Projektowanie Pokoju Dziecka Online

Wybierz dla siebie odpowiedni pakiet lub zapoznaj się z informacją odnośnie aranżacji pokoju dziecka online. 
Przejdź do poradnika jak zaprojektować pokój dziecka>>

Projekt Koncepcyjny

Rzut z góry

249 zł

Cena za jedno pomieszczenie

Projekt Standard

Rzut z góry + wizualizacje

799 zł

Cena za jedno pomieszczenie

Projekt Max

Rzut z góry + wizualizacje + Projekty techniczne + fotorealistyczne wizualizacje

1 299 zł

Cena za jedno pomieszczenie

Projekty pokoi dziecięcych
zrealizowane przez naszych projektantów

Poradnik Projektowania łazienki Pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy jest wyjątkowym pomieszczeniem, w którym łączy się świat rzeczywisty z krainą marzeń i dziecięcych fantazji. Przy projektowaniu dziecięcego pokoju powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność wnętrza, ale również indywidualne potrzeby dziecka, jego zainteresowania, ulubione zabawy, a także wiek.

Jaka zaprojektować pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy jest tym miejscem w domu czy w mieszkaniu, które zmienia się najczęściej. Wraz z wiekiem dziecka ewoluują bowiem jego potrzeby, co ma wpływ na zmianę wystroju wnętrza oraz zamianę jednych elementów na inne. W przypadku młodszych dzieci aranżacja wnętrza to zadanie przede wszystkim dla rodziców. Jeśli jednak mamy już dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym, warto wspólnie z nimi zaplanować wygląd ich nowego pokoju. Dziecko o wiele lepiej będzie czuło się w przestrzeni, na której wygląd miało wpływ i którą mogło sobie urządzić po swojemu.

Funkcjonalny podział na strefy

Bez względu na wielkość pomieszczenia, pokój dziecięcy powinien mieć wydzielone 4 niezbędne strefy:

Strefa snu

Podstawą jest duże i wygodne łóżko, dostosowane do wieku dziecka. W przypadku niewielkich pomieszczeń dobrze jest wybrać takie łóżko, pod którym będzie można wygospodarować przestrzeń na pojemniki czy kontenery na zabawki czy inne drobiazgi.

Pokój dziecięcy Strefa snu

Strefa zabawy

Dziecko powinno mieć sporo miejsca na podłodze, aby móc rozwijać swoje zdolności i zainteresowania – budować z klocków, bawić się samochodami czy innymi zabawkami, które wymagają sporej przestrzeni

Strefa nauki

Ergonomiczne biurko i krzesło powinny być wygodne, komfortowe oraz mieć możliwość regulowania wysokości blatu czy siedziska. Dzięki temu meble przez kilka lat będą mogły rosnąć wraz z dzieckiem. Biurko powinno być na tyle duże, by zmieściło się przy nim nie tylko dziecko, ale również osoba dorosła – rodzice często pomagają przecież dzieciom w odrabianiu lekcji.

Strefa przechowywania

Półki, komody, szafy czy szuflady powinny być stabilne, bezpieczne, zapewniać łatwy dostęp do ubrań, zabawek czy przyborów szkolnych.

Stylistyka wnętrza

Stylistyka dziecięcego wnętrza uzależniona jest najczęściej od wieku dziecka, jego indywidualnych upodobań oraz płci. Jednak, podobnie jak w przypadku innych wnętrz w domu czy w mieszkaniu, także w pokojach dziecięcych trendy dosyć często się zmieniają. Aktualnie najmodniejsze style w dziecięcych pokojach to:

Styl minimalistyczny

Pokój utrzymany jest w jednej linii kolorystycznej, wszystkie zabawki są schowane, a przestrzeń bardzo uporządkowana.

Styl skandynawski

Połączenie bieli i szarości z drewnianymi meblami i dodatkami tworzy uporządkowaną, elegancką przestrzeń. Jasna kolorystyka sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe niż w rzeczywistości. Styl skandynawski doskonale sprawdzi się w przypadku pokoju niemowlęcego.

Neutralny design

Białe ściany, jednolite meble, niewielka ilość sprzętu. Dzięki takiemu rozwiązaniu pokój może ewoluować wraz z zainteresowaniami i wiekiem dziecka. Może ono samodzielnie aranżować sobie wnętrze poprzez umiejętne dobieranie dodatków w taki sposób, aby było dla niego jak najbardziej przyjazne.

Styl eklektyczny

Zróżnicowana kolorystyka wnętrza, dużo dekoracji i dodatków, wiele zabawek na wierzchu. W przypadku takiego rozwiązania łatwo jest jednak przekroczyć granicę, za którą wnętrze w stylu eklektycznym zamienia się w królestwo chaosu i bałaganu.

A co na ścianach?

Ściany w dziecięcym pokoju powinny być jasne – najlepiej białe lub w delikatnych, pastelowych odcieniach. Dzięki temu będą neutralna bazą pod różnego rodzaju dekoracje. Co więcej, jasna kolorystyka jest wskazana również ze względu na rozwój układu nerwowego malucha. Mocne, wyraziste, nasycone kolory mogą działać na dziecko drażniąco. Planując malowanie dziecięcego pokoju, warto szczególną uwagę zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale również jej jakość. Należy wybierać farby ekologiczne, antyalergiczne i w pełni bezpieczne dla dzieci.

Rodzaj dekoracji ściennych uzależniony jest od wielu dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Na ścianach świetnie sprawdzają się:

Naklejki

Naklejki i szablony

Pozwalają w krótkim czasie ciekawie udekorować ścianę i stworzyć w dziecięcym pokoju baśniową krainę pełna ulubionych bajkowych postaci.

Fototapety

Nowoczesne fototapety dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Są ciekawą ozdobą ściany, a jednocześnie mogą przykryć jej mankamenty. Fototapety są nie tylko efektowne, ale również praktyczne. Nie blakną, nie niszczą się i można je bez problemu umyć w przypadku zabrudzenia.

111

Farby tablicowe

Pomalowanie nimi ściany lub fragmentu ściany da maluchom wielką frajdę z malowania po ścianach. Gdy będą miały kawałek ściany dla siebie, ograniczymy ryzyko, że flamastry czy kredki pójdą w ruch na ścianie w kuchni czy w salonie.

Obrazki i plakaty

Wybór obrazków i plakatów jest praktycznie nieograniczony. Można więc bez problemu znaleźć coś na ścianę dla przedszkolaka, starszaka i nastolatka.

Ozdobne półeczki

Na niewielkich, zamontowanych na ścianach półeczkach można postawić ulubione zabawki czy maskotki, dzięki czemu ściana nie będzie zbyt pusta i nabierze indywidualnego wyrazu.

Meble

Meble w pokoju dziecięcym powinny być przede wszystkim klasyczne, proste, dostosowane do wieku dziecka oraz jego potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie takich mebli, które rosną wraz z dzieckiem. Jest to możliwe w przypadku biurka czy krzeseł, których wysokość można regulować.

Biurko – należy je ustawić blisko okna, aby dziecko miało dostęp do światła dziennego. Przy ustawianiu biurka warto wziąć pod uwagę, czy dziecko jest leworęczne czy praworęczne. Jeśli maluch jest praworęczny, biurko powinno być tak ustawione, aby światło padało na biurko z lewej strony. W przypadku dziecka leworęcznego ustawiamy biurko odwrotnie.

 Krzesło – dzieci w wieku szkolnym powinny mieć krzesło wyposażone w regulację wysokości i głębokości siedziska oraz regulację oparcia. Dzięki temu wraz ze wzrostem dziecka będzie można korygować wysokość poszczególnych elementów krzesła.

Oświetlenie

W pokoju dziecięcym kluczową rolę odgrywa oświetlenie. Najważniejsze jest, oczywiście, naturalne źródło światła, którego w pokoju powinno być jak najwięcej. Warto więc zadbać o to, by aranżacja okienna nie była zbyt ciemna i nie blokowała dopływu światła dziennego. Oprócz światła naturalnego konieczne są również lampy:

Lampka nocna

Szczególnie ważna w przypadku niemowląt i młodszych dzieci, które mogą mieć problemy z zasypianiem. Lampki nocne dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Niektóre z nich projektują ciekawe układy świetlne na ścianach czy suficie. Można również kupić lampkę z funkcją pozytywki. Najważniejsze, by lampka nocna dawała delikatne, przytłumione światło, które nie będzie utrudniało zasypiania.

Górna lampa oświetlająca całe pomieszczenie

Najmocniejsze źródło światła

Lampka na biurko

Przydatna podczas odrabiania lekcji. Powinna być ustawiona tak, by dziecko nie zasłaniało sobą światła.

Potrzebujesz projekt innego pomieszczenia?

Sprawdź te linki, a zostaniesz przeniesiony do strony z informacją cenową, przykładowymi projektami i poradnikiem projektowania:

Szukasz inspiracji na projekt dla Twojego Dziecka?

Sprawdź te serwisy, po kliknięciu w logo zostaniesz przeniesiony do projektów dziecięcych: