebli, podłóg, dodatków, a nawet sufitu.

Szkło i metal

Szkło oraz metal obecne są w dodatkach takich jako wazony, oprawy lamp, świeczniki, czy tace na owoce.

OŚWIETLENIE W
STYLU SHABBY CHIC

Do stylizacji shabby chic jako oświetlenie centralne najlepiej pasują żyrandole ozdobione kryształkami. We wnętrzu shabby doskonale prezentują się lampy podłogowe oraz lampki nocne posiadające ozdobne podstawy. Przestrzeń można wyposażyć w lampiony z piękną ornamentyką. W estetykę wpisują się także lampy stylizowane na ptasie klatki.

Styl Shabby Chic 6
Styl Shabby Chic 7

DODATKI W STYLU
SHABBY CHIC

 • Serwety, obrusy wykończone koronkami oraz falbankami
 • Zdobione ramy luster
 • Tekstylia – poduszki, koce, narzuty, pościel – z motywem kwiatów
 • Dekoracje wykonane techniką decoupage
 • Antyczne zegary, figurki, wazony, flakony, szkatułki
 • Porcelana

MEBLE W STYLU SHABBY CHIC

W wnętrzu w stylu shabby chic najlepiej sprawdzą się antyki oraz babcine meble z odzysku. Bardzo często możemy spotkać się z zestawieniem starych mebli z nowymi. W aranżację doskonale wpisują się pikowane fotele, sofy i kredensy w stylu ludwikowskim. Duża ilość mebli jest tu wskazana. Pięknie prezentują się tu szafy z bogatą ornamentyką, ozdobne toaletki, podnóżki oraz komody. Meble zazwyczaj posiadają gięte nóżki.

Ważne jest by meble wyglądały na stare. Jeżeli nie jest możliwe by kupić wiekowe meble, z pomocą przychodzą technika postarzająca, inaczej nazywane wybielania. Technika polega na pokryciu mebli ciemną farbą, a następnie białą i wykonaniu przetarć za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Meble powinny posiadać widoczne charakterystyczne, prześwitujące usłojenie.

Styl Shabby Chic 8
Styl Shabby Chic 9

ZALETY I WADY STYLU
SHABBY CHIC

Zalety stylu shabby chic:

 • Styl daje poczucie przytulności, co pozwala na większy relaks.
 • Stare przedmioty zyskują „nowe życie”.

Wady stylu shabby chic:

 • Przesłodzona paleta barw sprawia, że styl kierowany jest głównie do płci damskiej.
 • Duża ilość bibelotów może przytłoczyć.

WYSOKOŚĆ BUDŻETU
STYL SHABBY CHIC

Styl shabby chic to prawdziwa gratka dla wielbicieli rękodzieła, ponieważ mogą się wykazać kreatywnością i umiejętnościami tworzenia unikatowych przedmiotów na sto procent! Warto o tym wspomnieć, ponieważ elementy wyposażenia wykonane własnoręcznie zmniejszają koszty, które należy przeznaczyć na realizację projektu aranżacji. Wysokość budżetu zależy od chęci i zdolności do poszukiwania przedmiotów wyjątkowych. Wiele ciekawych rzeczy wpisujących się w styl shabby chic można znaleźć w niskich cenach na pchlich targach lub aukcjach.

Możliwość wykonania w budżecie:

Styl Shabby Chic 10
Styl Shabby Chic 11

DLA KOGO JEST
STYL SHABBY CHIC

 • Styl shabby chic wpisze się w gusta osób, które są miłośnikami stylu vintage (retro) i klasycznego ponieważ shabby chic ma zbliżone cechy.
 • Wielbicieli elementów wyposażenia wyglądających jak z innych epok, przedmiotów „z duszą”.
 • Uważa się, że najlepiej we wnętrzu shabby chic odnajdą się kobiety.

ZAKOŃCZENIE STYL
SHABBY CHIC

Styl shabby chic jest niesamowicie lekki i przytulny. Charakterystyczne elementy wyposażenia stylizowane na sfatygowane i zużyte nadają wyjątkowej oryginalności wnętrzu.  Przestrzeń jest subtelna, elegancka i czarująca.

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.

Administratorem danych osobowych jest firma: PWO Paweł Sitkowski, Warszawa, ul. Wiązana 11, B1 04-765, NIP: 1132126247, tel. 690 660 321, biuro@projektowanie-wnetrz-online.pl. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu korespondencji, zawarcia i wykonania umowy. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i związanych z tym prawach.

Podanie danych jest dobrowolne i jest warunkiem udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a ich niepodanie uniemożliwi udzielenie odpowiedzi. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawa prawna: prawnie uzasadniony interes administratora). Dane będą przechowywane przez okres: do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, przedawnienia ewentualnych roszczeń oraz wymagany właściwymi przepisami prawa (np. przepisami o rachunkowości). Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.